Решение по дело №343/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юли 2020 г.
Съдия: Ивайло Емилов Иванов
Дело: 20207160700343
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

284

Гр. Перник, 02.07.2020 година.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание проведено на първи юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

    СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар Наталия Симеонова с участието на прокурор Росица Ранкова от Окръжна прокуратура Перник, като разгледа докладваното от съдия Ивайло Иванов КАНД № 343 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс АПК), във връзка с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от ТД на НАП гр. София, чрез процесуалния представител главен юрисконсулт М.К. срещу съдебно решение 27 от 24.01.2020 година, постановено по АНД                       01805 по описа за 2020 година на Районен съд Перник, с което е отменено Наказателно постановление № 429165-F430566 от 15.04.2019 година на началника на сектор „Оперативни дейности“ в Централно управление на Националната агенция за приходите София, с което на ЕТ **** с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ****, представляван от управителя С.Т.П.с ЕГН ********** на основание чл. 185, ал. 2 от Закон за данък върху добавена стойност (ЗДДС) е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 (три хиляди) лева за нарушение на                    чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 година за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства.

Касаторът твърди, че решението на районния съд е незаконосъобразно без да сочи конкретни основания за обжалване по чл. 348, ал. 1 от НПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Излага доводи, с които заявява, че нарушението е установено и доказано, както и възразява срещу изводите на районния съд за нарушено право на защита на наказаното лице. Моли съда да отмени решението на първоинстанционния съд и да реши делото по същество, като потвърди издаденото наказателно постановление.

В проведеното съдебно заседание касаторът, редовно призован се представлява от главен юрисконсулт М.К., която поддържа касационната жалба и моли съда да отмени решението на първоинстанционния съд, като неправилно и незаконосъобразно и постанови друго, с което да потвърди издаденото наказателно постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

В проведеното съдебно заседание ответникът по касационната жалба ЕТ ****, редовно призован, се представлява от адвокат Г.Г. от АК София, преупълномощен от адвокат М. ***, който моли съда да остави в сила решението на районния съд, като правилно и законосъобразно. Претендира присъждане на адвокатско възнаграждение по приложен списък.

В проведеното съдебно заседание Окръжна прокуратура Перник изразява становище, с което заявява, че решението на първоинстанционния съд е неправилно, поради което следва да бъде отменено и постановено друго, с което да се потвърди издаденото наказателно постановление.

Административен съд – Перник, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

Предмет на касационно оспорване е решение на Районен съд Перник, с което е отменено Наказателно постановление № 429165-F430566 от 15.04.2019 година на началника на сектор „Оперативни дейности“ в Централно управление на Националната агенция за приходите София, с което на ЕТ **** с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ****, представляван от управителя С.Т.П.с ЕГН ********** на основание чл. 185, ал. 2 от Закон за данък върху добавена стойност (ЗДДС) е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 (три хиляди) лева за нарушение на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 година за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства. Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № F430566/23.10.2018 година. При проверка на контролните органи на 11.10.2018 година в търговски обект – кафе аперитив, находящ се в гр. Перник, ул. ****, стопанисван от ЕТ **** е установено, че дневният отчет № 0013607/11.10.2018 година от монтираното в обекта ФУ, модел „DATECS DP-25 KL“ е 64.90 лева, а фактическата наличност в касата на обекта е 86.00 лева. Установено е, че фискалното устройство модел притежава и са активирани функциите „Служебно въведени суми“ и „Служебно изведени суми“. Установената разлика в касовата наличност е в размер на 21.10 лева и представлява въвеждане на пари в касата, което не е отразено на фискалното устройство, чрез функцията „Служебно въведени суми“. Посоченото неотбелязване на приходи представлява нарушение на      чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 година за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.

Районният съд е установил описаната фактическа обстановка въз основа на събраните по делото гласни доказателства и от приобщените по реда на чл. 283 от НПК писмени такива. Съдът е посочил, че НП е издадено от компетентен орган и в хода на административнонаказателното производство не са допуснати нарушения на административно производствените правила, водещи до неговата отмяна. След преценка на доказателствения материал, е приел че в обстоятелствената част на АУАН липсва посочване дали нерегистрирането на промяната в касовата наличност води или не до неотразяване на приходи и съответно, че на жалбоподателя такова обвинение не е предявено. Приел е, че с това административнонаказващият орган е допуснал съществено процесуално нарушение, тъй като по този начин в изключително голяма степен е накърнил правото на защита на наказаното лице, водещо до незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление.

Настоящата касационна инстанция намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият съдебен състав съобрази, че същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

За да постанови решението си Районен съд Перник е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени и гласни доказателства, представени с наказателното постановление и ангажирани в хода на съдебното производство, което е спомогнало делото да бъде изцяло изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в АУАН и НП са проверени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства.

При реализираната проверка за съответствие на решението с материалния закон, съобразно възведеното касационно основание, настоящият касационен състав намира, че при обективно възприетата фактическа обстановка по делото, въззивният съд е изградил правилни изводи за незаконосъобразност на наказателното постановление.

Така постановеното решение е правилно като краен резултат.

По делото няма спор, че при проверка на контролните органи на 11.10.2018 година в посочения по – горе търговски обект е установена разлика в касовата наличност в размер на 21.10 лева и представлява въвеждане на пари в касата, което не е отразено на фискалното устройство, чрез функцията „Служебно въведени суми“. Установено е, че фискалното устройство в проверения обект притежава посочените функции.

Съгласно нормата на чл. 185, ал. 2, изр. първо от ЗДДС, когато нарушението води до неотразяване на приходи, се налага имуществена санкция за юридическите лица и едноличните търговци в размер от 3 000 лева до 10 000 лева, съответно когато не води до неотразяване на приходи се налага санкция по ал. 1. В случая е ангажирана имуществената отговорност на ответника по касационната жалба на основание чл. 185, ал. 2 от ЗДДС, като нарушението е довело до неотразяване на приходи – факт, който е елемент от фактическия състав на административното нарушение и който подлежи на установяване и доказване. В конкретния случай липсват каквито и да било доказателства, че сумата в размер на 21.10 лева е приход, т.е. недоказано остава обстоятелството, че разликата между касовата наличност съгласно ФУ и фактическата наличност е довела до неотразяване на приходи. Наказателното постановление не съдържа мотиви въз основа на какви доказателства наказващият орган е приел, че разликата между касовата наличност и фискалното устройство в обекта е следствие на неотразяване на приходи. Доказателства за това не са събрани нито в хода на административнонаказателното производство, нито в производството пред районния съд. Следователно незаконосъобразно е ангажирана имуществената отговорност на наказания ЕТ на основание чл. 185, ал. 2 от ЗДДС. От друга страна пропускът да се изясни дали нарушението е довело или не е довело до неотразяване на приходи и как, е съществен елемент от фактическия състав на нарушението, който препятства съдебната проверка относно правилното приложение на материалния закон. Ето защо е невъзможно да се извърши проверка на приложимото право при тяхната неустановеност. 

С оглед изложеното, касационната жалба се явява неоснователна, а решението на Районен съд Перник, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила по изложените по – горе мотиви.

Относно разноските:

С оглед изхода на делото следва да се остави без уважение направеното искане от процесуалния представител на касационния жалбоподател за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

С оглед изхода на делото следва да се уважи направеното искане от процесуалния представител на ответника по касационната жалба, като НАП София му заплати съдебни разноски в размер на 200 лева, представляващи платено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН настоящия касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 27 от 24.01.2020 година, постановено по АНД 01805 по описа за 2020 година на Районен съд Перник.

ОСЪЖДА НАП София да заплати на ЕТ **** с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ****, представляван от управителя С.Т.П.с ЕГН ********** съдебни разноски в размер на 200 лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

ЧЛЕНОВЕ:/п/

             /п/