Решение по дело №164/2017 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 52
Дата: 20 юли 2017 г. (в сила от 22 август 2017 г.)
Съдия: Красимира Тончева Донева
Дело: 20172170200164
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2017 г.

Съдържание на акта

       Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                      20.07.2017 г.                                    гр. Средец

                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Районен съд – гр. Средец                                                                   Наказателен състав

На 27 юни 2017 година

В публично заседание в следния състав:

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ДОНЕВА

                                                                                            

Секретар Костадинка Лапова

Като разгледа докладваното от съдия Донева

НАХД № 164 по описа за 2017 година

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на “Н. ***, представлявано от Н.Н.Н., против Наказателно постановление № 532/05.04.2017 г. на Директора на Териториална дирекция на НАП – гр. Бургас, с което на жалбоподателя на основание чл. 185, ал. 1 от Закона за данък добавена стойност /ЗДДС/ е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1 000 лева за нарушение по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, вр. чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ.

В жалбата са релевирани оплаквания за незаконосъобразност на наказателното постановление, като постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила. На първо място е посочено, че АУАН е съставен в присъствието на един свидетел – в нарушение на разпоредбите на чл. 40, ал. 1 и чл. 42, т. 7 от ЗАНН, а наказателното постановление е издадено без извършена проверка за обоснованост на АУАН въз основа на събрани доказателства – в нарушение на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН. На следващо място се изтъква, че в наказателното постановление не е посочена дата на извършване на нарушението – абсолютно задължителен реквизит на НП и съществен обективен признак на всяко административно нарушение. Сочи се, че в АУАН е НП фактически описаното нарушение е подведено под разпоредбата на нормативен акт по прилагане на чл. 118 от ЗДДС, вместо като нарушение по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС. Поддържа се теза за доказателствена недостатъчност по административно-наказателната преписка. При условията на евентуалност се излагат доводи, че нарушението представлява маловажен случай и са налице предпоставки за приложение на чл. 28 ЗАНН.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез процесуалния си представител, поддържа жалбата.

Процесуалният представител на въззиваемата страна изразява съображения за неоснователност на жалбата и пледира за потвърждаване на наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

След като обсъди направените в жалбата оплаквания, становището на страните в съдебно заседание, събраните по делото писмени и гласни доказателства и извърши проверка на обжалваното наказателно постановление, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Не се спори, че дружеството-жалбоподател стопанисва търговски обект – щанд за месо, находящ се в гр. Средец, ул. “Васил Коларов” № 94.

На 17.03.2017 г. свидетелката Т.К.С. и В.Ж. Мусабашаева – инспектори по приходите в ТД на НАП – гр. Бургас, извършили проверка на горепосочения обект в присъствието на Николай Н.Н. – работник. Проверяващите съставили Протокол № 0228165/17.03.2017 г., в който отразили резултатите от проверката, а именно, че в обекта е налично фискално устройство, посредством което се отчитат продажбите, като при контролна покупка на 1 кг. свинска кайма на стойност 6,40 лева, след предаване на стоката и заплащането й с пари в брой, не е издаден фискален бон от наличното и работещо към момента на проверката фискално устройство.

В резултат на проверката св. С., в присъствието на св. М. е съставила на дружеството-жалбоподател Акт № F294617/20.03.2017 г. за установяване на нарушение, квалифицирано по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, вр. чл. 25, ал. 1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, за това, че при извършена проверка в обект – щанд за месо, находящ се в гр. Средец, ул. “Васил Коларов” № 94, стопанисван от “Н. ДЖИ” ЕООД, с ЕИК *********, се е установило, че при контролна покупка на 1 кг. свинска кайма на стойност 6,40 лева, след предаване на стоката и заплащането й с пари в брой от проверяващите, не е издаден фискален бон от работещото в обекта фискално устройство с ИН DY351428 и номер на фискалната памет 36432228. Описано е в АУАН, че сумата е заплатена от Т.С. – инспектор по приходите, плащането е прието от Николай Н.Н. – работник на щанда. АУАН е подписан от упълномощен представител на дружеството-жалбоподателя.

В показанията си свидетелките С. и М. поддържат гореизложените обстоятелства.

Административно-наказващият орган е възприел изцяло фактическите констатации по акта и е издал обжалваното Наказателно постановление.

Наказателното постановление е връчено на упълномощен представител жалбоподателя на 21.04.2017 г.. Жалбата е депозирана на 25.04.2017 г.

При така установените факти от значение за спора, съдът приема от правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от надлежно легитимирано лице и е допустима. Разгледана по същество е основателна.

При преглед на направеното в АУАН и НП описание на нарушението става ясно, че липсва обстоятелство, което да индивидуализира нарушението по начина, изискуем съгласно чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1 т. 5 от ЗАНН. В наказателното постановление, възпроизвеждащо констатациите  по АУАН, не се посочва кога е реализирано според актосъставителя и наказващия орган твърдяното нарушение. Единствено е визиран констативен протокол от проверката, индивидуализиран по номер и дата. Датата на извършване на нарушението е особено съществен елемент от императивно изискуемото съгласно чл. 42, т. 3 от ЗАНН и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН  съдържание на АУАН и издаденото въз основа на него НП, който при това е от пряко значение относно преценката спазени ли са в конкретния случай уредените в чл. 34, ал. 1 от ЗАНН преклузивни срокове за образуване на административно-наказателно производство. Фактите, които административно-наказващият орган счита за съставомерни и онези обстоятелства, които имат отношение към извършеното нарушение и които го отграничават във времето и пространството, следва да бъдат описани в наказателното постановление. Това изискване към фактическото обвинение по АУАН и НП гарантира спазване на принципа за налагане на наказание за това нарушение, което е установено по реда на ЗАНН. Допуснатата нередовност на АУАН и НП опорочава административно-наказателно производство и обуславя отмяната на издаденото НП като незаконосъобразно, тъй като противното би означавало да се допусне възможността с НП жалбоподателят да бъде санкциониран за нарушение, за което /доколкото времето на извършване на деянието е обективен признак от състава на всяко едно нарушение/ в действителност не му е бил съставен АУАН. Без правно значение е в случая дали се касае за явна фактическа грешка, допусната при издаването на НП, а и не са налице данни по делото в тази насока.

Описаното нарушение е достатъчно основание за отмяна на атакуваното наказателно постановление поради неговата незаконосъобразност, но за пълнота на изложението съдът намира за необходимо да отговори на част от останалите оплаквания в жалбата.

Ал. 4 на чл. 118 от ЗДДС е препращаща към Наредба № Н-18/13.12.2006 г., поради което разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС е цитирана в АУАН и НП във връзка с чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредбата. Няма пречка при квалифициране на извършеното деяние да бъде посочена и само съответната норма от Наредбата.

Не могат да бъдат споделени и доводите за опорочаване съставянето на АУАН предвид изготвянето му в присъствието само на един свидетел. Нормата на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН изисква актът да бъде съставен в присъствие на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението, но съставянето на АУАН в присъствието само на един свидетел не представлява съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. Аргумент в тази насока е и фактът, че самият закон прави отстъпление досежно свидетелите на нарушението, тъй като съгласно чл. 40, ал. 3 от ЗАНН при отсъствие на свидетели на нарушението актът се съставя в присъствието на други двама свидетели. Нещо повече, в чл. 40, ал. 4 от ЗАНН законодателят е предвидил възможност актът да се състави в отсъствието на каквито и да е свидетели. В този смисъл, ролята на свидетелите е декларативна, тяхното присъствие или отсъствие не накърнява правото на защита на нарушителя, като същевременно не води и до съществен порок на акта, а наказателното постановление да бъде отменено само на това основание.   

Така мотивиран и на основание чл. 63 от ЗАНН, съдът

 

Р      Е      Ш      И      :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 532/05.04.2017 г. на Директора на Териториална дирекция на НАП – гр. Бургас, с което на “Н. ДЖИ” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. Средец, ул. „Васил Коларов“ № 1А, вх. Б, ет. 3, ЕИК *********, представлявано от Н.Н.Н., на основание чл. 185, ал. 1 от Закона за данък добавена стойност е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1 000 лева за нарушение по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, вр. чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Бургас в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                                       

 

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: