Решение по дело №143/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 156
Дата: 12 юни 2020 г. (в сила от 12 юни 2020 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20205200500143
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Номер: ………156……………. Година  2020г.  Град  П., обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. П.                     ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На 12. 06.                                                                     2020 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  АЛБЕНА ПАЛОВА

                                                                                                      МАРИАНА ДИМИТРОВА

                                                                                                         

 

СЕКРЕТАР : ГАЛИНА МЛАДЕНОВА

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ  в. гр. д. № 143 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване .

Районен съд П. е сезиран с искова молба ,подадена от С.И.  З. , ЕГН **********,***, против Заложна къща „К.“ ЕООД , ЕИК , *********, със седалище и адрес на управление на дейността гр. П. , ул. „М.Д. „ № 11, представлявано от управителя В.А.К.. 

С исковата молба е предявен  осъдителен иск  за заплащане на сумата 603, 68лв.  ,ведно със законната лихва върху тази сума ,считано от датата на подаване на исковата молба в съда до  окончателното заплащане .        

С Решение № 30/ 13. 01. 2020г.  на районен съд П.   , постановено по гр. д. № 3004/2019г. по описа на същия съд, предявен иск е отхвърлен, като неоснователен.  Осъдена е ищцата  да заплати в полза на   ответното дружество  сторените съдебно – деловодни разноски .   

Решението на районния съд се обжалва с въззивна жалба от  ищцата   в първоинстанционното производство С.И.  З. , ЕГН **********, подадена чрез пълномощника на страната. Във въззивната жалба се излагат съображения за неправилност на обжалването решение,поради нарушение на материалния закон, необоснованост и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила .  Искането е да се отмени решението на районния съд и се постанови ново решение от  въззивната инстанция по  съществото на спора, с което се уважи   предявения иск. Прави се искане за присъждане на сторените съдебно –деловодни разноски в двете инстанции. 

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК   е постъпил писмен отговор от противната страна . В отговора се оспорва въззивната жалба . Искането е да бъде потвърдено решението на районния съд ,като правилно и законосъобразно .

В открито съдебно заседание  жалбоподателя   поддържа въззивната  жалба . 

В открито съдебно заседание   ответника  по жалбата,чрез пълномощника си ,   оспорва въззивната жалба . Моли съда решението на районния съд , като правилно и законосъобразно да се остави в сила .  

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на съдебното решение, които са посочени във въззивните жалби , като взе предвид становището на противната страна и събраните доказателства пред двете инстанции, при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК ,прие за установено следното :

Въззивната жалба е    процесуално допустима .

Жалбата е   подадена от активно легитимирана страна  ( ищец    в производството пред районния съд ). 

Жалбата  е    подадена  в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК.

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението .  По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата .

Въззивната инстанция счита ,че районния съд е постановил процесуално недопустим съдебен  акт, който ще следва да се обезсили .

Според утвърдената съдебна практика и правната теория правното основание на предявения иск се квалифицира от съда , който разглежда спора въз основа  на обстоятелствата , които са  изложени в исковата молба и направеното искане( петитума на иска ). Единството на обстоятелствата , на които се основава иска и направеното искане очертават предмета на спора и компетентността на  произнасянето на съда.

В исковата молба ищцата е изложила следните обстоятелства, на които се основава иска :

На 16. 01. 2018г. ищцата е заложила личния си автомобил ,марка „Мерцедес“ в ответната заложна къща срещу заем в размер на 2200лв. Условията на залога били заема да бъде върнат за срок от 1 месец .При невръщане в срок на заема ,заложната къща има право да  продаде заложената вещ и да се удовлетвори от цената на вещта. За целта ищцата упълномощила заложната къща да продаде автомобила от нейно име. След като заложила автомобила  ищцата заминала на работа в Германия . Не върнала заема в уговорения срок.Върнала се в България през  м. февруари на 2018г. По време на пътуване в България ищцата била спряна  за проверка от служители на пътна полиция. По време на проверката контролните органи установили,че срещу ищцата били издадени 5 електронни фиша за нарушение на  правилата за движение. Наложената глоба по електронните фишове била в  общ размер на 850лв. , като ищцата заплатила 70% от тази сума , или сумата 603, 68лв. , в която влиза и банковите такси. В исковата молба ищцата твърди ,че за времето, когато са съставени електронните фишове и са констатирани нарушенията на правилата за движение автомобила е бил във владение на заложната къща . Нарушенията са извършени през м.   05 и м. 08. на 2018г. Автомобилът е продаден от заложната къща  на трето лице  през м. 10 на 2018г.По време на извършване на нарушенията ищцата е била на работа в Германия и не се е връщала в България . Ищцата твърди в исковата молба ,че заложната къща следва да понесе  имуществената отговорност за извършените нарушения , тъй като по време на извършване на нарушенията автомобила се е управлявал от заложната къща .

Искането , което се прави е  да се осъди  заложната къща  да заплати на ищцата  сумата от 603, 68лв. , тъй като със заплащането на тази сума е причинена  на ищцата имуществена вреда от  страна на заложната къща  .                

При така изложените обстоятелства  в защита на  субективните  материални права , на които  се основава иска и направеното искане , въззивната инстанция прави извода ,че  районния съд е дал неправилна правна квалификация на спора , поради което се е произнесъл по непредявен иск.

На  първо място следва да се отбележи,че в нарушение на разпоредбата на чл. 146  ал. 1 т.2 от ГПК, в доклада по делото, който съдът е извършил в с. з. на 13. 12. 2019г. ,районния съд не е дал правна квалификация на спора . Докладът по делото е непълен , като единственото което е посочено от съдържанието на доклада това са обстоятелствата , на които се основава иска и насрещните възражения   на ответната страна ( чл. 146 ал.1т. 1 от ГПК). Няма разпределение   и на доказателствената тежест, като районния съд се е ограничил до пресъздаване съдържанието на чл. 154 ал.1 от ГПК.    

Правната квалификация на спора е дадена от съда в съдебното решение. Съдът е приел ,че иска е по чл. 74 от ЗЗД – суброгация . Този извод на районния съд е неправилен. При суброгаторното правоотношение имаме три правни субекта – кредитор ,длъжник и трето лице , което изпълнява едно чуждо задължение(  задължението на длъжника ),защото има правен интерес от изпълнението .След изпълнение на чуждото задължение третото лице има право да встъпи в правата на удовлетворения кредитор,за да  упражни всички права  и искове ,  които кредитора е имал против длъжника- главница , лихви ,залози , поръчителства и т.н.(  виж чл. 73 и чл. 74 от ЗЗД).  

Конкретният казус въобще не попада в хипотезата на суброгаторното правоотношение ,тъй като  ищцата не е трето лице по  изпълнението . Ищцата е заплатила не чуждо , а свое задължение ( виж чл.188  и чл.189  от ЗДвП).  Фигурата на трето лице , което изпълнява чуждо задължение при наличието на правен интерес от изпълнението  в  конкретния казус липсва . Ищцата не е заплатила задължение на заложната къща , а свое задължение към държавния бюджет.

Въззивната инстанция счита ,че правната квалификация на предявения спор е по чл. 59 от ЗЗД- неоснователно обогатяване .                

След като в исковата молба ищцата твърди ,че заложната къща   е следвало  да заплати дължимите глоби и че със заплащането на глобите е причинена имуществена вреда на  ищцата, исковата претенция следва да се квалифицира ,като такава за неоснователно обогатяване,при общата норма на чл. 59 от ЗЗД.  Изложените обстоятелства в исковата молба сочат на неоправдано имуществено разместване, което налага да се изследва  фактическия състав на посочената правна норма .     

На основание чл. 270 ал. 3 от ГПК ще следва  да се обезсили решението на районния съд и делото да се върне за ново разглеждане   от друг състав на същия съд за произнасяне по предявения иск.

По въпроса за разноските по делото ?

При положение ,че решението на районния съд се обезсилва , като процесуално недопустимо и делото се връща  за ново разглеждане от друг състав на същия съд,  за страните не възниква правото на разноски по чл. 78 и сл. от ГПК. Това е така , тъй като с  въззивното решение не се разрешава спора по същество. При новото разглеждане на делото първоинстанционния съд следва да се произнесе по разноските , които са направени от страните  в първоинстанционното и във въззивното производство, с оглед изхода на спора пред тази инстанция ( в този смисъл виж Определение № 673/ 14. 11. 2017г. по ч. т. д. № 2686/2017г. на ІІ-ро т. отд. на ВКС).     

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК и чл. 270 ал.3 от ГПК   Пазарджишкия Окръжен съд

 

 

Р   Е   Ш   И

 

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 30/ 13. 01. 2020г.  на районен съд П., постановено по гр. д. № 3004/2019г. по описа на същия съд, като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМО.

ВРЪЩА делото на районен съд П.  за ново разглеждане   от друг състав на същия съд и за произнасяне по предявения иск.

 

На основание чл. 280 ал.3 т.1 от ГПК   решението  на въззивната инстанция не   подлежи на касационно обжалване (  гражданско дело сцена на иска  под 5000лв.).   

 

 

                                                                                                                                            

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                                                             ЧЛЕНОВЕ :