Решение по дело №2017/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 90
Дата: 5 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220202017
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

05,02,2020г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

            Пазарджишкият районен съд, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на тридесети януари  две хиляди и двадесета година, в състав:                                                                       

                                                                           Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

 

при секретаря Х. В., като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА анд № 2017/19 г.  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Ц.М.Ц., ЕГН:********** *** против Наказателно постановление № 19-1006-003660 от 02.10.2019г. на началника на Група КПДГПА Пазарджик към ОДМВР - Пазарджик, с което на албоподателя на осн.  ЧЛ.178Ж АЛ.1 ПР.1 от ЗДвП  са наложени  глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

С жалбата се иска отмяна на постановлението с твърдения за процесуално-правна и неговата материално-правната неизправност.

В съдебно заседание, чрез своя процесуален представител, жалбоподателят настоява да се отмени постановлението като незаконосъобразно по представените в жалбата и развити по същество основания. .  

Въззиваемата страна не изпраща представител.

Районният съд, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства по отделно и в тяхната съвкупност и с оглед разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

На 01,10,2018г. до комисар Т.Т.- началник отдел „Пътна полиция“ , СДВР бил изпратен сигнал от А.Д.относно движение на 16,09,18г. на голям брой автомобили в лентата за принудително спиране на АМ Тракия. В писмения сигнал се съдържат твърдения, че неговият автор е направил видеозапис на ситуацията, като в табличен вид в самия сигнал са представените МПС по вид, марка, модел и рег. № , както и времевия диапазон в реално време и в това на записа , в което конкретният автомобил се е движел в лентата за принудително спиране.

След като било установено, че част от автомобилите имат „РА“ - регистрация, сигналът бил препратен за отработване в Сектор „Пътна полиция“ в ОД МВР Пазарджик  и разпределен на св. О. - мл. автоконтрольор към Сектора.

Същият съставил на 07,08,18г. против жалбоподателката акт № 123406 ( л.9) на нарушение по чл. 20, ал.2 от ЗДвП, доколкото собственикът на автомобила ( нейния съпруг и свидетел по делото представил декларация по чл. 188 от ЗДвП - л. 15, че тя е управлявала на 16,09,18 автомобила) . 

След предявяване и връчване на акта на 14,08,18г. ( л. 13) съставителя установил, че е допуснал техническа грешка ( виж на л. 11) и върху този акт било отразено ръкописно, че на „Ц.Ц. има съставен нов акт по преписката“.

 Новият акт е всъщност представения с преписката от административно-наказващия орган по повод жалбата против НП, издадено въз основа на този нов акт. той също е против жалбоподателката , съставен е на 10,09,19г. под №153089 за нарушение на чл. 58, т.3 от ЗДвП и е предявен и с връчен препис на 10,09,19г.

Въз основа на акта е издадено обжалваното НП.

Против последното се правя възражения в процесуален аспект, част от които сап основателни. Самият акт и НП имат достатъчно по обем и яснота описание на обстоятелствата, при които е извършено нарушението, което е получило своята съответна правна квалификация. Констативният и санкционния акт са издадени от компетентни органи и са спазени процедурите по тяхното издаване, предявяване, връчване в преписи ( последното за акта).

Основателно обаче се възразява, че са налице два АУАН. Както става  ясно от показанията на самия актосъставител св. О., неговата докладна записка на л.11 и показанията на св. Ц. настоящото административно-наказателно производство е било образувано първоначално по друг АУАН. Това е този л.9, съставен на 07,08,18г. против жалбоподателката , под  № 123406 и за нарушение по чл. 20, ал.2 от ЗДвП, доколкото собственикът на автомобила ( нейния съпруг и свидетел по делото представил декларация по чл. 188 от ЗДвП - л. 15, че тя е управлявала на 16,09,18 автомобила) .  Впоследствие, както признава О. в показанията си и в докладната записка, той установил техническа грешка и върху издадения вече, който бил дори надлежно предявен и с връчен препис било направено отразяване с ръкописен тест  „Ц.Ц. има съставен нов акт по преписката“. В преписката няма постановена резолюция за прекратяване на административно-наказателното производство, образувано по смисъла на чл. 36, ал.1 от ЗАНН с АУАН  № 123406 /07,08,19 . В случая при образувано административно-наказателно производство с акт за установяване на административно нарушение наказващият орган е имал правото по чл. 54 от ЗАНН да прекрати това производство. Защото нов акт за същия случай ( и по същата преписка)  е недопустимо да бъде съставян , ако образуваното по съставения вече не е прекратено с мотивирана резолюция.

В случая не може да се приеме за мотивираната по смисъла на чл. 54 от ЗАНН резолюция ръкописното отразяване върху акта на л. 13 , че има издаден нов акт против същия нарушител. Затова издаването на нов акт по същата преписка и за същия случай е недопустимо, тъй като  налице основанието по чл. 24, ал.1т.6 от НПК вр. с препращащия чл. 84 от ЗАНН.

Допуснатото съществено процесуално нарушение е самостоятелно основание за отмяна на издаденото НП въз основа на втори издаден акт по случая 153089/10,09,19г.

Наред с това е налице и основание за отмяна на НП по същество.  Изясни се от показанията на актосъставителя и представения писмен сигнал от А.Данчев, че последният е сигнализирал СДВР - СПП  относно движение на 16,09,18г. на голям брой автомобили в лентата за принудително спиране на АМ Тракия. В писмения сигнал се съдържат твърдения, че неговият автор е направил видеозапис на ситуацията, като в табличен вид в самия сигнал са представените МПС по вид, марка, модел и рег. № , както и времевия диапазон в реално време и в това на записа , в което конкретният автомобил се е движел в лентата за принудително спиране. под № 72 - виж на л. 64 е отразен с печатен текст лек автомобил „РА ****ВР“, а ръкописно отдолу е отразен номера на автомобила, собственост на св. Ц., който е същата поредица от буквени и цифрови символи с разминаване само на първия цифров, който е „2“, а не „5“ . Обяснение за това добавяне върху списъка даде самият св. Ц. и те не само, че не са опровергани, но дори са потвърдени от други доказателствени източници. Добавянето е извършено след като самият свидетел признал, че неговият номер е „РА ***“. Автомобил с този номер обаче въобще не фигурира в списъка в сигнала, тоест дори и авторът на последния не твърди, че такъв автомобил се е движил в аварийната лента на съответната дата.

Точно това, всъщност, се установи и от самият видеозапис и показанията на О.. Предявен чрез възпроизвеждане на съдържанието му в присъствието на свидетеля записът не съдържа в посочения в сигнала времеви диапазон никаква информация за автомобил от посочената под №72 в таблицата автомобил с посочена марка и модел. В този времеви диапазон ( виж последни две вертикални колони) се вижда тъмен на цвят л.а Фолксваген Голф, но въобще не се вижда и разчита номера. Самият О. заявил, че не вижда  номер и че „ уж били гледали някакъв запис, за да състави акта, но не си спомня какво били гледали“ - л. 66, гърба.

Така от събраните в хода на съдебното следствие доказателства ( никаква част от които не представи АНО  )  не се установи на процесната дата в аварийната лента да се е движил процесния автомобил. Самият О. няма непосредствени впечатления, а твърди, че съставил като по инфорцаията в сигнала и от видеозаписа. Сигналът обаче съдържа информация за автомобил с друг регистрационен номер , а записът въобще не представя процесния автомобил сред тези, които са се движели на процесната дата в аварийната лента.

  По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

                                         Р      Е       Ш     И:

 

  ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1006-003660 от 02.10.2019г. на началника на Група КПДГПА Пазарджик към ОДМВР - Пазарджик, с което на Ц.М.Ц., ЕГН:********** *** на осн.  чл.178ж ал.1 пр.1 от ЗДвП  са наложени  глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

 

                                                                                                                      

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: