Решение по дело №3052/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2441
Дата: 26 ноември 2019 г.
Съдия: Александър Антонов Митрев
Дело: 20197180703052
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 2441/26.11.2019г.

 

гр. Пловдив

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд-Пловдив, ХХIII състав, в открито заседание на петнадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      ЗДРАВКА ДИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:               1. АЛЕКСАНДЪР МИТРЕВ

2. ПЕТЪР КАСАБОВ

 

при секретаря Р.А. и при участието на прокурора Христев, като разгледа КНАХД № 3052 по описа на съда за 2019 г., докладвано от СЪДИЯТА МИТРЕВ, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал.1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба от М.А.Ж., ЕГН ********** ***, чрез адв.П. ***, пл.“Съединение“ №3, ет.4, офис 411 против Решение № 1650 от 12.09.2019 г., постановено по АНД № 4023/2019 г. по описа на Районен съд – Пловдив.

С решението е потвърдено  наказателно постановление № 728 от 10.06.2019г. издадено от заместник кмет “Транспорт” в Община Пловдив, упълномощен със Заповед № 18ОА418/06.03.2018г. на Кмета на Община Пловдив, с което на М.А.Ж. на основание чл.43, ал.3, вр. чл.40, ал.3 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив е наложено административно наказание Глоба в размер на 50 лева, за нарушение по чл.4, ал.4, т.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив.

В жалбата се сочат касационните основания материална и процесуална незаконосъобразност на решението на Районния съд. Претендира се то да бъде отменено и да се постанови ново, с което да се отмени изцяло обжалваното наказателно постановление. Алтернативно се иска отмяна на решението и връщане на делото за ново разглеждане на друг състав на Районен съд Пловдив.

Ответната страна, чрез процесуалния представител юриск. М., оспорва жалбата, като подробни съображения излага в постъпил по делото писмен отговор.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

 

Административният съд, като взе предвид наведените доводи за отмяна на решението и събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Касационната жалба се явява подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, следователно е допустима.

 

Разгледана по същество, тя е основателна.

Атакуваното Наказателно постановление е издадено против касатора за това, че на 03.03.2019г., около 15,30 часа в гр.Пловдив, на ул.“Гладстон“ срещу № 28 е паркирал автомобил марка „Опел” с рег. № РВ****ТТ лична собственост на пътен  участък в ремонт, с което е нарушил разпоредбата на чл.4, ал.4, т.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив.

За да потвърди процесното наказателно постановление, въззивният съд е приел, че при издаването на акта и наказателното постановление не са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и че правилно е ангажирана административната отговорност на М.Ж. за извършеното от него нарушение на Наредбата за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив. По отношение на размера на глобата е прието, че е във фиксиран размер и че съдът не е в правомощие да изменя в насока нейното намаляване.

Съгласно чл.4, ал.4, т.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив /Наредбата/, паркирането е забранено и на пътни участъци в ремонт. В случая няма спор, че със Заповед № № 18ОА 1763/03.08.2018г.  на Кмета на Община Пловдив е била въведена е била въведена временна организация на движението  на МПС със спиране на движението по ул.”Гладстон  от ул.“Преслав“ до кръстовището с ул.”Петко Д. Петков” във връзка със строително – монтажни работи за обект „Основен ремонт „Подрлез при Централна поща“, - транспортен възел бул.“Цар Борис III Обединител“ – бул.“Княгиня Мария Луиза“ – ул.“Гладстон“ гр.Пловдив за времето от 06.08.2018г. до 31.12.2018г., като срока на въведената временна организация на движението е бил удължен Заповед № 19ОА-111 от 22.01.2019г. на Кмета на Община Пловдив до 31.03.2019г.

Видно от чл.43 ал.3 от Наредбата, на нарушителите на забраната на чл. 4, ал. 3 и ал. 4, чл. 5, чл. 6, ал. 2, чл. 7, ал. 1 и чл. 8 се налага глоба в размер на 50 (петдесет) лева.

Но тук е мястото да се отбележи, че съгласно чл.41 от Наредбата за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив, при констатирани и/или установени нарушения на правилата за паркиране, за които няма изрично и конкретно определена санкция в Закона за движение по пътищата на лицата, извършили или допуснали нарушението, се налагат санкциите предвидени в настоящата наредба.

В ЗДвП има определена санкция за нарушения на правилата за паркиране в чл.180 ал.1 т.1, съгласно която водач, който наруши правилата за използване светлините на пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно, когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за движението се наказва с глоба от 20 до 150 лв.

Следва да се съобрази, че съгласно §2 от ПЗР на Наредбата за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив, последната се издава на основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, чл.76, ал.3 АПК, чл.8 ЗНА и чл.23, във връзка с чл.19, ал.1, т.2 от ЗП и чл.99 от ЗДвП, а според §7 разпоредбите на тази наредба се прилагат, доколкото не противоречат на нормативен акт с по-висока степен.

В случая вмененото на касатора нарушение по смисъла на чл.4, ал.4, т.5 от Наредбата за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив, противоречи на чл.180 ал.1 т.1 от ЗДвП, доколкото с последната разпоредба за нарушение на правилата за паркиране за водача е предвидена глоба от 20 до 150 лв.

Във връзка с твърдението на процесуалния представител на ответника, че разпоредбата на чл. 180 ал.1 т.1 от ЗДвП касае санкцията за общия случай, настоящия съдебен състав намира за необходимо да отбележи, че дори и да се визира общия случай на нарушение на правилата за паркиране, то в ЗДвП е предвидена по-ниска долна граница на размера на наказанието, а именно от 20 лв., докато в Наредбата за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив за паркиране на пътни участъци в ремонт е предвидена глоба в размер на 50 лв.

Ето защо оспореното пред районния съд НП се явява издадено в нарушение на нормите на чл.41 и на §7 от ПЗР на Наредбата за реда за спиране, престой и паркиране на пътните превозни средства на територията на град Пловдив и същото като незаконосъобразно, следва да бъде отменено.

С оглед на изложеното, съдът счита жалбата за основателна, а обжалваното решение на Районен съд – Пловдив – за неправилно и незаконосъобразно, поради което същото следва да бъде отменено, както и процесното НП.

 

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63, ал.1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 1650 от 12.09.2019 г., постановено по АНД № 4023/2019 г. по описа на Районен съд – Пловдив и вместо него постановява:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 728 от 10.06.2019г. издадено от заместник кмет “Транспорт” в Община Пловдив.

 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:               1.

 

 

2.