Решение по дело №33/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260188
Дата: 23 юни 2021 г.
Съдия: Емил Любомиров Митев
Дело: 20215001000033
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 20 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И  Е    260188

 

  Дата   23.06.2021 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пловдивски апелативен съд, търговско отделение – трети   търговски състав           

                          

                                                                         Председател: Красимир Коларов

                                                                                      Членове:  Георги Чамбов

                                                                                                            Емил Митев

  

 Закрито  съдебно заседание на същата дата

разгледа докладваното от съдия  Емил Митев

търг. дело  № 33  по описа за 2021 година на ПАС

 

         Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК във вр.  с  чл.25, ал.4 изр. 2-ро  от ЗТРРЮЛНЦ.

        Образувано е по частната жалба „ В. „ООД ЕИК *********, представлявано от управителя на дружеството Г.З.М. чрез пълномощника си адвокат Д.П.  против   Решение № 95 от 02.10.2020 г., постановено от ХОС по  търг.дело № 164/2020 г.

           По силата на обжалваното решение съдът е оставил без уважение жалбата, подадена от „В. „ООД *** в частта, в която длъжностното лице по вписванията /ДЛВ/ е постановил отказ по  чл.24,ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ от 14.08.2020 г., с която  е отказал вписване  в Търговския регистър по  партидата на търговеца промяна на следните обстоятелства, а именно:

                   - Приемане на  лицето Г. Д. Н. за

         съдружник в дружеството с ограничена отговорност;

              -  Прехвърляне на  45 дружествени дяла на  стойност 225 лева от Г.З.М. на Г. Д. Н. по силата на договор  от 20.07.2020 г. за прехвърляне на дружествени дялове;

                Първоинстанционният съд  е потвърдил отказа на ДЛВ, като е  приел, че след изключването на  П. Й. М.. като съдружник в „В. „ООД единствен  съдружник  в дружеството е останал Г.З.М., който е придобил качеството на едноличен собственик на капитала.  Последният е станал такъв, но без да придобие  дяловете на изключения съдружник  П. М... Следователно Г. М.  не е притежавал въпросните 45 дружествени дяла от капитала на дружеството и  не е могъл да  ги прехвърли на новия  съдружник  Г.  Д. Н. с договора за прехвърляне на дружествени дялове от 20.07.2020 г.

             Изрично в мотивите на решението си съдът е приел, че единствената легална форма за придобиване на дяловете на друг съдружник е чрез тяхното  прехвърляне при условията на чл.129 от ТЗ .  Това са основните мотиви с които съдът е потвърдил отказа на длъжностното лице по вписванията.

         От така изложените мотиви  въззивният съд  счита за вярно единствено това, че поемането на  освободените дялове на съдружник, който е прекратил  членството си в дружество с ограничена отговорност  по реда на чл.125,ал.2 от ТЗ от друг съдружник няма  самостоятелна правна уредба в  Търговския закон.   Това обаче не означава, че предпоставките не  могат да бъдат извлечени по тълкувателен път от други правни разпоредби, регламентиращи сходни хипотези.  По този въпрос настоящият състав на ПАС споделя тезата, която е много добре аргументирана в представеното от жалбоподателя  Решение  № 2050  от 08.08.2019 година ,постановено от САС по търг.дело№ 2250/2019 г.  Действително  в разпоредбата на чл.149,ал.3, т.2 от ТЗ  е  посочено, че  връщането на дела от капитала на прекратилия участието си съдружник е едно от предвидените в закона основания  за намаляване на капитала на дружеството с ограничена отговорност.  В чл.149, ал.1, ин фине от ТЗ изрично е предвидена възможността за едновременно намаляване и  увеличаване на капитала   по  реда на чл.203 от ТЗ.  Тук става въпрос за това, че намаляването има действие само ако бъде извършено предвиденото увеличение на капитала. В крайна сметка напълно логичен изглежда извода от тълкуването на разпоредбите, че поемането на освободените дялове на прекратилия участието си  съдружник е способ за избягване единствено на  процедурата  по едновременно  намаление  и увеличение  на капитала до размера към момента преди прекратяване на  членството на  напусналия съдружник.

           Мотивът, с който  съдът е потвърдил отказа на длъжностното лице към Агенцията по вписванията не   държи сметка, че при капиталовите  търговски дружества и конкретно при дружествата с ограничена отговорност не съществува възможност дружеството да  упражнява търговска дейност със свободни дружествени дялове. Всеки дружествен дял има свой собственик и правна последица от прекратяване на членственото правоотношение от съдружника е, че освободените дялове трябва да се поемат от друг съдружник или от трето лице. В  случая  са налице  и трите предпоставки , които са необходими за освобождаването на дружествените дялове.  Преди всичко е налице Решение на Общото събрание на съдружниците или на  едноличния собственик на капитала,както е в процесния случай  за поемане на  дружествените дялове на прекратилия  участието си съдружник; второ: тези дялове да следва да  бъдат поети от оставащите съдружници или от трето лице; трето: номиналната стойност на освободените  дружествени дялове  трябва да бъде   заплатена. По делото е представена  вносна бележка- л.22, удостоверяваща,че едноличният собственик на капитала  Г. М.  на21.08.2020 г. е внесъл в полза на дружеството „В. „ООД сумата от 250 лева.  Като правно основание за внасянето на тази  парична сума е посочено, че същата е вноска във връзка с поетите дялове на изключен съдружник.

             Следва да се отбележи, че дружеството е имало винаги само двама съдружници, така че става въпрос за заплащане на номиналната стойност на освободените дружествени дялове, които са били притежание на  съдружника П. Й. М..,  който е  прекратил членството  си в дружеството, тъй като е изключен.

            Следва  да се отчете, че договорът  за прехвърляне на дружествени дялове  от 20.07.2020 г. е сключен в изискуемата се от закона- чл.129,ал.2 от ТЗ форма с нотариално удостоверяване на подписите и на съдържанието и е надлежно вписан. Същият легитимира  купувача Г.  Д. Н. като  притежател  на  45 дяла от капитала на „В.“ООД.

             Следователно според виждането на  ПАС няма пречка или поне закона не поставя такава, за да се  извърши вписване на новите обстоятелства по партидата на „В. „ООД.  Новите обстоятелства са  валидно възникнали и следва да се впише приемането на  Г. Д. Н. като съдружник в дружеството, както и  прехвърлянето на 45 дружествени дяла от капитала  на „В.“ООД от Г. М. на Г. Д. Н., който притежава тези дялове по силата на валидно сключена сделка- договор от 20.07.2020 г. за прехвърляне  на дружествени дялове .

             Следва да се отмени решението в обжалваната част и да се задължи  АВ да извърши вписването на заявените обстоятелства.

            По тези  съображения  Пловдивският апелативен съд

                                           Р    Е  Ш   И  :

 

              ОТМЕНЯ Решение № 95 от 02.10.2020 г.,постановено от Хасковският окръжен съд по а търг.дело№ 164/2020 г. в частта му, с която съдът е оставил без уважение жалбата ,подадена от търговско дружество „В. „ООД ***, ЕИК ********* и е потвърдил отказа на  длъжностното лице по вписванията под № 2020013092212 от 14.08.2020 г. и е отказал вписване в Търговски регистър по партидата на търговеца „В.“ ООД заявените нови обстоятелства: приемане на  Г. Д. Н. ЕГН: ********** за съдружник в дружеството, както и прехвърлянето на 45 дружествени дяла на стойност от 225 лева  от капитала на „В.“ООД от  Г.З.М. на Г. Д. Н., извършено  с  валиден договор от 20.07.2020 г. за  продажба  на дружествени дялове, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

                ОТМЕНЯ Отказ № 202000813092212 от 14.08.2020 година, постановен от длъжностното лице по вписванията при Агенцията за вписванията за вписване на горепосочените обстоятелства.

                ЗАДЪЛЖАВА  Агенцията по вписванията -  Търговски регистър, да впише  по партидата на  „В. „ООД ЕИК *********  новонастъпилите обстоятелства,а именно: приемането на  Г. Д. Н. с ЕГН: ********** за съдружник в дружеството, притежаващ  45 дружествени дяла на стойност от 225 лева, прехвърлени му от Г.З.М. по силата на договор от 20.07.2020 г. – за продажба  на дружествени дялове.

                   Решението е окончателно.

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:              ЧЛЕНОВЕ:1.               2.