Решение по дело №42/2021 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 260168
Дата: 26 април 2021 г. (в сила от 30 септември 2021 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20211510200042
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

26.04.2021

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

IVс-Н.О.

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

18 март

 

2021

 
 


на                                                                                                           Година

Мая Гиздова

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Росица Кечева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

            НАХ

 

42

 

2021

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                   

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 277а-1243 от 02.12.2020г., на Директора на Областна дирекция на МВР-Кюстендил, с което на С.С.П. с ЕГН:**********,***,  е наложено административно наказание –„глоба”, в размер на 300.00 лева ,за извършено нарушение по чл.209а,ал.1,във вр. с чл.63,ал.4,във вр. с ал.1 от ЗЗ, във вр. с чл.7от Заповед№609 от 21.10.2020г., на Министъра на здравеопазването, и на основание чл.53 от ЗАНН.

            Жалбоподателят, редовно призован,  не се явява лично,вместо него адвокат Малоселски, който заявява, че поддържа жалбата, моли наказателното постановление да бъде отменено, като незаконосъобразно,като излага подробни съображения в тази насока.

 

            Въззиваемата страна –редовно призована за съдебно заседание изпраща представител,който моли наказателното постановление да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно,като излага съображения в тази насока.

 

Съдът, като взе предвид  събраните по делото доказателства, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

На 11.11.2020г., около 15.30 часа,в гр.Дупница,жалбопадателят като се намира на закрито обществено място-магазин „Кауфланд”, без поставена маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство покриващо носа и устата,не е изпълнила противоепидемичната мярка,въведена на територията на Република България със Заповед № РД-01-609 от 21.10.2020г., на министъра на здравеопазването,на основание чл.64,ал.4от Закона за здравето,във връзка с обявената извънредна епидемична обстановка на територията на страната, с която се задължават всички лица,когато се намират в закрити обществени места да имат поставена защитна маска за лице,или друга средство,покриващо носа и устата с което виновно е нарушила чл.209а,ал.1,във вр. с чл.64,ал.4 от ЗЗ, във вр. с т.7 от Заповед №РД-01-609 от 21.10.2020г., на Министъра на здравеопазването.

 

На жалбопадателят бил съставен АУАН №П348а-1446, от 13.11.2020г., от актосъставителят Мила слаб Г.М., в присъствието на свидетелите И.Л.Й. и В.С.Й..Жалбоподателят отказал да подпише АУАН,като отбелязал, че има възражения,като екземпляр от същия му бил връчен.

 Въз основа на така съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което е описана същата фактическа обстановка, нарушението е квалифицирано по чл. 20,ал.2 от ЗДвП, и на основание чл. чл.209а,ал.1,във вр. с чл.63,ал.4,във вр. с ал.1 от ЗЗ, във вр. с чл.7от Заповед№609 от 21.10.2020г., на Министъра на здравеопазването, и на основание чл.53 от ЗАНН,на жалбоподателят е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 300.00 лева.

В хода на съдебното производство в качеството на свидетели са били разпитани-М.Г.М. –актосъставител и свидетелите-И.Л.Й. и В.С.Й..Видно от показанията на същите свидетели е,че на посочената дата жалбоподателят се е намирал в магазин „Кауфланд”, без поставена маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство покриващо носа и устата.

      Съгласно така приетата фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима – подадена в законния срок от лице, имащо правен интерес от обжалване, а разгледана по същество е не основателна.

Предвид изложената фактическа обстановка съдът счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като законосъобразно.

Съдът намира, че при съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл.42 и чл.57 ЗАНН. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити - описано е нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено, посочена е нарушената законова разпоредба и нормата, въз основа на която е определена санкцията. Спазени са всички срокове по чл.34 от ЗАНН за съставяне на АУАН и издаване на НП. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административнонаказателното производство против него. В тази връзка следва да се отбележи и, че възраженията на жалбоподателя в обратната насока са необосновани и немотивирани. Изложените бланкетни възражения за незаконосъобразност и допуснати съществени процесуални нарушения в административнонаказателното производство, обосновават извода за чисто формално оспорване законността на обжалвания акт.

Административнонаказателната отговорност на С.С.П. е ангажирана за нарушение на чл.209а, ал.1 от Закона за здравето. Съгласно  първоначалната редакция на текста /Нов - ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 13.03.2020 г./, отговорност се предвижда за субект, който наруши или не изпълни въведени с акт на министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 1 или 2, освен ако деянието съставлява престъпление, като  се наказва с глоба в размер на 5000лв. С изменение ДВ, бр.34 от 2020г, в сила от 09.04.2020г текстът придобива следната редакция:  който наруши или не изпълни въведени с акт на министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 1 или 2, освен ако деянието съставлява престъпление, се наказва с глоба от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 2000 лв. С изменение ДВ бр.44 от 2020г в сила от 14.05.2020г нормата гласи: Който наруши или не изпълни въведени от министъра на здравеопазването или от директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 4 или 7 и чл. 63а, ал. 1 или 2, освен ако деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 2000 лв.

 

Разпоредбата на чл. 209, ал. 1 от Закона за здравето се явява и нарушената законова разпоредба, и съдържаща санкцията за това неправомерно поведение.  В разпоредбите на чл.63, ал.1 и 2 от Закона за здравето, респективно в чл. 63, ал. 4 или 7 и чл. 63а, ал. 1 или 2 от същия закон в съответните редакции, са регламентирани само компетентността на определени държавни органи да въвеждат противоепидемични мерки и процедурата за това. Следователно в тях не се съдържа правило за поведение на правните субекти във връзка с установения ред на държавно управление, неизпълнението на което да съставлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, т.е. в нормата на чл.209, ал.1 от закона не е налице т.нар. от районния съд „бланкет“ – липса на пълно описание на  признаците от състава на нарушението, налагащо запълване със съответни други норми за дължимо поведение или неизпълнено предписание. Отделно от това следва да се посочи, че заповедите на министъра на здравеопазването категорично представляват общи административни актове, както и че забраната за посещаване на магазини за хранителни стоки е продължавана във времето с последващи заповеди на същия орган.

 Процесното НП  е издадено от компетентен орган, в изискуемата форма, със законово регламентираното по чл. 57, ал. 1 от ЗАНН съдържание и при липса на допуснати съществени процесуални нарушения. От събраните по делото писмени и гласни доказателства по безспорен и категоричен начин се установява извършването на нарушението, вменено на жалбоподателя, което правилно е квалифицирано от актосъставителя и от наказващия орган.  В случая не се сочат, нито установяват никакви обстоятелства, изключващи  вината на дееца и/ или наказуемостта на деянието. Действително е доказано по делото е че, служител на магазина е предупредили жалбоподателя, че не може да бъде допуснат да пазарува, но това не променя извода за противоправното му поведение, отговорността за което е лична.

 

Спрямо това деяние не е приложима и разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като нарушението е типично за вида си и не се характеризира с по-ниска степен на опасност в сравнение с други нарушения от същия вид, свързани с незачитане на нормативните задължения по спазване заповедите на органите на държавно управление при това в условия на извънредно положение поради епидемия.

Съдът счита, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

       

 

                                         Водим от горните мотиви, съдът  

  

                                                    Р Е Ш И:

 ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление №277а-1243 от 02.12.2020г., на Директора на Областна дирекция на МВР-Кюстендил, с което на С.С.П. с ЕГН:**********,***,  е наложено административно наказание –„глоба”, в размер на 300.00 лева ,за извършено нарушение по чл.209а,ал.1,във вр. с чл.63,ал.4,във вр. с ал.1 от ЗЗ, във вр. с чл.7от Заповед№609 от 21.10.2020г., на Министъра на здравеопазването, и на основание чл.53 от ЗАНН,като незаконосъобразно.

 

ОСЪЖДА С.С.П. с ЕГН:**********,***, да заплати на ОДМВР Кюстендил, сумата в размер на 100 (сто) лева, представляваща юрисконсултското възнаграждение.

 

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в четиринадесет дневен срок от получаване на съобщението от страните пред Административен съд град Кюстендил.

 

 

                              

                                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ :