Решение по дело №1070/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261579
Дата: 10 май 2022 г. (в сила от 10 май 2022 г.)
Съдия: Красимир Недялков Мазгалов
Дело: 20211100501070
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр.София, 10.05.2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Красимир Мазгалов                                                     

ЧЛЕНОВЕ: Силвана Гълъбова

Силвия Тачева

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдия Мазгалов в.гр.дело №1070 по описа за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение №160621 от 27.07.2020г., постановено по гр.дело №32332/2018г. по описа на СРС, ГО, 66 с-в ответникът „Д.”ЕООД с ЕИК******* е осъден да заплати на ищеца „И.С.”ООД с ЕИК*******, на основание чл.200 от ЗЗД, сумата от 3000 лева- последна вноска от продажната цена на МПС „ЗИЛ 133” с ДК№*******, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба 22.11.2016г. до окончателното плащане, както и на основание чл.86, ал.1 от ЗЗД сумата от 296,90 лева мораторна лихва за периода от 01.12.0215г. до 21,11,2016г.

Срещу така постановеното решение е подадена в законоустановения срок по чл.259, ал.1 ГПК въззивна жалба от ответника „Д.”ЕООД. Жалбоподателят поддържа, че ищецът е недобросъвестен, тъй като се касае за множество скрити недостатъци на вещта, които са му били известни и уведомяване не е необходимо. Твърди, че тези обстоятелства са установени от събраните по делото писмени и гласни доказателства, както и от заключението на вещото лице по СТЕ. Твърди също така, че претенцията му за заплащане на сумата за отстраняване на скритите недостатъци е релевирана под формата на възражение за прихващане, което е допустимо и след като вземането е погасено по давност, поради което е без значение че не е предявил претенцията си за скритите недостатъци в шестмесечния срок съгласно чл.197 от ЗЗД. Претендира отмяна на решението на СРС и отхвърляне на исковете, както и присъждане на разноски.

Въззиваемият ищец в подадения в срок отговор на въззивната жалба оспорва същата като неоснователна. Твърди, че купувачът не го е уведомил за откриването на твърдените от него недостатъци своевременно (незабавно след откриването им), както и че не може да бъде извършено прихващане тъй като вземането на купувача е спорно. Моли обжалваното решение да бъде потвърдено. Претендира разноски за въззивната инстанция. .

Софийски градски съд, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивните жалби пороци на атакуваното съдебно решение, намира за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението е и правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към подробните мотиви, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

В отговора на исковата молба жалбоподателят- ответник не оспорва факта на сключване на процесния договор за покупко- продажба на МПС- специален автомобил „ЗИЛ 133“ с ДК№*******, както и обстоятелството че не е заплатил последната вноска от продажната цена в размер на 3000 лева. Твърди, че след предаване владението на вещта се установило, че същата е неизправна и негодна за употреба поради наличието на скрити недостатъци, които били отстранени срещу сумата от 14767,74 лева. Прави възражение за прихващане със стойността на ремонта. 

Съгласно разпоредбите на чл.193- 197 от ЗЗД продавачът отговаря, ако продадената вещ има недостатъци, които съществено намаляват нейната цена или нейната годност за обикновеното или за предвиденото в договора употребление, дори когато не е знаел недостатъка. Купувачът трябва след като приеме вещта, да я прегледа в течение на времето, което е обикновено необходимо за това в подобни случаи, и незабавно да уведоми продавача за забелязаните недостатъци. Ако не направи това, вещта се смята одобрена, освен ако по-късно се открият недостатъци, които не са могли да бъдат забелязани при обикновен преглед. В последния случай правата на купувача се запазват, ако той незабавно уведоми продавача за открития недостатък. Уведомяване на продавача не е необходимо само ако той е знаел за недостатъка. Купувачът може да върне вещта и да иска обратно цената заедно с разноските за продажбата, да задържи вещта и да иска намаляване на цената или да отстрани недостатъците за сметка на продавача, като тези искове се погасяват с изтичане на една година при продажбата на недвижими имоти и на шест месеца при продажбите на движими вещи. Ако продавачът съзнателно е премълчал недостатъка, срокът е тригодишен. Срокът тече от предаването на вещта.

В случая договорът е сключен и вещта предадена на купувача на 25.08.2015г. от представените по делото приемо- предавателни протоколи и фактури се установява, че твърдените от ответника ремонти са извършени в периода септември- ноември 2015г. По делото не са представени доказателства продавачът да е бил уведомен за констатирани от купувача скрити недостатъци преди изпращането на „отговор на покана“ на 24.06.2016г. Липсват и доказателства продавачът да е знаел за описаните от купувача недостатъци на вещта. В същото време сам ответникът- купувач твърди, че е използвал вещта по предназначение от момента на продажбата и предаване на владението.  Следователно поради изтичането на шестмесечния срок по чл.197 от ЗЗД и предвид липсата на данни продавачът съзнателно да е премълчал недостатъци на вещта (в който случай би бил приложим тригодишен срок), правото на купувача да иска намаляване на цената или да отстрани недостатъците за сметка на продавача, се е погасило.   

    Ето защо въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна, а първоинстанционното решение- потвърдено като правилно и законосъобразно.

По отношение на разноските:

При този изход на спора жалбоподателят няма право на разноски. на ответника по жалбата следва да бъдат присъдени направените разноски в размер на 600 лева за възнаграждение на един адвокат. Направеното възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение съдът намира неоснователно предвид броя и размера на исковете, както и фактическата и правна сложност на спора.

Предвид изложените съображения, съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА решение №160621 от 27.07.2020г., постановено по гр.дело №32332/2018г. по описа на СРС, ГО, 66 с-в.

ОСЪЖДА „Д.”ЕООД с ЕИК******* да заплати на „И.С.”ООД с ЕИК******* сумата от 600 лв. (шестстотин лева)- разноски за въззивната инстанция.

Решението не подлежи на касационно обжалване на основание чл.280, ал.3 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1/                                  2/