Решение по дело №214/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 265
Дата: 12 ноември 2021 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20217270700214
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 август 2021 г.

Съдържание на акта

  Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

 

град Шумен, 12.11.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Административен съд Шумен, в публичното заседание на първи ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                  Председател: Росица Цветкова

                                                         Членове: Снежина Чолакова

                                                                        Бистра Бойн

 

при секретаря Ив.Велчева и с участие на прокурор В.Радева от Окръжна прокуратура– Шумен, като разгледа докладваното от съдия Б.Бойн КАНД № 214 по описа за 2021г. на Административен съд- Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 предл.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на Регионална Дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Търговище към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при КЗП срещу Решение № 260173/23.06.2021г. на Районен съд– Шумен, постановено по АНД № 501/2020г. по описа на съда. С атакувания съдебен акт е отменено Наказателно постановление № В-0050575/16.01.2020г. на Директора на Регионална Дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Търговище към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при КЗП, с което на „О.б.“АД-гр.София е наложена „имуществена санкция” в размер на 20 000 /двадесет хиляди/ лева, на основание чл.80 ал.1 от Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители/ЗКНИП/ за нарушение по чл.27 ал.2 от същия закон.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Излага  подробни аргументи, че допусната техническа грешка, коригирана впоследствие, в датата на АУАН не е накърнила правото на защита на санкционирания търговец, както и че не са изтекли сроковете, предвидени в чл.34 ал.1 от ЗАНН, които са две години за банкови нарушения. Излага и аргументи по същество на нарушението- кредитната институция не може да изисква от потребителя заплащане на такси и комисионни за действия свързани с управление на кредита, съгласно чл.27 ал.2 от ЗКНИП.  Моли за отмяна на обжалваното решение и потвърждаване на НП. В съдебно заседание касаторът не изпраща представител. В Становище от В.П.- ст.юрисконусулт от 15.09.2021г. се поддържа жалбата на посочените в нея отменителни основания.

Ответната страна „О.б.“АД-гр.София, изпраща представител в открито съдебно заседание- юрисконсулт Г., която оспорва жалбата.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура счита касационната жалба за допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211 ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210 ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

„О.б.“АД-гр.София, с ЕИК *********, извършва търговска-банкова дейност като финансова институция, като предлага на потребителите банкови услуги, в това число и отпускане на ипотечни кредити.  Посочената дейност дружеството осъществява в офис, находящ се на бул.„Янко Сакъзов“ № 8 в гр.Шумен. На 14.11.2019г. била извършена проверка в обекта от длъжностни лица към РД на КЗП, звено гр.Шумен, при която били изискани три броя договори за кредит за закупуване на недвижими имоти, сключени през месец октомври и ноември 2019г. в банковия офис, ведно с всички документи към тях. Резултатите от проверката били отразени в Констативен протокол № К-2665911/14.11.2019г., с който представител на дружеството бил поканен да се яви на 20.11.2019г. за представяне на документи. На 20.11.2019г. били представени и приети с ППД № 0120432 Договор за предоставяне на ипотечен кредит на физическо лице. При проверка на представените договори и документи към тях било установено, че в Договор за банков кредит № Д5260025239 от 28.09.2018г./приложен на стр.92 по въззивното дело/, сключен със санкционирания търговец за стойност 95 000.00 лева кредиторът „О.б.“АД-гр.София изисква заплащане на комисионна за одобрение на кредит и документално оформяне на кредитна сделка в размер на 475.00лв., 0,50% върху договорения размер на кредита, като комисионната се събира еднократно, преди първото усвояване на кредита за сметка на клиента. Комисионната е предвидена в Приложение №1 към договора, като освен нея в раздел „Разходи по кредита“ в т.2.3, търговецът изисква от потребителя и заплащане на комисионна за ангажимент по кредита в размер на 1% годишно, която се събира ежемесечно. На дружеството бил съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № К-0050575. Актът бил съставен за това, че търговецът „О.б.“АД-гр.София е нарушил разпоредбата на чл.27 ал.2 от ЗКНИП, като на 28.09.2018г. в гр.Шумен при сключване на Договор за предоставяне на банков кредит, в Приложение №1 към договора за кредит е изискал заплащане на комисионна за действия, свързани с усвояването и управлението на кредита. Актът бил съставен в присъствие на упълномощено от дружеството лице, което го подписало, без да изложи възражения. Впоследствие дружеството се възползвало от законното си право и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН е депозирало писмени възражения, които били счетени за неоснователни от наказващия орган. Въз основа на съставения акт и на материалите по делото АНО издал и процесното НП №В-0050575/16.01.2020г. на Директора на Регионална Дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Търговище към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при КЗП, с което на „О.б.“АД-гр.София, е наложена „имуществена санкция” в размер на 20 000 лева на основание чл.80 ал.1 от Закона за кредитите за недвижими имоти на потребителите /ЗКНИП/ за нарушение по чл.27 ал.2 от същия закон.

Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка. Правилни и обосновани са направените от въззивна инстанция правни изводи,  които са изложени в пълнота и при съобразяване с приложимия закон, поради което настоящата инстанция не следва да ги повтаря и на осн.чл.221 ал.2 от АПК препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

Видно от представения по делото АУАН, представляващ индигирано копие, връчено на жалбоподателя, като дата на съставяне на акта е посочена – 11.11.2019г. Този АУАН видимо се различава от приложения в оригинал по делото, чиято дата на съставяне е поправена на 11.12.2019г. Твърди се от касатора, че поправката върху оригиналната бланка на акта е извършена при съставянето и връчването му на представител на кредитната институция и разликата в екземплярите се дължи на недостатъчно упражнен натиск върху бланката, съставена от три листа химизирана хартия, но доказателства за това не се сочат. Поправката се изразява в коригирана част от датата, като липсват посочени имена и длъжност на лицето, което я е извършило. Поправка в документа следва да и има изрично отбелязване на причината, която е наложила това и трябва да е внесена във всички екземпляри на АУАН. С издаденият АУАН се слага началото на административно-наказателното производство, поради което същият следва да е написан ясно и да не съдържа съмнения, в която и да е част. Изписаната дата се явява част от съдържанието на акта, по смисъла на чл.42 т.2 от ЗАНН, поради което настоящата инстанция приема извършената поправка в АУАН за съществено процесуално нарушение, допуснато в хода на административно- наказателното производство от наказващият орган, което прави обжалваното НП незаконосъобразно, довело до правилната му отмяната от въззивния съд. Съдът намира за необходимо да отбележи, че в конкретния случай не може да намери приложение разпоредбата на чл.53 ал. 2 от ЗАНН, съгласно която НП се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. В случая се касае за извършена поправка върху АУАН, за която не се установявано да е извършена със знанието на жалбоподателя и без да е посочено от кого, а не просто за грешка, която е санирана с НП, в какъвто смисъл е посочената по- горе разпоредба.

По отношение на изложеното в жалбата, че към момента на издаване на процесното НП, разпоредбата на чл.34 ал.1 от ЗАНН е предвиждала две годишен срок за издаване на НП по отношение на банкови нарушения, съдът намира същото за неоснователно. Цитираната разпоредба е била отменена още  на 06.03.2018г., а настоящото НП е издадено на 16.01.2020г. Същото санкционира нарушение, осъществено на 28.09.2018г. и едногодишния срок за това, съобразно чл.34 ал.1 от ЗАНН, действащ и към момента, е изтекъл още към датата на съставяне на АУАН, независимо от нейното поправяне, както правилно е отбелязал първоинстанционният съд.

Като е обосновал резултат за отмяна на издаденото наказателно постановление, поради допуснати процесуални нарушения при издаването му, съдът е постановил правилно решение и поради отсъствие на отменителни основания, същото следва да бъде оставено в сила. 

При този изход на делото претенцията за присъждане на юрисконсултско възнаграждение на ответната страна е основателна и следва да бъде уважена в хипотезата на чл.63 ал. 3 от ЗАНН в размер на 80.00 лв. на осн. чл.78 ал.8 от ГПК, вр. чл.37 от Закона за правната помощ, вр. чл.24 от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 предл. 1-во от АПК, Шуменският административен съд 

 

Р   Е    Ш    И   :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260173/23.06.2021г. на Районен съд– Шумен, постановено по АНД № 501/2020г. по описа на съда.

 

ОСЪЖДА „Регионална Дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Търговище към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при КЗП да заплати на „О.б.“АД-гр.София, *** с ЕИК *********, юрисконсултско възнаграждение в размер на 80.00/осемдесет/ лв.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................                   ЧЛЕНОВЕ:         

                                                                                 1..........................

                                                                                                                                                                                                                    

                                                                                  2..........................

 

ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 12.11.2021 г.