Решение по дело №1764/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1073
Дата: 26 септември 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Стефка Тодорова Михова
Дело: 20195300501764
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е  № 1073

 

26.09.2019г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, въззивно гражданско отделение, VІІ-ми граждански състав в закрито заседание   на 26.09.2019г. в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТЕФКА МИХОВА

                                                        ЧЛЕНОВЕ:БОРИС ИЛИЕВ

ВИДЕЛИНА КУРШУМОВА

 

като изслуша  докладваното от съдия  Ст.Михова гр.дело № 1764 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 463 ГПК.

Образувано по жалба на Д.П.Ш., ЕГН **********, чрез пълномощника адв.М.Г., , против предявено на 09.07.2019г. разпределение на постъпила  сума по изп.дело №264/2019г. по описа на ЧСИ Петко Илиев, с рег.№ 821,с район на действие ПОС. Релевирани са оплаквания за незаконосъобразност на разпределението,като се поддържа от жалбоподателя,че дългът на първочалният взискател е напълно погасен.Така въпреки признанието  му,че е получил  сумата на 08.07.2019г. и искането  за приключване на производството по делото, ЧСИ изготвя обжалваното разпределение , с което  разпределя суми на лица ,  които нямат право да ги получат. След като дългът на взискателя, сезирал съдебния изпълнител с искане за образуване на производство, е погасен изцяло от длъжника, делото се явява без основна страна, което налага неговото приключване и съдебният изпълнител не може да извършва изпълнителни действия и да разпределя суми  на други взискатели. Искането до съда е за отмяна на обжалваното разпределение и присъждане на направените по делото разноски.

В срока по чл.436, ал.3 от ГПК не са постъпили възражения срещу жалбата.

Постъпили са писмени обяснения от  ЧСИ Петко Илиев по реда на чл.436 ал.3 ГПК, като е изразено становище относно недопустимост и неоснователност на  жалбата.

 Пловдивският окръжен съд , след преценка доводите на жалбоподателите  и материалите по изпълнителното дело, намира следното:

Жалбата  е  процесуално  допустима,  тъй  като  е  подадена  от  легитимирано  лице  срещу подлежащ  на  обжалване  съгласно  разпоредбите  на  чл.462, ал.2  и  чл.463  от  ГПК  акт  на  съдебния  изпълнител  и  в  срока  по  чл.462, ал.2  от  ГПК. 

С  обжалваното  разпределение , изготвено на 03.07.2019г., предявено на 09.07.2019г., съдебният изпълнител е разпределил сумата от 13 824,78 лева, постъпила  в изпълнение на наложен запор  върху вземанията на длъжника Д.Ш.  от третото задължено лице „Обединена Млечна Компания“ЕАД. С процесното разпределение съдебният изпълнител отделя  суми за вземания  в негова полза по чл.136,ал.1,т.1 от ЗЗД в общ размер от 128,28 лева:  такси по т.13 от ТТРЗЧСИ-36 лв. с ДДС; такси по т.4 от ТТРЗЧСИ-36 лв. с ДДС; такси по т.5 от ТТРЗЧСИ-48 лв. с ДДС ;такси по т.31к от ТТРЗЧСИ-8,28 лв. с ДДС  , след което разпределя суми за вземания с привилегия по чл.136,ал.1,т.6 от ЗЗД и съответно в полза на присъединения по право взискател-Държавата-ТД на НАП-12657,57 лева и пропорционална такса по т.26 от ТТРЗЧСИ-1038,93 лв. с ДДС. Видно е ,че с така изготвеното и предявено на страните разпределение не са заделени суми в полза на първоначалния взискател „Микса“ЕООД.

Поддържаните от длъжника Д.Ш. оплаквания  за незаконосъобразност на разпределението  са, че е погасил изцяло паричното задължение спрямо  първоначалния взискател „Микса“ЕООД на 08.07.2019г. , поради което съдебният изпълнител е следвало да приключи изпълнението по делото, а  не да извършва изпълнителни действия и да разпределя суми  на други взискатели. Към писмената си молба , подадена по делото на 06.08.2019г., длъжникът представя доказателства  за връчено му от съдебния изпълнител на 18.07.2019г. съобщение за прекратяване на изпълнителното производство само по отношение на първоначалния взискател и запазване на висящността по отношение на присъединените по дело взискатели, което постановление за прекратяване няма данни да е влязло в законна сила .

При тези данни по делото съдът намира оплакванията на длъжника в жалбата за незаконосъобразност на изготвеното от съдебния изпълнител разпределение на 03.07.2019г. за неоснователни.

Обстоятелството, че  длъжникът Д.Ш. е погасил доброволно на 08.07.2019г. , след изготвяне  на обжалваното разпределение, паричното си задължение спрямо първоначалния взискател, по чиято инициатива е било образувано изпълнителното производство , не води до незаконосъобразност на обжалваното разпределение , тъй като с него не са заделени суми в полза на „Микса“ЕООД  и не е налице хипотеза за повторно плащане на задължението от страна на длъжника.

В настоящият случай с оглед погасяване на дълга спрямо първоначалния кредитор, съдебният изпълнител  не е имал право нито задължение да приключва изпълнението, което следва да продължи до удовлетворяване паричните вземания на всички присъединени по делото взискатели, в частност това на държавата , присъединена по право , съгласно чл.458 от ГПК

Присъединеният кредитор става страна в изпълнителното производство, която съгласно чл. 457, ал. 1 и 2 от ГПК има същите права в изпълнителното производство, каквито има първоначалният взискател, и се ползва не само от изпълнителните действия, извършени след присъединяването, но и от тези, които го предхождат.

Така, независимо че първоначалния кредитор е бил удовлетворен и е поискал прекратяване на производството  , изпълнителният процес следва да продължи по отношение на присъединилите се взискатели, чието вземане не е било погасено,който извод се извежда  от съдържанието на казаната разпоредба на чл.457 ал.1 ГПК. В хипотезата на множество взискатели /първоначален и присъединени, било по тяхна воля, било по право/ първоначалният взискател не може по свое искане нито да спре изпълнението, нито да го прекрати, нито дори да го отложи. Ето защо изпълнителното производство не може да бъде прекратено изцяло в хипотезата на чл.433,ал.1,т.2 от  ГПК без изричното съгласие на присъединилите се взискатели. Противното би обезсмислило присъединяването и признато му от закона право на присъединения кредитор да се ползва от извършените до този момент изпълнителни действия, тъй като основна последица от прекратяването по чл. 433 ГПК е заличаването с обратна сила на всички извършени действия и вдигане на наложените обезпечителни мерки.

В тази връзка и доколкото няма доказателства за извършено погасяване на задължението спрямо присъединения по право взискател- Държавата-ТД на НАП и същият не е давал съгласие за прекратяване на производството  по изпълнителното дело, то не са налице фактите, предвидени в хипотезата  на чл.433,ал.1,т.2 от ГПК.Така , като не е заделил суми с обжалваното разпределение за удовлетворения взискател „Микса“ЕООД , а е разпределил суми за погасяване на вземания с привилегия по чл.136,ал.1,т.6 от ЗЗД  в полза на присъединения по право взискател-Държавата-ТД на НАП, съдебният изпълнител е  извършил законосъобразна преценка относно кръга на взискателите, размера на предявените от тях вземания и съответните им привилегии.

Гореизложеното обосновава извода, че изготвеното  и предявено на 09.07.2019г. от съдебния изпълнител разпределение не страда от сочените от жалбоподателя пороци, поради което жалбата се явява неоснователна и като такава следва да бъде оставена без уважение.

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на Д.П.Ш., ЕГН **********, длъжник по изп. д. № №264/2019г. по описа на ЧСИ Петко Илиев, с район на действие ПОС,  против  разпределение изготвено на 03.07.2019г. и предявено на 09.07.2019г.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването  му.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ:1.                               2.