Определение по дело №846/2019 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 август 2020 г.
Съдия: Поля Павлинова Иванова
Дело: 20193520100846
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 497

 

гр. П., 27.08.2020 г.

 

          ПОПОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в закрито заседание на двадесет и седми август през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ ПАВЛИНОВА

 

          като постави на разглеждане гр.д. № 846/19 г. по описа на ПпРС, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от С.А.С. ***, чрез пълномощник: адв. Б.К. ***, с адрес за упражняване на дейността: гр. ****, против С.Л.А. ***, за определяне местоживеене на дете, родителски права, режим на лични отношения и издръжка. 

          Към исковата молба са приложени писмени доказателства. Направени са доказателствени искания за допускане на гласни доказателствени средства.

          В едномесечния срок по чл. 131 от ГПК не е подаден писмен отговор от ответницата, нито от назначения й особен представител – адв. Ц.Х. ***, не е изразено становище по предявените искове, не са оспорени представените с исковата молба документи, не са представени писмени доказателства, не са  направени доказателствени искания.

Съдът намира, че исковата молба е редовна, предявените искове са допустими, родово подсъдни на районен съд и местно подсъдни на Районен съд–П..

Съдът прецени, че приложените към исковата молба писмени доказателства, както и поисканите от ищцата гласни доказателствени средства,  са относими, допустими и необходими за изясняване на делото от фактическа страна, поради което следва да бъдат допуснати.

С оглед разпоредбата на чл. 15, ал. 6 от ЗЗДетето следва да бъде уведомена Дирекция  „С. п.” – отдел „З. на д.”– гр. П. за образуваното гражданско дело по чл. 127, ал. 2 от СК, като същите следва да изпратят в съда представител и/или да представят по делото социален доклад, в който да посочат къде живее детето Д. С. С., родена на *** г., ЕГН **********, какви са социално-битовите и материални условия на живот при които живее, с кои други лица съжителства, какво влияние му оказва съжителството с тези лица, емоционалното състояние на детето, емоционалната връзка с родителите му, какви са социално-битовите условия на живот при всеки от родителите и др. съобразно предмета на делото.

Следва да бъде насрочено съдебно заседание, за което страните да бъдат призовани, както и да им бъде указана възможността да постигнат съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, както и следва да им бъде съобщен проекта за доклад по делото.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 140 ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА съдебно заседание на 23.09.20209 г. – 10.00 ч., за която дата и час да се призоват страните и ДСП – П..

НАПЪТВА страните към постигане на съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.     

ДОПУСКА приложените към исковата молба  и подробно описани в нея писмени доказателства.

ДОПУСКА до разпит  двама свидетели на ищеца, при довеждане, за доказване твърденията му в исковата молба.

ДА СЕ УВЕДОМИ Дирекция „С. п.” – отдел „З. на д.”– гр. П. за образуваното гражданско дело по чл. 127, ал. 2 от СК, като същите следва да изпратят в съда представител и/или да представят по делото социален доклад, в който да посочат къде живее детето Д. С. С., родена на *** г., ЕГН **********, какви са социално-битовите и материални условия на живот при които живее, с кои други лица съжителства, какво влияние му оказва съжителството с тези лица, емоционалното състояние на детето, емоционалната връзка с родителите му, какви са социално-битовите условия на живот при всеки от родителите и др. съобразно предмета на делото.

          СЪДЪТ СЪОБЩАВА НА СТРАНИТЕ ПРОЕКТА ЗА ДОКЛАД ПО ДЕЛОТО:

1. Обстоятелства, от които произтичат претендираните права и възражения:

Ищецът твърди в исковата си молба, че с ответницата са живели на съпружески начала, като от съвместното им съжителство се родило детето Д. С. С., род.на *** г. в Н. От раждането на дъщеря им и до момента на подаване на исковата молба грижите по отглеждането, възпитанието и издръжката за нея били поети предимно от ищеца, който бил подпомаган от своите родители, с които живеели в А. Конфликтите и скандалите между страните били ежедневие, ответницата изразявала недоволство към всичко, имала различни претенции, нямала нужния родителски капацитет, което било причина за ежедневни спорове както с ищеца, така и с родителите му.

След един такъв пореден скандал през юни 2017 г. ответницата напуснала ищеца и заминала при майка си в Г., без да пожелае да вземе дъщеря им. Ищецът се обадил на отдел З. на д., уведомих ги за случая и бе образувано дело за временно решаване упражняването на родителските права спрямо дъщеря им. Извършена била проверка, установено било, че майката на Д. е напуснала семейното им жилище и се е установила в Г..

След известно време ответницата се върнала при ищеца и заживели отново заедно, но поведението й не се променило. Тя останала  непостоянна и  хаотична в решенията си.

На 21.07.2019 г. сутринта ответницата казала, че отива до магазина и повече не се върнала. Ищецът нямал информация за нейното пребиваване към момента, дали е при майка си в Г. или пък в  България. Ответницата не била правила опити да се свърже с ищеца или с детето, не била изпращала средства, а и той също не желаел повече да прави компромиси.

Към момента детето посещавало редовно детска ясла, чувствало се добре, предоставени му били много добри условия на живот. Здравословно и емоционалното му състояние било много добро, за него се полагали адекватни грижи съобразно възрастта му.

Ищецът счита, че притежава нужните родителски качества, бил социално осигурен, трудово ангажиран, имал помощта и на двамата си родители, които също били при него в Кралство Н..

Предвид горните обстоятелства, поради липсата на диалог с ответницата, нейната дезаинтересованост спрямо детето, липсата на споразумение между родителите, моли съдът да постанови решение, с което да ОПРЕДЕЛИ МЕСТОЖИВЕЕНЕТО на Д. С. С., родена на *** г. в Н., при бащата, на него ДА МИ ПРЕДОСТАВИ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА, а на ответницата да  определи режим на лични отношения с детето, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 ч. до 18.00 ч., за една седмица през лятото и при допълнително споразумение между родителите; както и да осъди ответницата да заплаща текуща издръжка на дъщеря си чрез нейния баща и законен представител, в размер от по 160 лв. месечно, платима до 5-то число на текущия месец, считано от подаване на исковата молба, ведно с лихвата за забава върху всяка просрочена вноска, до окончателно изплащане на задължението.

В едномесечния срок по чл. 131 от ГПК НЕ Е ПОДАДЕН ПИСМЕН ОТГОВОР от ответницата, нито от назначения й особен представител – адв. Ц.Х. ***, не е изразено становище по предявените искове, не са оспорени представените с исковата молба документи, не са представени писмени доказателства, не са  направени доказателствени искания.

          2. Правна квалификация на предявените искове – иск по чл. 127, ал. 2 от СК, съединен с иск по чл. 143, ал. 2 от СК.

3. Права и обстоятелства, които се признават: няма такива.

4. Обстоятелства, които не се нуждаят от доказване: няма такива.

5. Разпределение на доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти:

Ищецът в иска по чл. 127, ал. 2 от СК носи тежестта да докаже по-добрите си родителски,  възпитателски качества, полагани до момента грижи и отношение към детето, привързаност на детето към него, възможности за помощ при отглеждането и възпитанието на детето от трети лица – близки на родителя, социално обкръжение, възможностите си за осигуряване на по-добри битови и материални условия за отглеждане на детето, както и че предоставянето на упражняването на родителските права по отношение на детето на него, ще гарантира в по-висока степен интересите на същото.

Ищецът в иска по чл. 143, ал. 2 от СК носи тежестта да докаже нуждите на детето и възможностите на родителите за даване на издръжка.

Препис от определението ДА СЕ ВРЪЧИ на страните.

 

СЪДИЯ: