Решение по дело №17243/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 879
Дата: 10 март 2020 г. (в сила от 16 юни 2020 г.)
Съдия: Десислава Чавдарова Кацарова
Дело: 20195330117243
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                        Р Е Ш Е Н И Е

                            

№ 879                                   10.03.2020 г.                    Град ПЛОВДИВ

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 Пловдивски районен съд                   петнадесети граждански състав

 

На десети март                                    две хиляди и двадесета година

 

В  открито  заседание на деветнадесети февруари 2020 г. в следния състав:

 

Председател:ДЕСИСЛАВА КАЦАРОВА

 

 

Секретар:Катя Янева

 

Като разгледа докладваното от СЪДИЯТА гражданско дело № 17243 по описа за  2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Иск чл.357, ал.1 вр. с чл.188, т.2 от Кодекса на труда.

Ищецът заявява, че по силата на Заповед № ****** г. му е наложено дисциплинарно наказание «Предупреждение за уволнение», като оспорва същата като незаконосъобразна и немотивирана, издадена в нарушение на чл.194 и 195 от КТ, а и по същество, като моли съда да я отмени, като присъди и направените разноски за това производство.

Твърди, че работи като ***** в **********************, няма отчетнически функции като такава. ******* е на синдикалната секция на КТ «Подкрепа» в дома. Като *********** на синдикалната секция събира членски внос от членовете, както и в случай, че има дарения към синдиката-синдикалната секция от страна на частни лица, което става рядко /дарени средства на синдикалната секция за тържества, за работно облекло/ ги раздава на членовете на синдикалната секция, като за дейността си на ******** на синдикалната секция се отчита на Синдикален регионален съюз/СРС «Подкрепа» -П., където членуват като синдикална секция и те могат да й правят одит на разходваните средства като синдикални пари.

Тези пари не са на предприятието, а са на синдиката и синдикатът ги е разпределил за работно облекло тази година, а миналата година за тържество /на което присъствала и ******* Г./, и работодателят няма отношение към тях-тези пари нито влизат, нито излизат от дома/ДПЛД/.

Представя протокол на ръководството на синдикалната секция в ДПЛД как са получени и раздадени тези синдикални пари, подписан от нея-*******, ***** М.Д.-******* и И.Б. - ****.

От поисканите обяснения от нея от страна на работодателя, не става ясно за кой случай на раздаване на средства се искат тези обяснения, защото *** Г. е наясно с всичко, което става в Дома, като и в обясненията ищцата написала, че случаите са поне два - единият е 2018 г. от същия дарител пак към синдикалната секция и са използвани за тържество на персонала, а за другия от ****** г., когато са раздадени синдикални средства по 100 лв. на членуващите в „Подкрепа", за който случай Работодателят първо е поискал писмени обяснения на ****** г. от готвачките, т.е. сегашната Заповед № ****** г. е издадена много след 2-мссечния срок по чл.194 от КТ и само на това основание следва да се отмени.

В същата Заповед за налагане на дисциплинарно наказание не става ясно за кой случай на раздаване на парични средства, за какви средства като размер, на кои лица, и защо точно е избран този вид наказание в зависимост от тежестта на нарушението. Счита същата заповед за незаконосъобразна, издадена в противоречие с чл.194 и 195 от КТ и немотивирана.

Моли да се изискат от ответника писмата от м.юли 2019 г., с които г-жа Г. е изискала обяснения от готвачките за раздадените по 100 лв. за работно облекло. В зависимост от отговора на работодателя, ще поиска и събиране на други доказателства при необходимост, в т.ч. гласни за установяване това обстоятелство - кога субектьт на дисциплинарна власт в предприятието г-жа Р.Г. узнава, че са раздадени от ищцата средства на персонала.

Моли съдът да отмени Заповед №******* г. на Р.Г.-***** на ДПЛД *********** като незаконосъобразна и немотивирана.

Възможно е при поискване на обяснения, работодателят да не е налълно или точно индивидуализирал деянията, поради неизясненост на фактите и обстоятелствата (напр. за точното време и място), но след получаване на обяснения от работника/служителя и въз основа на тях, следва да ги е посочи точно и с всички индивидуализиращи белези в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание и да няма съмнение, че наказанието е наложено за онези деяния, за които са поискани и дадени обяснения -а в случая не с така, като не е обезпечено правото на работника/служителя да направи своите възражения.

Съгласно чл.195, ал.1 от КТ, освен всичко друго, в заповедта следва да се посочи и кога е извършено нарушението, което е императивно и не е посочено. Не се посочва в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание кога ищцата е извършила дисциплинарно укорима постъпка. Съгласно принципа за еднократност на дисциплинарното наказание и непосочване на дата на извършване на нарушението, ако това изобщо е нарушение, от заповедта не става ясно и не може да се направи проверка за спазване на преклузивните срокове за налагането му. При това положение е налице нарушение на чл. 194, ал. 1 от КТ от страна на работодателя. В подкрепа на тази законова разпоредба е и посгоянната практика на ВКС: Решение №256 от 18.05.2012 г. по гр.д.1036/2011 г. IV г.о.,Решение №231 от 13.06.2011г.по гр.д.858/2010 г., IV Г.О., Решение №39 от 27.02.2012 г. по гр.д.410/2011 г. III г.о., Решение №1533 от 28.12.1999 г. по гр.д.435/1999 г, ІІІ г.о., Решение № 1533 от 28.12.1999 г. по гр.№435/1999 г. III г.о.

Ответникът не е депозирал писмен отговор на исковата молба, не се е явил в съдебно заседание и не е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие.

Съдът намира, че са налице  предпоставките на чл.239, ал.1 от ГПК за постановяване на неприсъствено решение, а именно – на страните са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването им в съдебно заседание, като искът е вероятно основателен с оглед посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства – заповед за налагане на дисциплинарно наказание, протокол, искане на обяснения, обяснения, удостоверение от  КТ“Подкрепа“. Следва да се посочи, че в тежест на работодателя е да докаже законосъобразността на наложеното дисциплинарно наказание, а доказателства в тази насока от негова страна не бяха ангажирани.

На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените по настоящото дело разноски, които се констатираха в размер на 400 лв.– заплатено адвокатско възнаграждение.

При този изход на делото ответникът следва да заплати в полза на бюджета на съдебната власт държавна такса в размер на 80лв., на основание чл.78, ал.6 от ГПК.

 

Мотивиран от горното, съдът

 

                                 Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ дисциплинарното наказание “Предупреждение за уволнение”, наложено на  А.А.З., ЕГН **********,***, със Заповед № ****** г. на ***** на ***********, БУЛСТАТ ********.             

          ОСЪЖДА Дом за пълнолетни лица с ***** ************, БУЛСТАТ ********* да заплати на А.А.З., ЕГН **********,***, на основание чл.78, ал.1 от ГПК, сумата от 400лв. / четиристотин лева/ – разноски по производството.

ОСЪЖДА Дом за пълнолетни лица с **** **********, БУЛСТАТ ******* ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд – Пловдив сумата от 80лв./осемдесет лева/ – държавна такса.

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване, а на отмяна по реда на чл.240, ал.1 от ГПК.

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ Десислава Кацарова

Вярно с оригинала!

КЯ