Решение по дело №333/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 367
Дата: 25 февруари 2019 г. (в сила от 25 февруари 2019 г.)
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20191100900333
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 25.02.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-16 състав в закрито съдебно заседание на двадесет и пети февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 333 по описа за 2019 година, взе предвид следното.   

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/ вр. глава XXI „Обжалване на определенията“ ГПК.

Образувано е по жалба на „Ю.Г.О.“ ЕООД, ЕИК *******,срещу отказ № 20190208150513/12.02.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване на промени, изразяващи се в увеличаване капитала на дружеството от 520000 лева на 1000000 лева.

В жалбата се излагат подробни доводи за незаконосъобразност на отказа, основани на твърдения длъжностното лице да е въвело несъществуващо изискване за обявяване на ГФО за предходната година по партидата на дружеството, докато законът изисква такъв отчет да е приет от едноличния собственик на капитала. Действително дружеството има непокрита загуба, но в размер от 186000 лева, докато неразпределената печалба е 1071000 лева, която сума след покриване на загубата е достатъчна за увеличение от 480000 лева. Осъществените в настоящия случай факти обуславяли правната допустимост на увеличаването на капитала и отказа за вписването бил незаконосъобразен и следвало да бъде отменен.

Съдът като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Със заявление А4, вх. № 20190208150513/08.02.2019 г. е поискано вписване в ТРРЮЛНЦ на промени по партидата на „Ю.Г.О.“ ЕООД, изразяващи се в увеличаване на капитала на дружеството от 520000 лева до размера от 1000000 лева. Към заявлението е представено решение от 31.01.2019 г. на едноличния собственик на капитала О.К.П., в което е формирана воля за увеличаване на капитала на дружеството с 480000 лева, представляващи неразпределена печалба, реализирана през 2018 г., като е изразена воля и за одобряване на представения счетоводен баланс и ГФО на дружеството за 2018 г..

Длъжностното лице в постановения отказ приело, че към момента на разглеждане на заявлението по партидата на дружеството не бил обявен годишен финансов отчет за 2018 г., в частност баланс към 31.12.2018 г. - чл. 38 ЗСч във връзка с чл. 23, ал. 6 ЗТРРЮЛНЦ, такъв не бил представен по разглежданото заявление, като документ, удостоверяващ заявеното за вписване увеличение.

От ангажиран баланс към 31.01.2019 г. се установява непокрита загуба от минали години, което било пречка за провеждане на увеличението по аргумент от чл. 247а ТЗ. Записването на дялове от неразпределена печалба следвало да бъде съобразено с изискванията на чл. 247а, ал. 3 ТЗ. По аргумент от посочения текст увеличение /плащанията на/ с неразпределена печалба се извършват до размера на печалбата за съответната година, неразпределената печалба от минали години,частта от фонд "Резервен" и другите фондове на дружеството, надхвърляща определения от закона или устава минимум, намален с непокритите загуби от предходни години, и отчисленията за фонд "Резервен" и другите фондове, които дружеството е длъжно да образува по закон или устав. Решението на едноличния собственик относно увеличението следвало да бъде съобразено с изискванията на чл. 247а ТЗ, а представеното решение от 08.02.2019 г. не съдържало данни за съответствие с посочените законови изисквания, а текстовете на чл.247а ТЗ гарантирали покритие на размера на увеличението при вписването му. При тези мотиви длъжностното лице постановило обжалвания отказ за вписване на заявеното увеличаване на капитала по партидата на "Ю.Г.О." ЕООД.

Жалбата е основателна.

В решение № 467 от 16.07.2004 г. по гр. д. № 1866/2003 г., I Т. О. на ВКС, спорният в настоящото производство въпрос е подробно разяснен, поради което и настоящият състав възпроизвежда тук решението в съществената му част. Търговският закон с нормата на чл. 148 е уредил само начините на увеличаване на капитала на дружествата с ограничена отговорност, без да урежда източниците за това. За акционерното дружество изрично е предвидена възможността за увеличаване на капитала със средства на дружеството (чл. 197, ал. 1 ТЗ), каквато разпоредба при дружествата с ограничена отговорност липсва. Това обаче не означава, че нашето законодателство забранява увеличаване на капитала при дружества с ограничена отговорност за сметка на неразпределената печалба. Напротив. Търговският закон предвижда три начина за увеличаване на капитала: увеличаване на дяловете, записване на нови дялове (както в случая) и приемане на нови съдружници. Съобразно източниците на средства увеличаването на капитала бива ефективно и номинално. Принципът е капиталът да бъде увеличаван ефективно чрез нови вноски и при трите начина. Но нашето законодателство допуска и номинално увеличаване на капитала за сметка на дружественото имущество, което превишава стойността на записания капитал. В чл. 12, ал. 1, т. 13 и т. 14 от отменения Закон за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ-1998 г.) при посочване на неподлежащото на облагане имущество, законодателят е допуснал разпределяне на печалбата в търговското дружество под форма на нови дялове или увеличаване на номиналната стойност на записаните вече дялове. Това разпределение на печалбата изрично е посочено като източник за увеличение на капитала и по двата му начина: чрез записване на нови дялове и увеличаване номиналната стойност на съществуващите такива. Тази идея е възпроизведена и в действащия ЗДФЛ, който в разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 4 предвижда да не се облагат разпределените под формата на нови дялове и акции печалба или друг източник на собствен капитал в търговски дружества, както и разпределените печалба или друг източник на собствен капитал под формата на увеличаване на номиналната стойност на съществуващите дялове и акции. Следователно нашето законодателство допуска номинално увеличаване на капитала за сметка на дружественото имущество, което превишава стойността на записания капитал, какъвто е и настоящият случай.

Разпоредбата на чл. 247а ТЗ касае изплащането на дивиденти и лихви в полза на акционерите в акционерно дружество и няма отношение към номиналното увеличение на капитала на ЕООД. Няма и въведено изискване дружеството да е обявило ГФО за 2018 г., за да е допустимо увеличението на капитала. Същото се извършва въз основа на взето от едноличния собственик решение и наличие на неразпределена печалба, която да бъде трансформирана в капитал, което съобразно изложеното по-горе и разпоредбата на ЗДФЛ, е напълно допустимо.

Въз основа на решението на едноличния собственик за увеличаване на капитала може да се дебитира сметката, по която се отчита натрупаната печалба, която след приспадане на непокритата загуба е в размер на 885000 лева и да се кредитира сметката "Основен (записан) капитал", като това по никакъв начин не нарушава чл. 247а ТЗ, нито пък застрашава интересите на дружествените кредитори. Едноличният собственик на капитала е волеобразуващият орган при ЕООД, упражняващ правомощията на общото събрание, а в компетентност на последното е решаването на въпроса с разпределението на печалбата на дружеството – чл. 137, ал. 1, т.3 ТЗ. В случая печалбата се разпределя като вместо да бъде изплатена на едноличния собственик срещу същата той записва нови дялове от капитала на дружеството. Не е налице основание за прилагане на чл. 197 ТЗ в хипотезата на увеличение на капитала на ЕООД. Затова и неправилни са съображенията на длъжностното лице касаещи липсата на обявен по партидата на дружеството годишен финансов отчет за предходната година. Достатъчно е, че от представения баланс е установим фактът на наличие на неразпределена печалба, срещу която да бъдат записани новите дялове от едноличния собственик на капитала. Прилагането на правни норми, регулиращи увеличението на капитала на акционерно дружество към увеличението на капитала на ЕООД, е недопустимо.

Ето защо следва да се приеме, че в случая е извършено увеличение на капитала на „Ю.Г.О.“ ЕООД чрез имущество на дружеството над вписания капитал (неразпределена печалба) и заявлението за вписване на това обстоятелство е основателно, което налага обжалваният отказ да бъде отменен, като се укаже на длъжностното лице при АВ да впише заявената промяна по партидата на дружеството.

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ, по жалба на „Ю.Г.О.“ ЕООД, ЕИК *******, ОТКАЗ № 20190208150513/12.02.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване на промени, изразяващи се в увеличаване капитала на дружеството от 520000 лева на 1000000 лева.

УКАЗВА на длъжностното лице при АВ-ТРРЮЛНЦ да впише увеличаване на капитала на „Ю.Г.О.“ ЕООД, ЕИК *******, съгласно заявление А4, вх. №  20190208150513/08.02.2019 г.. 

Решението не подлежи на обжалване. Препис да се изпрати на АВ-ТРРЮЛНЦ.

 

СЪДИЯ: