Определение по дело №562/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1103
Дата: 3 април 2019 г.
Съдия: Невин Реджебова Шакирова
Дело: 20193100500562
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............../ 03.04.2019г.,

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - ви състав, в закрито заседание, проведено на трети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:   

                                                          

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

НЕВИН ШАКИРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Н. Шакирова

въззивно гражданско дело 562 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХ от ГПК.

Образувано е по повод въззивни жалби, както следва:

1/ въззвна жалба на С.Д.Д. срещу Решение № 4933 от 03.12.2018г. по гр.д. № 6295/2018г. по описа на ВРС, ХIX-ти състав, В ЧАСТТА МУ, с която на основание чл. 40, ал. 1 от ЗУЕС са отхвърлени предявените от въззивника срещу Етажна собственост в сграда, находяща се в гр. Варна, ул. „Крепостна“ № 17 и 17а, представлявана от Управителя С.Д.К. искове за отмяна на решения, взети на ОС на ЕС проведено на 30.03.2018г. по т. 2, т. 3 и т. 4.

 

Жалбата е основана на оплаквания за неправилност и необоснованост на решението в тези части, като постановено при съществени нарушения на процесуални правила и на материалния закон. Изложените доводи са за незаконосъобразност на решенията на ОС поради допуснати процедурни нарушения при провеждането му, както и поради противоречие на взетите решения с императивни правни норми. На първо място взетите решения по т. 2-4 са извън предварително обявения дневен ред. Този по т. 3 бил осигуряване на достъп на всички собственици до вътрешния двор, а решенията по т. 2 и т. 3 за осигуряване на ключове за вратите към вътрешния двор, по същество представлява оспорване правото на собственост на въззивника върху гаража и съществуването му като самостоятелен обект на право на собственост. Вътрешният двор представлява незастроена площ от ПИ и няма ключ. Гаражът е собствен на въззивника на основание сделка по НА № 42/2013г. и не е обща част на ЕС. Установено е от заключението на СТЕ, че вратата, през която искат достъп етажните собственици, обслужва само собственика на гаража. Взетото решение по т. 4 на премахване на ролетна щора /врата/, плъзгаща се врата и зидария от безистена на изхода към задния двор, по същество възстановяване на предишния вид на помещението са извън предмета на дневния ред на ОС. Наред с това взетите решения в този смисъл са при превишаване правомощията на ОС в нарушение на чл. 11 и чл. 33 от ЗУЕС. ОС може да определя начина на ползване на общите части само във вида, в който са. Когато етажен собственик преустрои или промени предназначението на обща част, защитата на останалите етажни собственици, засегнати от такива неоснователни действия е чрез негаторен иск. С НА № 76/20.05.2014г. въззивникът закупил 5.21 кв.м. ид.ч. от ПИ, представляващ УПИ III-8 в кв. 157, ведно с правото на самостоятелно ползване на Паркомясто 8, находящо се на първи етаж на сградата, с РЗП 18.60 кв.м., при граници: улица, паркомясто 7, паркомясто 10 и маневрено хале и с цел приобщаване към собствения му гараж. Ето защо, Паркомясто 8 е отделно място за паркиране със статут на принадлежност към гаража и паркоместата в имота не са обща част на ЕС. Моли поради изложеното да се отмени решението в обжалваните части, а предявените искове бъдат уважени в цялост.

 

В отговор на жалбата ЕС оспорва доводите в нея. Поддържа, че в обжалваните части решението е правилно, обосновано и законосъобразно, поради което моли да се потвърди.

 

2/ частна жалба на С.Д.Д. срещу Определение № 1953 от 08.02.2019г., постановено по същото дело, с което на основание чл. 248, ал. 1 от ГПК е оставена без уважение молбата му за изменение на решението в частта за разноските посредством намаляване на присъденото на ответника адвокатско възнаграждение като прекомерно.

Жалбата е основана на оплаквания за неправилност, с доводи, че искът е неоценяем и минималният размер на възнаграждението по чл. 7, ал. 1, т. 4 от Наредба № 1 е в размер на 300 лв. Моли в този смисъл определението да се отмени.

 

В отговор на тази жалба, ЕС оспорва същата и поддържа доводи за правилност и законосъобразност на определението, обоснованост и съответствие на фактическата обстановка по развитие на делото. При първоначалното си произнасяне, съдът се е произнесъл по възражението за прекомерност, поради което в хода на производство по чл. 248, ал. 1 от ГПК липсват предпоставки за повторно произнасяне по същото възражение. Моли поради това определението да се потвърди.

 

3/ насрещна въззивна жалба от ЕС в сграда, находяща се в гр. Варна, ул. „Крепостна“ № 17 и 17а, представлявана от Управителя С.Д.К. срещу Решение № 4933 от 03.12.2018г. по гр.д. № 6295/2018г. по описа на ВРС, ХIX-ти състав, В ЧАСТТА МУ, с която на основание чл. 40, ал. 1 от ЗУЕС е отменено решение взето на ОС на ЕС проведено на 30.03.2018г. по т. 1.

 

Изложените оплаквания са за неправилност, необоснованост и постановяване при нарушение на процесуални правила, а отправеното искане – за отмяна на решението в тази част.

 

Отговор на тази жалба не е депозиран от въззиваемата страна.

 

На основание чл. 267, ал. 1 от ГПК при служебна проверка съдът констатира, че въззивните жалби са допустими. Депозирани са от активно легитимирани страни по делото, имащи правен интерес от обжалването, в сроковете по чл. 259, ал. 1 и чл. 263, ал. 2 вр. ал. 1от ГПК и отговарят на съществените изисквания за редовност по чл. 260 и чл. 261 от ГПК. В жалбите не са обективирани искания по доказателствата. Делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 22.04.2019г. от 09:30 часа, за която дата и час да се призоват страните по делото.

 

НАПЪТВА на основание чл. 273 вр. чл. 140, ал. 3 от ГПК страните към медиация или към спогодба, като указва на същите, че постигането на спогодба посредством взаимни отстъпки от страна на всяка от тях ще доведе до бързото и ефективно уреждане на спора по между им и ще благоприятства процесуалните и бъдещите извънпроцесуални взаимоотношения по между им. При приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на ищеца, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                 

                                                                                      2.