Решение по дело №1946/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 689
Дата: 8 юли 2020 г.
Съдия: Радослав Петков Радев
Дело: 20195300501946
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 август 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

                                         Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    689

                                   гр.Пловдив 08.07.2020г.

 

 

                            В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

            Пловдивският окръжен съд,четиринадесети съдебен състав,в открито съдебно заседание на двадесети май през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:АННА ИВАНОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ:РАДОСЛАВ РАДЕВ

                                                                                 ИВАН АНАСТАСОВ

 

при участието на секретаря ВАЛЕНТИНА ВАСИЛЕВА,като разгледа докладваното от съдията Р.Радев в.гр.д.№1946/2019г. по описа на ПОС,за да се произнесе,взе предвид следното:

 

                Обжалвано е решение №1326/08.04.2019г. по гр.д.№11302/2018г. по описа на РС-Пловдив,VIII гр.с-в,с което е отхвърлена исковата претенция с правно основание чл.87,ал.3 от ЗЗД за разваляне на алеаторен договор за издръжка и гледане до размер на 4/6ид.части.Недоволен от така постановеното решение е останал ищецът Б.П.Г. по първоначалното производство и моли същото да се отмени и вместо него да се постанови друго,с което да се уважи предявеният иск като основателен.

                Въззиваемата страна Д.Д. счита първоинстанционното решение за правилно и законосъобразно и като такова моли същото да се остави в сила.

                Въззиваемата страна З.И. чрез процесуалния си представител адв.З. счита жалбата за неоснователна и моли да се остави без уважение.

                Пловдивският окръжен съд,като прецени събраните по делото доказателства,установи от фактическа и правна страна следното:

                Не се спори по делото,че ищецът и покойната му съпруга А. Г. са прехвърлили през 1991г. процесния апартамент на наследодателката на ответниците и тяхна дъщеря М. Б. И. срещу задължението от нейна страна да гледа и издържа прехвърлителите заедно и поотделно,като същите са си  запазили правото на ползване върху имота.Тази сделка е била оформена с нот.акт №2/1991г.На 28.02.2013г. е починала приобретателката М. Б. И.,поради което задължението за гледане и издръжка е преминало върху нейните наследници-ответниците в първоинстанционното производство,от които първият ответник е неин съпруг,а втората ответница е нейна дъщеря.От събраните доказателства в първоинстанционното производство се е установило,че до смъртта на приобретателката М. И. същата е полагала необходимите грижи за своите родители,а след нейната смърт наследниците й Д.Д.,която и понастоящем живее в гр.****,е заплащала всички текущи разходи и консумативи като ток,вода,кабелна телевизия,телефон и всичко необходимо за преживяването на ищеца,а втория ответник З.И. се е грижил относно здравето на същия като при нужда го е обгрижвал и карал до болница.Първоинстанционния съд е отхвърлил претенцията за разваляне на алеаторния договор,като е приел,че не се установява от събраните доказателства задължението за издръжка и гледане да не е изпълнявано то ответниците.За да е налице неизпълнение на алеаторния договор ищеца следва да докаже пълно неизпълнение от страна на ответника относно полагането на грижи и заплащането на издръжка по отношение на него от страна на ответника.В настоящия случай първоинстанционния съд е приел,че от разпита на св.В.,която е дъщеря на ищеца,не може да се установи да не са изпълнявани задълженията за гледане и издръжка,а от разпита на св.Б. се установява,че такива грижи са полагани,както от М. И. до нейната смърт,така и от съпруга й З.И. и дъщеря й Д.Д. след нейната смърт,като и двамата са се грижили, както за прехвърлителката А. Г. до смъртта й,така и за прехвърлителя и ищец в настоящия процес Б.Г..

                Пред настоящата инстанция са представени писмени доказателства,от които става ясно,че въззиваемият З.И. има придружаващо сърдечно заболяване и същия е лекуван в болнично заведение,както и че през 2005г. З. и М. И. са дали на Ф. В. сумата от 10000лв.,като компенсация за недвижим имот,който не се установява да е процесния.Пред настоящата инстанция са разпитани св.Г. О.,от чийто показания се установява,че грижи за жалбоподателя полага само дъщеря му Ф.,а въззиваемите Д. и З. не са ходили в имота,а от показанията на св.И.,която е съпруга към настоящия момент на въззиваемия И. става ясно,че във всеки момент,когато е бил потърсен,въззиваемия И. се е отзовавал на повикванията на жалбоподателя,включително и водене до болнично заведение.  

                 Настоящата инстанция намира,че следва да потвърди първоинстанционното решение като правилно и законосъобразно,тъй като при условията на пълно и главно доказване не се установи от приобретателите в пълен обем да не се изпълняват задълженията за издръжка и гледане.Това е така,защото алеаторния договор представлява полагането на грижи за нуждаещия се прехвърлител,а не получаването на парична издръжка в размер,когато задължението е трансформирано от съда изцяло за да замести поетото задължение за полагане на грижи.Въпреки всичко въззиваемата Д.,която постоянно живее в гр.****,заплаща консумативите на жалбоподателя,а втория въззиваем И. полага необходимите грижи за гледането за жалбоподателя.Следователно длъжниците в настоящия случай не се явяват в забава,поради което следва да се приеме,че са полагани съответните и необходими грижи по договора.Ето защо решението на първоинстанционния съд,с което е отхвърлена предявената искова претенция с правно основание чл.87,ал.3 от ЗЗД следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

               Пред настоящата инстанция са претендирани разноски и такива се дължат на въззиваемата страна З.И. за настоящата инстанция в размер обаче на 1200лв. за адвокатско възнаграждение съобразно представения списък по чл.80 от ГПК,тъй като заплатеното възнаграждение е 1800лв.,но има направено възражение от страна на жалбоподателя за прекомерност на възнаграждението,а и съобразно чл.7 от НМРАВ следва възнаграждението да е в размер на 1200лв.,поради което настоящата инстанция ще присъди само този размер.

                Като взе предвид гореизложеното,съдът

                                                Р   Е   Ш   И:

             

                ОСТАВЯ В СИЛА решение №1326/08.04.2019г. по гр.д.№11302/2018г. по описа на РС-Пловдив,VIII гр.с-в.

                ОСЪЖДА Б.П.Г. с ЕГН-********** *** да заплати на З.Г.И. с ЕГН-********** *** направените от него разноски пред настоящата инстанция в размер на 1200лв./хиляда и двеста лв./ за адвокатско възнаграждение.   

                РЕШЕНИЕТО е неокончателно и подлежи на обжалване в месечен срок от датата на съобщаването му на страните,че е изготвено пред ВКС.

              Председател:                                                      Членове: