Решение по дело №2138/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2010
Дата: 10 ноември 2020 г. (в сила от 10 ноември 2020 г.)
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20207180702138
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 август 2020 г.

Съдържание на акта

                   РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

 

РЕШЕНИЕ

 

№ 2010/10.11.2020г.

 

гр. Пловдив,  10. 11.  2020 год.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, І отделение, ХІ с., в открито заседание на двадесети и втори октомври през две хиляди и двадесета година,  в състав:

 

Председател:  Милена Несторова - Дичева

 

при секретаря Д. Й., като разгледа   докладваното от съдията административно  дело № 2138  по описа за 2020 г.,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 172, ал.5 от Закона за движението по пътищата.

Образувано е по жалба на Д.Й.П., ЕГН **********,***, против заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0325-000123/14.08.2020 г. на зам.началник РУ Първомай при ОДМВР Пловдив.

Твърди се неправилност и незаконосъобразност на заповедта и се иска нейната отмяна.

В представено подробно писмено становище се излагат доводи в насока на обстоятелството, че жалбоподателят въобще не е извършил нарушение, за което да му бъде наложена процесната ПАМ.

Сочи се също, че не са налице и условията на чл.171, т.1, б.“а“ от ЗДвП.

В крайна сметка се иска отмяна на процесната ПАМ като издадена в нарушение на материалния закон.

Претендират се и разноски.

Ответникът, началник РУ към ОДМВР Пловдив, РУ Първомай, не се явява, не се представлява. В придружителното към административната преписка писмо се взема становище за неоснователност на жалбата.

            Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира жалбата за допустима като подадена в законоустановения срок /видно от представените по делото доказателства процесната заповед е връчена на жалбоподателя  на 18.08.2020г., според направеното върху нея отбелязване, а самата жалба е подадена на 27.08.2020г. според входящия ѝ номер в Административен съд - Пловдив/  и при наличието на правен интерес, а по същество за   неоснователна, предвид следното установено от  фактическа и правна  страна:

Предмет на оспорване в настоящото производство е Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0325-000123 по чл.171, т.1, б.а  от ЗДвП от 14.08.2020  г., издадена от началник РУ към ОДМВР Пловдив, РУ Първомай, при условията на заместване – заповед № 317з-6592/07.08.2020 г. на Директора на ОДВМВР Пловдив и при надлежно оправомощаване по силата на Заповед № 317з-391/06.02.2017 г. на Директора на ОДМВР Пловдив  във връзка със заповед № 8121з-1524/09.12.2016 г. на Министъра на вътрешните работи  и заповед № 8121 К-2507/28.06.2016 г. на Министъра на вътрешните работи, с която, на основание чл.22 от ЗАНН, е наложена ПАМ на жалбоподателя, изразяваща се във временно отнемане на свидетелството за управление на МПС до отпадане на основанието за това.

За да пристъпи към налагането на въпросната ПАМ административният орган е приел, че при управление на МПС жалбоподателят видимо не отговаря на медицинските или психологически изисквания да управлява МПС  - чл.171, т.1, б.а от ЗДвП.

Съгласно чл. 171, т. 1, б. а от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения може да се прилага временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, за когото видимо се установи, че не отговаря на медицинските или психологическите изисквания - до отпадане на основанието за това. В разглеждания случай принудителната административна мярка е наложена след извършена от полицейски служител констатация, че жалбоподателят видимо от отклонява от стандартно поведение при управление на МПС. Видно от докладна записка УРИ 325р 8409/14.08.2020 г. по отношение на жалбоподателя е извършена проверка от автоконтрольор мл.инспектор Атанасов, след като е видял,  че автомобил марка Тойота  модел Ланд Круизер с рег. № РВ2054 РМ внезапно преминава в лентите за движение като намалява и увеличава скоростта си на движение. Автомобилът е последван и спрян за проверка. При проверката е установено, че автомобилът е с десен волан и с водач  Д.Й.П.. Извършени са 6 броя невалидни опита за проверка на водача с техническо средство Дрегер Алкомер 7510 с фаб.номер ARSM 0097 като на 7-мия опит е отчетена отрицателна проба 0.00 промила алкохол в издишания въздух. След въпрос към водача защо извършва такива маневри той отговаря, че така си управлява автомобила нормално. Констатирано е също, че водачът е със забавени реакции и забавена походка, трудно качване и слизане от автомобила. Именно тези констатации са навели на извод контролните органи, че  водачът видимо не отговаря на медицински и психологически изисквания и това е довело до налагане на процесната ПАМ.

За прилагането на мярката е достатъчно видимото установяване на физическа/психологическата негодност от лица без специални знания, което е и в съответствие с целта на закона - да се осигури безопасността на движението на всички участници. Временният характер на мярката, при осигурена от закона възможност годността или негодността на лицето да бъде водач на МПС да се установени от специалисти, гарантират правото му на защита, но тъй като общественият интерес следва да бъде охранен в по-голяма степен, налагането на ПАМ предхожда тази процедура.

Разпоредбата на  чл. 171, ал. 1, б.а от ЗДвП намира приложение във всички случаи, когато има данни за поведение на водача, неотговарящо на определения стандарт, независимо от техния източник. С налагането на принудителна административна мярка временно се ограничава правото на управление на моторни превозни средства, с оглед да бъде установено по предвидения в закона ред налице ли са всички медицински или психологически изисквания за правоспособността на водача. Именно затова законодателят е предвидил срок за временното ограничение на правото на управление на МПС - до отпадане на основанието. По делото е представено  удостоверение за здравословното състояние на водач от 05.10.2020 г., т. е. след издаване на заповедта, съгласно което жалбоподателят отговаря на изискванията за физическа годност към водачите на МПС от категория "В". Но към момента на прилагане на принудителната административна мярка са били налице фактическите и правни основания по  чл. 171, ал. 1, б"а" от ЗДвП.

Принудителните административни мерки се прилагат с цел да се преустанови или предотврати посочено от законодателя противоправно поведение. Техният характер предполага бързина и внезапност при прилагането им, поради което е достатъчно установяването на относимите факти (в случая обективирани в АУАН, чиято материална доказателствена сила не е оборена в хода на съдебното производство) и подвеждането им към точното правно основание. Законодателят е дал правомощия на компетентните органи при "видимо" установяване на несъответствие с медицинските или психологически изисквания да отнемат свидетелство за управление на МПС.

В горния смисъл Решение № 9114 от 25.06.2012 г. на ВАС по адм. д. № 3366/2012 г., VII о., докладчик съдията Таня Вачева

Предвид изложеното, съдът  намира, че жалбата е неоснователна.

 

Водим от горното, съдът,

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д.Й.П., ЕГН **********,***, против заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0325-000123/14.08.2020 г. на зам.началник РУ Първомай при ОДМВР Пловдив.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

Административен съдия: