Решение по дело №239/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 273
Дата: 28 юни 2021 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20217240700239
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

                               Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                                                          

 

             273          28.06.2021 година   град Стара Загора

 

                   

               В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на десети юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                  

                                                 Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА  

                                                                       

                                                                                                                                  Членове:   ИРЕНА ЯНКОВА      

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Минка Петкова         

и с участието на прокурор Петко Георгиев     

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова   КАН дело № 239 по описа  за 2021г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

             Образувано е по касационна жалба на В.Г.Я. ***, подадена чрез пълномощника му адв. Л.Д.от АК – Стара Загора, против Решение № 260094/ 09.03.2021г.,  постановено по АНД № 913/ 2020г. по описа на Районен съд – Казанлък, в частта му, с която е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 18-0284-003650 от 21.11.2018г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора в частта за наложеното на В.Я. административно наказание глоба в размер на 200 лева, на основание чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП и в частта с която наказателното постановление е изменено, като е намален размера на наложените на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП административни наказания – глоба от 100 лева на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца на 1 месец.

             В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на  процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че съдържанието на наказателното постановление съответства на императивните изисквания на чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН за описание на нарушението от фактическа и правна страна, чрез посочване на всички факти и обстоятелства, релевантни за наличието на съставомерно деяние и конкретизиране на законовата разпоредба, която е нарушена. Поддържа че неправилно и необосновано съдът е приел, че е установено и доказано по безспорен начин извършването на вменените му административни нарушения. Твърди, че в нарушение на съдопроизводствените правила, въззивният съд не е изследвал обективно релевантните за ангажирането на отговорността обстоятелства, като при постановяване на решението не са обсъдени и преценени в съвкупност всички събрани по делото доказателства, което е довело до неверни фактически констатации и съотв. правни изводи, направени при неправилно приложение на закона. Направено е искане съдебното решение в обжалваната му част да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно Наказателно постановление № 18-0284-003650 от 21.11.2018г. на Началник сектор в РУ – Казанлък към ОД на МВР – Стара Загора, в частта за наложените на В.Я. административни санкции по чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП и по чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП.

 

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР – Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на жалбата.

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно.  

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на съдебното решение в обжалваната му част с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

         Разгледана по същество жалбата е частично основателна.

 

Производството пред Районен съд – Казанлък се е развило по жалба на В.Г.Я. ***, против Наказателно постановление № 18-0284-003650 от 21.11.2018г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ серия Д № 412406 от 16.08.2018г., на В.Я. са наложени административни наказания, както следва: глоба в размер на 200лв., на основание чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП; глоба в размер на 20лв., на основание чл.185 от ЗДвП, за нарушение на чл. 5, ал.1, т.1 от ЗДвП и глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП.  Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 16.08.2018г. в 11.20 часа, в гр. Казанлък, по ул. „Орешака“ в посока юг-север, В.Я. е управлявал л.а с рег. № ***, като на кръстовището с ул. „Капрони“ не спазва пътен знак „Б-2“ /спри и пропусни движещите се по пътя с предимство/, навлиза в кръстовището и отнема предимство на движещия се по ул. „Капрони“ в посока изток-запад л.а с рег. № ***, който се блъска в него, при което настъпва ПТП с материални щети. Не изпълнява задълженията си като участник в ПТП и го напуска. Установен в с. Горно Изворово в 12.45 часа.

 

            Казанлъшкият районен съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и формални изисквания, като наказателното постановление съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушенията, обосноваващо в необходимата степен от фактическа и от правна страна административнонаказателното обвинение, с посочване на всички релевантни за съставомерността на деянията факти и обстоятелства. По съществото на спора, въз основа на събраните по делото доказателства съдът е обосновал извод, че описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и извършването от санкционираното лице на съставомерни деяния, правилно квалифицирано като административни нарушения по чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 във вр. с чл.6, т.1 от ЗДвП и по чл.175, ал.1, т.5 във вр. с чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП, са доказани по безспорен и несъмнен начин. С оглед на което НП № 18-0284-003650 от 21.11.2018г. на Началник сектор в РУ – Казанлък към ОД на МВР – Стара Загора е потвърдено в частта за наложеното на В.Я. административно наказание по чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП, определено в предвидения от закона размер – глоба в размер на 200 лева, като НП е изменено  при намаляване размера на наложените на Я. на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП административни санкции – глоба от 100 лева на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца на 1 месец.

 

По отношение на наложеното административно наказание по чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП:

 

            Изцяло се споделя извода на въззивния съд, че административно наказателното обвинение за допуснато от В.Я. нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП, като основание за налагане на административна санкция по чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП, е фактически, правно и доказателствено обосновано. Противно на твърдяното от касатора, в съдържанието на съставения АУАН и на издаденото въз основа на него НП, са посочени всички релевантни за съставомерността на деянието факти и обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Доколкото по аргумент от чл. 26, ал.1 и ал.2 от Указ № 883 от 24.04.1974г. за прилагане на ЗНА, „предложението” не е нормативно предвидено за обозначаване на части от правната норма, непосочването правилото по кое „предложение” на чл.6, т.1 от ЗДвП В.Я. е нарушил, не може да обуслови извод за формална /процесуална/ незаконосъобразност на наказателното постановление.  Изпълнителното деяние е индивидуализирано в необходимата и достатъчна степен и от фактическа страна, и от правна страна, като от фактическата формулировка и правна обосновка на обвинението се следват еднозначни правни изводи за волята на наказващия орган по фактите и по приложението на закона. Обосновано Казанлъшкият районен съд е приел, че извършеното от В.Я. нарушение по чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП, по време, начин и място, посочени в АУАН и в НП, се потвърждава по категоричен начин от събраните по делото  доказателства. Съдът е основал правния си извод за извършено от В.Я. административно нарушение не само на база на съдържащите се констатациите в съставения АУАН серия Д № 412406 от 16.08.2018г. - причините и условията за настъпването на ПТП, са удостоверени и в съставения и подписан Протокол за ПТП от 16.08.2018г., който потвърждава възприетото от наказващия орган настъпване на ПТП в резултат на неспазване от страна на В. Я. на пътен знак „Б-2“. Следователно от една страна всички релевантни за съставомерността на деянието факти, които обуславят административно наказателната отговорност и с които е обосновано обвинението, се установяват от събраните в хода на съдебното следствие доказателства, а от друга страна жалбоподателят не е ангажирал доказателства, опровергаващи фактическата обстановка, посочена в обстоятелствената част на наказателното постановление.  Ето защо обосновано от гл.т на доказателствата и правилно от гл. т на закона Казанлъшкият районен съд е приел, че В.Я. е осъществил виновно състава на административното нарушение по чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП.

    

         По отношение на наложените административни наказания на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП:

 

         Не се споделя извода на Казанлъшкия районен съд за процесуална и материална законосъобразност на НП № 18-0284-003650 от 21.11.2018г. в частта за наложените на В.Я. административни наказания на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП. В тази си част административнонаказателното обвинение нито е обосновано от фактическа страна  с посочване на релевантните за съставомерността на деянието факти и обстоятелствата, нито е доказано. На първо място следва да се отбележи, че  с презумтивната материална доказателствена сила на АУАН /на която се е позовал въззивният съд/, е обвързан единствено административнонаказващият орган - при преценката си дали да се издаде НП органът се основава на фактическите констатации в АУАН, които при условията на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП и в рамките на производството по налагане на административни наказания, се считат за верни до доказване на противното. По силата на чл. 14, ал. 2 от НПК във връзка с чл. 84 ЗАНН, в съдебното производство тези констатации нямат обвързваща доказателствена сила. На следващо място в съставения АУАН серия Д № 412406 от 16.08.2018г., липсват обективирани конкретни фактически констатации, обосноваващи неправомерно поведение на санкционираното лице, което да бъде квалифицирано като такова в нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП. Единственият факт, който е посочен в АУАН и в НП и е безспорно установен и доказан е, че Я. е напуснал мястото на ПТП, но нито е обосновано, нито е доказано наличието на разногласия между участниците в произшествието относно обстоятелствата, свързани с него. Тъкмо обратното – показанията на св. И. са индиция, че Я. не е оспорвал причините за настъпването на ПТП и свързаните с него обстоятелства. Дали предложеното от Я. на другия участник в ПТП да отидат до дома му в с. Горно Изворово за да заплати причинените от ПТП щети е неправомерно и противоречи на законовото изискване по чл.123, ал.1, т.3, б. „б“ от ЗДвП, е ирелевантно за наличието на вмененото на В.Я. нарушение по чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП. Ето защо наказателното постановление в частта за наложените на Я. административни санкции за това нарушение, се явява незаконосъобразно.

 

Предвид изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение в частта му, с която е потвърдено НП № 18-0284-003650 от 21.11.2018г. на Началник сектор в РУ – Казанлък към ОД на МВР – Стара Загора в частта за наложеното на В.Я. административно наказание на основание чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП,  като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила. Решението в частта, с което е изменено НП № 18-0284-003650 от 21.11.2018г. в частта за наложените на В.Я. на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.в“ от ЗДвП административни наказания, като постановено в нарушение на закона, следва да бъде отменено и вместо него следва да се постанови друго, с което да бъде отменено наказателното постановление в тази му част.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо и второ от АПК и чл.222, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                        Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 260094/ 09.03.2021г.,  постановено по АНД № 913/ 2020г. по описа на Районен съд – Казанлък, в частта му, с която е изменено Наказателно постановление № 18-0284-003650 от 21.11.2018г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора в частта за наложените на В.Г.Я. на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП административни наказания – глоба от 100 лева на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца на 1 месец и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0284-003650 от 21.11.2018г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора в частта му, с която на В.Г.Я., ЕГН **********,***, са наложени административни наказания – глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП, като незаконосъобразно.

 

           ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260094/ 09.03.2021г.,  постановено по АНД № 913/ 2020г. по описа на Районен съд – Казанлък, в частта му, с която е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 18-0284-003650 от 21.11.2018г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора в частта за наложеното на В.Г.Я. административно наказание глоба в размер на 200 лева, на основание чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП,  за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                             2.