Определение по дело №581/2019 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 септември 2019 г. (в сила от 24 септември 2019 г.)
Съдия: Галина Димитрова Василева
Дело: 20193420200581
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

 гр. Силистра, 05.09.2019 година

 

РАЙОНЕН СЪД - СИЛИСТРА, наказателна колегия, в открито съдебно заседание на пети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА ВАСИЛЕВА

 

при участието на секретаря ГАЛИНА ЙОВЧЕВА и ПРОКУРОР ВЕРА МАРИНОВА сложи за разглеждане ЧН ДЕЛО № 581 по описа за 2019 г., докладвано от районния съдия.

 

СЪДЪТ, след проведено тайно съвещание, съобразявайки становищата на страните, доказателствения материал и разпоредбите на закона, счете делото за изяснено от фактическа и правна страна и се произнася със следното

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е    № 330  

 

Съдебното производство по настоящото ЧНД № 581/2019 г. по описа на Районен съд - Силистра е по реда на чл. 306, ал. 1, т. 1 НПК.                Образувано е по депозирано от мл. прокурор при Районна прокуратура – Силистра предложение вх. № 5660/17.07.2019 г. за приложение разпоредбите на чл. 25 във връзка с чл. 23 от НК по отношение наложените на осъдения М.К.Б. наказания лишаване от свобода и определяне на едно общо най-тежко наказание измежду наложените му такива с влезлите в сила присъди.

Прокурорът поддържа внесеното предложение за групиране на наказанията и за увеличаване на определеното общо наказание с четири месеца.

Защитникът на осъдения Б. – адв. А К, намира искането и последващите предложения за основателни, като се противопоставя на искането за приложение на разпоредбата на чл. 24 НК.

Осъденият М.Б. заявява, че няма какво да каже по предложението и иска свобода.

Съдът, след запознаване с данните, съдържащи се в актуалната справка за съдимост, заверените копия на бюлетините за съдимост на лицето, справката от Затвора-Белене, останалите писмени доказателства, намира, че следва да бъде извършено обсъждане по въпроса за групиране наказанията по последните три влезли в сила присъди, а именно по НОХД № 417/2018г., НОХД № 655/2018г. и по  НОХД № 921/2018г., всички по описа на РС-Силистра. Преди извършване на престъплението по НОХД № 417/2018г. на датата 16.11.2017г. осъденият е бил освободен от Затвора – Белене на 14.09.2017г.

Съобразно актуалните данни за съдимост на М.Б. се установява следното:

1. По НОХД № 417/2018г. на Районен съд – Силистра, с влязла в сила на 25.10.2018г. Присъда № 436/09.10.2018г. е наложено наказание една година и два месеца лишаване от свобода за извършено на. престъпление по чл.343б ал.1 НК, което наказание да бъде търпяно при строг режим; наложени са и кумулативните наказания глоба в размер 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок една година и шест месеца. Постановено е и провеждането на принудително лекуване на осъдения Б., страдащ от алкохолизъм, на основание чл.92, ал.1 и ал.3 НК, през времетраене на наказанието ЛОС.

2. По НОХД № 655/2018г. на Районен съд - Силистра, с влязла в сила на 31.12.2018г. Присъда № 537/2018г. е наложено наказание три месеца лишаване от свобода, при строг режим, за извършено в периода. престъпление по чл.183, ал.1 НК;

 3. По НОХД № 921/2018г. на Районен съд - Силистра, с влязла в сила на 01.07.2019г. Присъда  № 41/31.01.2019г. е наложено наказание две години лишаване от свобода за извършено на. престъпление по чл.343б, ал.1 НК, което да се търпи при строг режим. Наложени са и кумулативно предвидените от закона наказания глоба в размер 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок две години и шест месеца, като е постановено и принудително лекуване по реда на чл.92, ал.3 вр. ал.1 НК.

При проследяване и съпоставяне датите на влизане на горепосочените присъди в сила, съобразно тяхната последователност, и датите на извършените престъпления, се установява, че са налице материално-правните предпоставки за определяне на едно общо най-тежко наказание, съгласно чл.25, ал.1 вр. чл.23, ал.1 НК, тъй като всяко от трите престъпления е било извършено преди да има влязъл в сила съдебен акт. Поради това, че наказанието две години лишаване от свобода се явява най-тежко, то следва същото да бъде постановено като общо наказание, което да се търпи от осъденото лице.

Към настоящия момент М.К. *** и изтърпява наказание лишаване от свобода, като видно от данните от справката, предоставена от началника на затвора, към днешна дата –., осъденият е изтърпял девет месеца и двадесет дни. Във връзка с характера на престъпленията по първото и третото дело, засягащи обществените отношения по транспорта и извършени след употребата на алкохол, както и предходните му налагани наказания по вид пробация и ЛОС от три месеца, вече изтърпени към датата на деянието по НОХД № 417/2018г., и отнасящи се до същото по вид престъпление по чл.343б, ал.1 НК, спрямо Б. е постановено и принудително лечение с оглед официално поставената му диагноза „а“. Законодателят изрично е предвидил, че по време на това лечение срокът му се приспада от наказанието, което е наложено на лицето, което следва да бъде отчетено и съобразно разпоредбата на чл.25, ал.2 НК.

Към определеното общо наказание  следва да се присъединят наказанията по вид глоба, всяко от по 500 лева, и лишаването от право да управлява МПС – това с най-дълъг срок, а именно две години и шест месеца, съгласно разпоредбата на чл.23, ал.2 НК.

Съдът намира, че предложението на прокурора за увеличаване размера на общото най-тежко наказание, на основание чл.24 НК, не следва да бъде уважавано. Мотивите на съда за това са, че осъденият Б. е с официално констатирано заболяване алкохолизъм, за което се провежда и лечение в лечебното към затвора заведение. Видно от данните към днешна дата, както и от непосредствените впечатления за цялостното състоянието на Б., е настъпило значително подобрение в здравословното му състояние. От данните по делата, по повод които са му налагани наказанията по чл.343б, ал.1 НК, става ясно, че основен фактор да бъде осъществен състава им е именно зависимостта на осъденото лице към алкохола и липсата на самоконтрол в последващите му действия след такава употреба.  Управлението на моторно превозно средство само по себе си не се явява престъпление, но законът изрично запретява това да става след употребата и под въздействието на алкохол. Тъй като към настоящия момент се провежда ефективно процедурата по неговото лечение, която процедура явно ще трае в по-продължителен период, а резултатът от лечението съответно ще бъде констатиран от лекуващите лекари, съдът намира, че не следва положението на Б. да се утежнява, тъй като наложените наказания лишаване от свобода са отделен вид санкция за неговото неправомерно поведение, което, както бе посочено по-горе, е било вследствие употребата на алкохол. Това, че наказанията са от един и същи вид не обосновава към настоящия момент основателността наказанието да се завишава.

Във връзка с гореизложеното съдът намира, че при определянето на общото най-тежко наказание следва да бъде постановено за неговото времетраене да се провежда ни лечението по реда на чл.92 НК.

По гореизложените съображения и на основание чл. 306, ал. 1, т. 1 от НПК, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОПРЕДЕЛЯ, на основание чл. 25, ал. 1 във вр. с чл. 23, ал. 1 НК едно общо най-тежко наказание на осъдения М.К.Б., с ЕГН **********, измежду наказанията по НОХД № 417/2018 г., НОХД № 655/2018 г., НОХД № 921/2018 г., и трите по описа на Районен съд – Силистра, а именно „лишаване от свобода” за срок от две години, което на основание  чл. 57, ал. 1, т. 2, б. “б“ от ЗИНЗС следва да търпи при първоначален строг режим.  

ПОСТАНОВЯВА,  на основание чл.25, ал.2 НК, да се приспадне изцяло или отчасти при изпълнение на определеното общо най-тежко наказание две година лишаване от свобода, изтърпяното наказание по която и да е от горепосочени присъди.

ПРИСЪЕДИНЯВА, на основание чл.23, ал.2 и ал.3 НК, към общото най-тежко наказание наказанието „лишаване от право да управлява МПС“ с най-дългия срок, а именно две години и шест месеца, както всяко от двете наказания по вид глоба в размер от по 500 (петстотин) лева.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на прокурора за увеличаване, на основание чл.24 НК, размера на определеното общо най-тежко наказание две години „лишаване от свобода” с  четири месеца.

 

ПОСТАНОВЯВА по време на изпълнение на определеното общо наказание две години лишаване от свобода да се провежда лечение по реда на чл. 92 НК, като на основание чл.92, ал.3 НК срокът на лечението се приспадне от срока на наказанието лишаване от свобода.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – гр. Силистра в 15-дневен срок от днес по реда на Глава ХХІ от НПК.

След влизане в сила на съдебното определение, препис от същото да се изпрати на Районна прокуратура – гр. Силистра, Началника на Затвора гр. Белене и „Бюро за съдимост” при Районен съд – гр. Силистра, за сведение и изпълнение.

ПРОТОКОЛЪТ е изготвен в съдебно заседание, приключило в 14.35 часа след прочитане на определението и предаден на 05.09.2019 г.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                

    СЪДЕБЕН СЕКРЕТАР: