Р Е Ш Е Н И Е
гр.Б.С., 19.07.2018 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
БЕЛОСЛАТИНСКИ РАЙОНЕН СЪД, Трети наказателен състав, в публично съдебно заседание на 12 юли, Две хиляди и осемнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ТИХОМИР ВЕЛЬОВСКИ
при секретаря Ивелина Витанова, като разгледа докладваното от Съдия Вельовски гр.д.№ 511/2018 год. по описа на РС-Б.С., за да се произнесе взе предвид следното:
Постъпила е искова молба от Х.Ц.С. с
ЕГН ********** ***, чрез пълномощника си
адв.М.К. от ВрАК с адрес за призоваване и съобщения гр.Б.С., обл.В.,ул.“Д.Благоев“
№ 83, против ”ЧЕЗ ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ” АД, гр. София 1784 район р-н Младост, бул.
Цариградско шосе № 159, бл. БенчМарк Бизнес Център, БУЛСТАТ *********, с
която е поискал да се признае за установено по отношение на ответното
дружество, че не дължи сумата от 760.01 лева представляваща
цена на коригираното количество на измерената ел.енергия за периода от
31.12.2017г. до 30.03.2018г.
фактурирана от ответното дружество с данъчна фактура № **********/12.04.2018г.
за имот находящ се в с.П., обл.В.,
ул.“Дебър“ № 7.
Желае да му се присъдят направените по делото разноски, включително и адвокатски хонорар.
ИСК С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ чл.124,ал.1
от ГПК.
В срока за отговор по чл.131 от ГПК ответника чрез юрисконсулт К.Д. е депозирал писмен отговор, с който оспорва същият по основание и размер, като е изложил подробни мотиви. Желае да му се присъдят направените по делото разноски, включително и юрисконсултско възнаграждение.
Поискал е да се допусне при режим на довеждане един свидетел за установяване на факти и обстоятелства посочени в писменият отговор.
Поискал е да се допусне при режим на призоваване един свидетел за установяване на факти и обстоятелства посочени в писменият отговор.
Поискал е допускането на СТЕ, като е посочил задачите на вещото лице, с цел изясняване на фактическата обстановка по делото.
Представил е общите условия на договорите за продажба на ел.енергия на ответното дружество ЧЕЗ”ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ” АД, общите условия на договорите за използване на ел.разпределителните мрежи на ЧЕЗ”РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ БЪЛГАРИЯ” АД, сертификат от в.Телеграф удостоверяващ публикуване на ОУ, предложение за корекция на сметка, юрисконсултско пълномощно.
По делото са събрани писмени и гласни доказателства. Допусната е СТЕ, чието заключение на вещото лице не е оспорено от страните и прието от съда като вярно, обективно и пълно.
Съдът като прецени всички доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази се с доводите на страните в процеса, приема за установено следното от фактическа страна:
В исковата молба ищецът навежда доводи, че е потребител
на ел.енергия за недвижим имот-къща,
находящ се в с.П., обл.В., ул.“Дебър“ № 7, с клиентски номер 300238845965, абонатен № **********.
На 20.04.2018г. получил писмо от ЧЕЗ изх.№ 93892/10.04.2018г. С него го
уведомяват, че е извършена проверка на обекта, за което е съставен констативен
протокол /КП/ № 3022962/30.03.2018г. Въз основа на този протокол ще бъде извършена корекция
на сметката за консумирана ел.енергия. С друго писмо е уведомен, че в резултат
на извършената корекция е начислена сума в размер на 760.01 лева за
консумирана, но незаплатена електрическа енергия. Изпратена му е фактура № **********/12.04.2018г. със
същата сума за периода от 31.12.2017г. до 30.03.2018г.
Ищецът изразява в исковата молба несъгласие с констатациите
в КП, тъй като твърди, че от негова страна няма неправомерно въздействие върху
СТИ и КП не е подписван от него. Твърди, че претендираната от ЧЕЗ сума
действително не е консумирана електрическа енергия от него. Не му е известен
начинът на изчисляване на тази електрическа енергия и не е съгласен с него.
Ищецът посочва, че клаузата на чл.25 от общите условия за продажба на ел.енергия е неправомерна по смисъла на чл.143,т.6 и т.18 от ЗЗП и противоречи на принципа на равнопоставеност на страните в договорните правоотношения. Подобни клаузи са нищожни по силата на чл.146, ал.1 от ЗЗП и чл.26, ал.1 ЗЗП. Хипотезата на чл.82 ЗЗД е, че отговорността е винаги виновна. Сочи, че въздействието на електромерното табло не е извършено от никой от семейството му.
Предвид изложените фактически обстоятелства и доводи в исковата молба за ищеца се породил правен интерес от търсената съдебна защита.
В срока по чл.131 от ГПК ответното дружество е подало писмен отговор и направило своите възражения. Оспорва исковата претенция на ищеца като неоснователна и недоказана и моли същата да бъде отхвърлена като такава. Желае да му се присъдят направените по делото разноски, включително и юрисконсултско възнаграждение.
От приложения препис на КП № 3022962/30.03.2018г. се установява, че на 30.03.2018г. служители на “ЧЕЗ РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ БЪЛГАРИЯ” АД в присъствието на свидетели от „Федерация на потребителите” са извършили проверка в обект-къща, находящ се в с.П., обл.В., ул.“Дебър“ № 7, при която установили, че е налице промяна в схемата на свързване, а именно: „При извършена проверка на електромер с фабричен № 40012240 се установи, че същият се намира в табло ТЕМО на ж.б. стълб. След оглед на горната част на стълба се установи, че е извършена промяна на схемата на свързване, състояща се в прекъсване на едно от фазовите жила на изходящата към потребителя линия /и/ присъединяване частта към къщата към един от фазовите проводници от въздушната мрежа. Консумираната по този начин ел. енергия не се измерва от СТИ и съответно не се заплаща от потребителя“.
На ищеца е изпратено писмо от ”ЧЕЗ Разпределение България” АД - отдел "Нетехнически загуби", с изх.№ NTZ 93892/10.04.2018г. /л.6 от делото/, с което е уведомен, че е извършена проверка на обекта, за което е съставен констативен протокол № 3022962/30.03.2018г. На основание Правилата за измерване на количеството електрическа енергия, ще бъде извършена корекция на сметката за консумирана ел.енергия, за което ще бъде уведомен. С писмото е приложено предложение за корекция на сметка.
Въз основа на КП № 3021374/12.12.2017г. е направена корекция на количеството ел.енергия на клиента, като е издадена данъчна фактура № **********/12.04.2018г. за сумата от 760.01 лева, за периода от 31.12.2017г. до 30.03.2018г., за имот находящ се в с.П., обл.В., ул.“Дебър“ № 7.
На ищеца е изпратено писмо от ”ЧЕЗ Електро България” АД - отдел "Обслужване на клиенти", с изх.№ **********/13.04.2018г., с което е уведомен, че е извършена проверка и съставен констативен протокол № 3022962/30.03.2018г., поради което е начислена сума в размер на 760.01 лв. за консумирана, но незаплатена ел.енергия.
В подкрепа защитната теза на ответника е разпитан свидетелят А.С.Б./без родство със страните по делото/, който работи като техник контрол ел. системи в отдел нетехнически загуби към ЧЕЗ „Разпределение България“ АД. Същият заяви, че на 30.03.2018г. извършили проверка на ел. табло на адрес ул.„Дебър“ № 7 в с.П., заедно с колегата си Върбан Върбанов и в присъствието на представители на Федерация за защита на потребителите. При проверката на ел. табло установили, че липсва пломба на щита, констатирали извършена промяна на схемата на свързване, която се състои в присъединяване на едно от фазовите жила на изходящата на потребителя линия към едно от фазовите жила на въздушната мрежа. Електромерът се намирал срещу имота на стълб през улицата, на табло с два електромера. Присъединяването било извършено на стълба на около 7-8 метра височина от земята. Служителите потърсили потребителя, но не го намерили на адреса.
След като установили какво е нарушението, се обадили на тел. 112 и тогава пристигнал представител на полицията, който видял какво е нарушението. Съставили констативен протокол в присъствието на представителите на Федерация за защита на потребителите и на представител на полицията, който бил подписан от всички тях. Отстранили присъединението и възстановили схемата на свързване.
Разпитан е и свидетелят И.Г.И. /без родство със страните по делото/ - представител на Федерацията за защита на потребителите. Същият заяви, че на 30.03.2018г. присъствал на проверка извършена от специалистите на ЧЕЗ, в с.П., ул. „Дебър“ № 7. Таблото се намирало на стълб на отсрещната страна през улицата. На щита на таблото нямало пломба, докато стикерът на трифазния електромер не бил нарушен, бил здрава. На пръв поглед всичко било наред, обаче при измерване с амперклещи имало разлика в натоварването, т.е. в едната фаза нямало никакво натоварване, на друга имало 3А, а на нулата било 10.
При проверка вече на присъединението горе на стълба се установило, че единия фазов проводник е прекъснат и е съединен с въздушната мрежа. Изходящият от електромера кабел бил прекъснат и съединен с един от въздушната мрежа.
Абонатът бил потърсен, но не бил открит на адреса.
Тези констатации били описани в протокол, в който се подписали двамата свидетели от Федерацията и двамата техници. Пристигнал и представител на полицията, на който служителите показали присъединението. Представителят на полицията също се подписал в констативния протокол.
След това служителите възстановили правилната връзка на схемата на свързване, защото преди част от енергията не минавала през електромера.
От изслушаното в с.з. заключение на вещото лице И.И. по допуснатата СТЕ, което не се оспори от страните и се възприе от съда като вярно, пълно и обективно, се установява, че експертът при огледа, който направил на място, е констатирал, че електромерното табло се намира извън границите на имота, на стълб от мрежа НН, като в него са монтирани общо 2 бр. електромери. Електромерът на ищцата е трифазен.
Посочената в КП № 3022962/30.03.2018г. констатация : „При извършена проверка на електромер с фабричен № 40012240 се установи, че същият се намира в табло ТЕМО на ж.б. стълб. След оглед на горната част на стълба се установи, че е извършена промяна на схемата на свързване, състояща се в прекъсване на едно от фазовите жила на изходящата към потребителя линия /и/ присъединяване частта към къщата към един от фазовите проводници от въздушната мрежа. Консумираната по този начин ел. енергия не се измерва от СТИ и съответно не се заплаща от потребителя.”, представлява нерегламентирана промяна на схемата на свързване на СТИ. Целта на тази промяна е консумираната в дома на ищеца ел. енергия, преминаваща през една от трите фази на трифазния му електромер, да не се отчита. Направена е директна връзка на върха на стълба /на височина около 6 метра/, на който е монтирано ел. табло между едни от фазовите проводници на мрежа ниско напрежение и едно от фазовите жила на захранващата имота на ищеца линия.
Вследствие на тази промяна на схемата на свързване на СТИ, консумираната в обекта на ищеца ел. енергия, преминаваща през тази връзка, не преминава през електромера, не е отчетена от него и съответно не е заплащана от ищеца. Чл.48 от ПИКЕЕ дава основание ЧЕЗ да извърши корекция на сметката на ищцата като начисли неотчетената ел.енергия.
Преизчисляването на сметката формално правилно е извършено по чл.48, ал.1, т.1, б.“б“, тъй като в случая няма точен измерител на неотчетената от електромера консумирана ел.енергия. В материалите по делото няма приложени доказателства, че през периода от 90 дни преди датата на проверката /30.03.18г./ е извършена друга проверка от служители на ЧЕЗ на СТИ, а и на стр.38 от делото е декларирано от ответника, че такава не е извършена. Поради това корекцията е направена за максимално допустимия срок – 90 дни.
Преизчисляването на сметката е извършено по утвърдените от КЕВР цени, действащи през периода на корекцията на сметката /цени за дневна тарифа/.
При така изяснената фактическа обстановка и събрани доказателства, настоящият състав, прави следните правни изводи:
Предявеният иск е с правно основание чл.124, ал.1 ГПК, под формата на отрицателен установителен иск за установяване, че ищецът не дължи на ответника определена сума-стойност на изразходвана от него ел.енергия. Съобразно предявения иск, доказателствената тежест за доказване наличието на вземане в посочения размер е върху ответника.Същият следва да докаже и то при условията на пълно и главно доказване, че през посоченият период ищецът е употребил определени количества ел.енергия, единичната цена на тази енергия, както и общия размер на претенцията си и начина на начисляването й.
Между страните не се спори, че ищецът Х.Ц.С. с ЕГН ********** е абонат на ответника с клиентски номер 300238845965 и абонатен № ********** за доставка на ел.енергия за обект-къща находяща се в с.П., обл.В., ул.“Дебър“ № 7.
Установява се, че между ищецът в качеството на потребител с клиентски
номер 300238845965 и абонатен № ********** и ответника „ЧЕЗ Електро България”
АД/ енергийно предприятие по смисъла на §1,т.24 от ДР на ЗЕ като юридическо
лице, което осъществява обществено снабдяване с ел. енергия/ са налице
облигационни отношения, които се регулират от публично оповестени Общи условия
на договорите за продажба на електрическа енергия.
Спорът между страните е за дължимостта на сумата от 760.01 лева,
начислена въз основа на констативен
протокол № 3022962/30.03.2018г., за което е издадена данъчна фактура № **********/12.04.2018г., както и
дали в полза на ответното дружество, в качеството му на краен снабдител с
електрическа енергия, съществува право едностранно да прави корекции в сметките
на клиента за изминал период.
Предвид събраните по делото доказателства, се установява, че сумата е
начислена като корекция на сметка и е формирана за минал период от 31.12.2017г.
до 30.03.2018г.
За извършената едностранна корекция на сметката, ответникът се позовава на разпоредбите на чл.98а, ал.2, т.6 и чл.104а, ал.2, т.5 ЗЕ във връзка с чл.83, ал.1, т.6 ЗЕ, чл.45, ал.1 и чл.51, ал.1 от Правилата за измерване на количеството електрическа енергия (ПИКЕЕ). Съгласно посочените норми, условията, при които се извършва продажбата на ел.енергия, съдържат ред за уведомяване на клиента при извършване на корекция на сметка, съгласно правилата по чл. 83, ал. 1, т. 6 ЗЕ /ПИКЕЕ/. В раздел девети на ПИКЕЕ /чл.48, ал.1/ е посочено, че при липса на средство за търговско измерване, както и в случаите, когато при метрологичната проверка се установи, че средството за търговско измерване не измерва или измерва с грешка извън допустимата, операторът на съответната мрежа изчислява количеството електрическа енергия за период от датата на констатиране на неправилното/неточното измерване или неизмерване до датата на монтажа на средството за търговско измерване или до предходната извършена проверка на средството за търговско измерване, но не по-дълъг от 90 дни.
В чл. 47-51 ПИККЕ са регламентирани случаите, в които е допустимо извършването на корекции на сметки на потребителите при неизмерена, неправилно и/или неточно измерена електрическа енергия и начините, по които следва да бъде извършено преизчислението на количеството потребена такава.Тези случаи като цяло се свеждат до две групи – 1/ на констатирано обективно неизмерване, неправилно или неточно измерване и 2/ на субективно въздействие върху измервателната система.
Въведена е обективна отговорност на потребителя, като изключение от общото правило за наличие на вина при ангажиране отговорността за вреди. Корекция се допуска при липса на средство за търговско измерване или при установено несъответствие на метрологичните и/или техническите характеристики на средството за търговско измерване /СТИ/ със заложените нормативи /т.е. при отчитане на грешки извън допустимите/.
Втората група случаи обхваща тези, при които при извършена проверка е констатирано нарушение целостта и/или функционалността на измервателната система, добавяне на чужд елемент - обстоятелства, предполагащи намеса на субективен фактор, при която се променя схемата на свързване, водещо до неотчитане или неправилно отчитане на потребената електроенергия.
Периодът, за който е извършена едностранната корекция на сметката на ищеца-31.12.2017г. до 30.03.2018г. е след измененията на чл.98а от Закона за енергетиката /ДВ, бр.54/2012 г., в сила от 17.07.2012 г./ и след приемане на Правилата за измерване на количеството електрическа енергия, приети с решение на ДКЕВР от 14.10.2013 г. /обн. ДВ, бр.98/12.11.2013 г., в сила от 16.11.2013 г./.
Налице е обаче влязло в сила Решение № 1500 от 06.02.2017 г. на ВАС по адм. д. № 2385/2016 г., 5-членен с-в, с което са отменени цитираните ПИКЕЕ, приети по т. 3 от Протоколно решение № 147/14.10.2013 г. на ДКЕВР, с изключение на чл. 48, чл. 49, чл. 50 и чл. 51 от този акт, обнародваното в ДВ бр. 15/14.02.2017 г. и влязло в сила на същата дата, отмяната им има действие само занапред, от влизането в сила на това решение на 14.02.2017 г. Съгласно чл. 195, ал. 1 АПК подзаконовият нормативен акт се смята за отменен от деня на влизане в сила на съдебното решение, т. е. занапред от деня на влизане в сила на горецитираното съдебното решение и няма обратно действие, като за периода от приемане на подзаконовия нормативен акт до неговата отмяна актът се счита за законосъобразен и поражда валидни правни последици(ТР № 2/27.06.2016 г. на ВАС).
Съгласно чл. 195, ал. 2 АПК,
правните последици от акта се уреждат от компетентния орган /в случая КЕВР/ в
срок до три месеца от влизане в сила на съдебното решение. Към настоящия момент
КЕВР не е уредила правните последици, възникнали от отменените ПИКЕЕ. Поради
това и с оглед действието занапред на решението на Петчленния състав на ВАС,
относно извършената на 30.03.2018г. проверка на средството за търговско
измерване, ПИКЕЕ /обн., ДВ, бр. 98 от 12.11.2013 г./ съставляват приложим
материален закон /относно разграничението на действието на отменен подзаконов
нормативен акт и отменен индивидуален административен акт и тълкуването на чл.
195 АПК - вж. Решение № 212/23.12.2015 г. по т.д. № 2956/2014 г. на ВКС, І т.
о., Решение № 104/27.06.2016 г. по т. д. № 1610/2015 г. на II т. о.
на ВКС, Решение № 28/28.04.2016 г. по т. д. № 353/2013 г. на на II т.
о. на ВКС, Решение № 7/26.04.2016 г. по т. д. № 3196/2014 г. на на II
т. о. на ВКС и др./
Ефектът
на решението на административния съд е преустановяване занапред действието на
отменените правни норми поради отричане на юридическата им сила. В конкретният случай, към момента на съставяне на
констативния протокол от 30.03.2018г. и предложението за
корекция, не
са действали правила/ПИКЕЕ/, поради изричната им отмяна за нарушена процедура по приемането им.
При това положение настоящият съдебен
състав намира, че поради липсата на действащи ПИКЕЕ, регламентиращи принципите на измерване, начините и
местата за измерване, условията и реда за тяхното обслужване, включително за
установяване случаите на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена ел.
енергия, крайният снабдител не е имал законово основание да коригира сметката
на клиента, тъй като не е изпълнил задължението си по чл. 83, ал. 1, т. 6 ЗЕ
(нормата препраща към правила - вече отменени). Въпреки, че е предвиден ред за
уведомяване на клиента по чл. 98а, ал. 2, т. 6 ЗЕ в ОУ на крайния снабдител, то
тази норма също така препраща към предвидените в чл. 83, ал. 1, т. 6 ЗЕ правила
(ПИКЕЕ), съгласно които следва да бъде извършена корекцията на сметка, за която
корекция вече клиентът да бъде уведомен по съответния ред от общите условия.
След отмяната на
ПИКЕЕ и към момента на проверката на електромера на ищеца от 30.03.2018г., не са
били налице действащи и приложими правила за установяване на случаите на
неизмерена, неправилно и/или неточно измерена ел. енергия. Не е била изпълнена
законовата делегация в чл. 83, ал. 1, т. 6 ЗЕ за предвиждане на такъв ред, като
основание за извършване на корекцията. Именно затова не е налице и въведената
с ПИКЕЕ (отм.) обективна отговорност на потребителя,
като изключение от общото правило за наличие на вина при ангажиране
отговорността на потребителя, поради което приложение в случая отново намират
общите правила/ Решение № 13/22.01.2018г. по в.гр.д.№ 678/2017г. по описа на
ОС-В., Решение № 54/22.02.2018г. по в.гр.д.№ 37/2018г. по описа на ОС-В./.
Като извод, следващ горното изложение, решаващият съд намира, че в приложение на правилото за разпределяне на доказателствената тежест следва да се приеме, че недоказаните факти не са се осъществили и за ответника настъпват неблагоприятните последици от това обстоятелство, поради което предявеният от ищеца против ”Ч.Е.Б.” АД, г. отрицателен установителен иск следва да бъде уважен изцяло.
ПО РАЗНОСКИТЕ:
При този изход на спора и съобразно разпоредбата на чл. 78, ал.1 ГПК, право на разноски за производството има ищецът, на когото следва да се присъди сумата в общ размер от 350.00 лв., от които: 50.00 лв. внесена държавна такса и 300.00 лв. адвокатско възнаграждение, така както са посочени в списъка по чл.80 от ГПК.
С оглед изхода на делото на ответното дружество не следва да му се присъждат разноски.
Водим от
гореизложените мотиви и на основание чл.124,ал.1 от ГПК, съдът
Р
Е Ш И :
ПРИЗНАВА ЗА
УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че Х.Ц.С. с ЕГН **********
***, със съдебен адрес ***, чрез адв.М.Ц.К. ***, НЕ ДЪЛЖИ на ”Ч.Е.Б.”
АД, г. ***, Бизнес Център, БУЛСТАТ *********,
представляван от Ярослав Бергер и Карел
Крал от всеки двама от членовете на управителния
съвет заедно, сумата от 760.01 лева /Седемстотин и шестдесет лева и 01 стотинки/ представляваща
цена на коригираното количество на измерената ел.енергия за периода от 31.12.2017г.
до 30.03.2018г., начислена
въз основа на съставен констативен протокол № 3022962/30.03.2018г.
и фактурирана
от ответното дружество с данъчна фактура № **********/12.04.2018г. за недвижим
имот-къща находящ се в с.П.,
обл.В., ул.“Дебър“ № 7, на основание чл.124, ал.1 от ГПК.
ОСЪЖДА ”Ч.Е.Б.” АД, г. ***, Бизнес Център, БУЛСТАТ *********, представляван от Ярослав Бергер и Карел Крал от всеки двама от членовете на управителния съвет заедно, ДА ЗАПЛАТИ на Х.Ц.С. с ЕГН ********** ***, със съдебен адрес ***, чрез адв.М.Ц.К. ***, направените съдебно-деловодни разноски пред настоящата съдебна инстанция в общ размер от 350.00 лв./триста и петдесет лева/, от която: 50.00 лв. внесена държавна такса за образуване на делото и 300.00 лв. адвокатско възнаграждение.
Решението
подлежи на въззивно обжалване пред ОС-В. в двуседмичен срок от уведомяването на
страните по делото, че е изготвено.
РАЙНОНЕН СЪДИЯ: