Решение по дело №377/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 558
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 20 август 2019 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20194520200377
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ……………

гр. Русе, 22.07.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Русенски районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на осемнадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: Мирослав Йорданов

 

при секретаря Наталия Т., като разгледа докладваното от съдията АНДело № 377 / 2019 год., по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на В.Т.К. против Наказателно постановление № 17-1085-003272 / 16.03.2018 г. издадено от началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР-Русе, с което на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.20, ал.1 от ЗДвП ѝ е наложено административно наказание „глоба” в размер на 20.00 лв., а на основание чл. 183, ал.1, т.1 от ЗДвП за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП ѝ е наложено административно наказание „глоба” в размер на 10.00 лв. Изразява се становище за незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление и се претендира съда да го отмени. Редовно призована, не се явява в съдебно заседание и не изпраща процесуален представител.

Ответникът, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Русенска районна прокуратура също е редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, като се запозна с доказателствата по делото и прецени законосъобразността на обжалваното наказателно постановление с оглед произнасяне по същество, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения 7-дневен срок, от процесуално легитимирано лице, поради което е допустима.

Разгледана по същество е основателна.

На 27.12.2017 г. в гр. Русе, жалб. К. управлявала лек автомобил „Мерцедес” с рег. № СВ 50-53 ВР по ул.“Сърнена гора“. Пред нея по улицата се движело друго моторно превозно средство, което на кръстовището с ул.“Лозен планина“ спряло и К. го ударила отзад. В резултат на удара на двете превозни средства били причинени материални щети. За случая били сигнализирани органите на МВР и след извършената проверка, срещу нея бил съставен АУАН за нарушение на разпоредбата на чл. 20, ал. 1 от ЗДвП и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. Впоследствие въз основа на съставения акт било постановено и обжалваното наказателно постановление.

В конкретният случай като причина за възникване на пътното транспортно произшествие, наказващият орган е приел, че жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл.20, ал.1 от ЗДвП за това, че не контролирал управлявания от него автомобил. Действителната квалификация обаче на нарушението е по чл.23, ал.1 от ЗДвП, тъй като К. е нарушила правилата за дистанция.

След като за описаното в наказателното постановление административно нарушение съществува изрична норма, неправилно наказващия орган е приложил общата такава. Двете норми се намират в условия на специална към обща, като последната намира приложение само тогава, когато не е налице специална норма. Извършената от наказващия орган неправилната правна квалификация на установеното административно нарушение е съществено процесуално нарушение на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, която изисква да бъде посочена нарушената разпоредба.

Съгласно разпоредбата на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН се допуска да се издаде НП и при липса на някои от задължителните реквизити по чл.42 от ЗАНН в съставения АУАН, при определени условия, но в същия закон липсва разпоредба, която да допуска валидиране на допуснатите нарушения при постановяване на НП.

Този порок е довел и до неправилно приложение на санкционната норма, тъй като нарушението е следвало да се подведе под нормата на чл.179, ал.2, пр.2 от ЗДвП.

По отношение на второто нарушение наказателното постановление се явява необосновано, тъй като не се събраха доказателства, жалбоподателя като водач на МПС да не е носил контролния талон към СУМПС.

Ето защо наказателното постановление е незаконосъобразно и като такова следва да се отмени.

Така мотивиран и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, съдът

 

Р    Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 17-1085-003272 / 16.03.2018 г. издадено от началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР-Русе.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе чрез Районен съд – гр.Русе, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.

                                                                                        

Районен съдия: