Присъда по дело №564/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 31
Дата: 4 април 2019 г.
Съдия: Михаела Атанасова Добрева
Дело: 20195300600564
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

№ 31

 

град Пловдив, 04.04.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в открито съдебно заседание на четвърти април две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БОНЕВ    

ЧЛЕНОВЕ:  МИХАЕЛА ДОБРЕВА

                                                                                    СТАНИСЛАВА БОЗЕВА

 

при участието на секретаря Гинка Големанска и прокурора Мария Тодорова, като разгледа докладваното от съдия Добрева ВНОХД № 564 по описа за 2019 година, след съвещание, постанови:

 

На основание чл.334 т.2 вр. чл.336 ал.1 т.2 от НПК ОТМЕНЯ присъда № 37 от 06. 02. 2019 г. по н.о.х.д. № 2738/ 2018г. с която РС Пловдив е признал подсъдимия Г.А.А., роден на *** ***, българин, български гражданин, основно образование, работещ, неженен, неосъждан, живущ *** с ЕГН ********** за НЕВИНЕН в това, че на 08.03.2016 г. в гр. *, като непълнолетен, като е разбирал свойството и значението на извършеното и могъл да ръководи постъпките си, се съвкупил с лице, ненавършило 14-годишна възраст – *** с ЕГН ********** от гр. *, като деянието не съставлява престъпление по чл.152 от НК и на основание чл.304 от НПК го е ОПРАВДАЛ по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 151 ал.1, вр.чл.63 ал.1 т.З от НК и ВМЕСТО нея  

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.А.А., роден на *** ***, българин, български гражданин, основно образование, работещ, неженен, неосъждан, живущ *** с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 08.03.2016 г. в гр. *, като непълнолетен, като е разбирал свойството и значението на извършеното и могъл да ръководи постъпките си, се съвкупил с лице, ненавършило 14-годишна възраст – *** с ЕГН ********** от гр. Кричим, като деянието не съставлява престъпление по чл.152 от НК и на основание чл. 151 ал.1, вр.чл.63 ал.1 т.3 от НК вр. чл.55 ал.1 т.2 б.“б“ от НК го ОСЪЖДА като му налага наказание ПРОБАЦИЯ  по чл. 42а, ал. 2, т. 1, вр. ал. 3, т. 1 НК – задължителна регистрация по настоящ адрес:***, с периодичност два пъти седмично за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА; и по чл. 42а, ал. 2, т. 2, вр. ал. 3, т. 1 НК – задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест 15-дневен срок пред Върховен касационен съд на Република България.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.                         2.

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 по в.н.о.х.д. № 564 по описа на Пловдивски Окръжен съд по описа за 2019 година

 

С присъда № 37 от 06. 02. 2019 г. по н.о.х.д. № 2738/ 2018г. РС Провдив е признал подсъдимия Г.А.А. - роден на *** ***, българин, български гражданин, основно образование, работещ, неженен, неосъждан, живущ *** с ЕГН ********** за НЕВИНЕН в това, че на 08.03.2016 г. в гр. *, като непълнолетен, като е разбирал свойството и значението на извършеното и могъл да ръководи постъпките си, се съвкупил с лице, ненавършило 14-годишна възраст - *** с ЕГН ********** от гр. *, като деянието не съставлява престъпление по чл.152 от НК - престъпление по чл. 151 ал.1, вр.чл.63 ал.1 т.З от НК, поради което и на основание чл.304 от НПК го е ОПРАВДАЛ по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 151 ал.1, вр.чл.63 ал.1 т.З от НК .

Срещу присъдата е постъпил въззивен протест, с която се иска да се отмени оправдателната присъда и постановяване на нова осъдителна. Твърди се, че е неправилна и необоснована и не отговаря на доказателствата по делото. Не се правят доказателствени искания. В дадения от ПРС срок не е постъпила допълване на протеста.

 

Въззивният съд, като анализира доказателствата по делото и изразеното от страните в съдебното заседание, намира и приема за установено следното:

Жалбата е подадена в законния срок и е процесуално допустима.

Разгледана по същество ПОС установи следното:

Подсъдимият е  Г.А.А. - роден на *** ***, българин, български гражданин, основно образование, работещ, неженен, неосъждан, живущ *** с ЕГН **********

 

Относно фактическата обстановка:

За да постанови атакуваната присъда РС Пловдив е приел за установено, че:

Подсъдимият  Г.А.А. е роден на *** г. Към 08.03.2016г. е бил на 17 години. Свидетелката *** е родена на *** г. и към 08.03.2016г. е била на 13 години.

Подсъдимият Г.А.А. и свидетелката *** живеели в съседство в гр. *, обл. Пловдивска и се познавали от ранна детска възраст. Тъй като двамата се харесвали, през зимата в началото на 2016 г. отношенията им се задълбочили. Те започнали да излизат на срещи. През месец февруари същата година подсъдимият Г.А. споделил с майка си, свидетелката *** за чувствата, които изпитвал към **. Свидетелката ** от своя страна също споделила с майка си, свидетелката *** за чувствата, които изпитвала към подсъдимия Г.А.. На 08.03.2016 г. сутринта, ** се срещнала с подсъдимия Г.А. и последният й предложил да заживеят заедно. * се съгласила и същия ден, придружен от родителите си, подсъдимият А. посетил дома й. Там двамата млади декларирали любовта си пред свидетелите *** и родителите им се съгласили да им позволят за заживеят заедно, макар всички да знаели, че * била на 13 години, а подсъдимият Г.А. бил непълнолетен – на 17 години. Същият ден, вечерта около 22:00 часа ** отишла с подсъдимия Г.А. ***, където осъществили полов акт. Актът продължил около половин час и приключил с еякулация от страна на подсъдимия А.. Тъй като свидетелката ** до този момент не била осъществявала полов акт, при реализацията му усетила болка, а на следващия ден сутринта тя и подсъдимият Г.А. установили, че върху долния чаршаф на леглото, в което осъществили акта и след това спали, имало кръв. Те уведомили за това обстоятелство родителите си. От този ден ** заживяла в дома на подсъдимия Г.А. и това било възприето от свидетелите *** и ***.

Тъй като съвместното съжителство между свидетелката ** и подсъдимия А. продължило, след няколко месеца последвала бременност. По тази причина * посетила свидетелката ****, която работела като акушер-гинеколог в гр. *. Свидетелката * на 26.10.2016г. установила бременност и започнала да я проследява през следващите месеци. През месец февруари 2017 г. свидетелката ** депозирала молба за изплащане на помощи по чл.5а от Закона за социални помощи за деца и тъй като била непълнолетна, сигналът бил изпратен за проверка на свидетелката ***, която работела като социален работник в Отдел „Закрила на детето” в гр. *.

На 17.03.2017 г. свид. ** родила дете.

Вследствие на изпратения до Отдел „Закрила на детето” в гр. * сигнал била уведомена и Районна прокуратура Пловдив и било образувано досъдебно производство.

 

Тази фактическа обстановка ПРС е приел въз основа на показанията на разпитаните свидетели, в това число и четените по реда на чл.281 от НПК, на писмените доказателства и на обясненията на подсъдимия. Съдът е кредитирал с доверие показанията на свидетелите, като е подложил на анализ и съпоставка в това число с прочетените поради липса на спомен и противоречия, които е отдал на изминалото време –  като е приел, че са непротиворечиви и кореспондиращи помежду си, установяващи заживяването на семейни начала на подсъдимия със свидетелката **, съвокупяването им и раждането на първото им дете. Обяснението на подсъдимия съдът е възприел като признание, но на вина за това, че е заживял със свидетелката ** на сравнително млада възраст, а не като признание за вина, че е осъществил полов акт с нея.

 

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка първоинстанционният съд е приел, че доколкото съвместното съжителство като съпрузи предполага осъществяване и на полови контакти помежду им, е налице идеална съвкупност и осъществяване едновременно на съставите на чл.191, ал.3 от НК и чл.151, ал.1  от НК.  Престъплението, за което е внесено обвинението засяга обществените отношения, свързани с половата неприкосновеност и свободния избор на полов партньор, и се намира в гл. втора, раздел  VIII  от НК. А престъплението по чл.191, ал.3 от НК засяга обществените отношения, свързани със защитата на брака, семейството и младежта, и се намира се в гл. IV, раздел II от НК. Имат различно систематично място и засягат различен вид обществени отношения, но независимо от това престъплението по чл.191, ал. 3 от НК поглъща това по чл.151, ал.1 от НК, защото по необходимост живеенето на съпружески начала съдържа в себе си и предполага полово общуване между пострадалата и дееца, в каквато връзка се сочи и съдебна практика в Решение № 475/ 21.08.70 г. по н.д.443/70 г. на първо н.о. на ВС на РБ (прието, че е налице поглъщане на престъпното съвкупление по чл.151, ал.1 НК от нормата на чл.191, ал.2 НК, понастоящем ал.3, с направен извод за наличие на привидна, а не истинска идеална съвкупност), както и Решение № 449 от 26.10.2012 г. по н.д. № 1346/2012 г. на ВКС.

 Първоинстанционният съд е приел, че осъществения полов акт от подсъдимия с малолетната към инкриминираната дата, е неправомерно поведение от страна на подсъдимия, рушащо обществените отношения, защитаващи брака, а не такова засягащо обществените отношения, свързани с половата неприкосновеност и свободния избор на полов партньор, като съдът е приел, че подсъдимият не е имал намерението да руши половия морал, а да създаде семейство с ** и да имат дете, за което е продължил да се грижи и след демонстративното напускане от * на дома на родителите му,

Същевременно първоинстанционният съд е изключил наличието на обективна съставомерност на деяние по чл.191, ал.3 вр. ал.1 от НК, поради непълнолетие на подсъдимият към 08.03.2016г.

Едновременно с това е изключил наличието на субективна съставомерност на деянието по чл.151 ал.1 от НК с мотив, че подсъдимият не е имал намерението да наруши неправомерно половата неприкосновеност и свободния избор на полов партньор, а да създаде семейство с **.

 

Въз основа на тези мотиви ПРС е приел, че Г.А. не е осъщестил състава на престъпление по чл. 151 ал.1, вр.чл. 63 ал.1 т.3 от НК, и го е признал за невинен.

 

Въззивният съд сезиран от Държавното обвинение, установи, че фактическата обстановка по делото е правилно установена, при пълно и всеобхватно обсъждане на доказателствата, но направените въз основа на нея правни изводи са незаконосъобразни.

 От обективна страна – факт е, че към инкриминираната дата ** е била малолетна ненавършила 14-годишна възраст. Наличието на съгласие за полово съвкупление у малолетната ** изключва квалифицирането на стореното от подсъдимия като престъпление по смисъла на чл.152 от НК. Факт е и извършването на полово съвокупление, като е безспорно, авторството на деянието, времето  и мястото на извършването му.

От субективна страна инкриминираното деяние е извършено от подсъдимия А. при пряк умисъл – той е знаел и съзнавал малолетието на **, искал е осъществяването на полов акт с нея (макар и като съпрузи) от което са настъпили общественоопасни последици – нарушил е обществените отношения свързани с половата неприкосновеност и свободния избор на полов партньор – лични права, осъществяването на които изисква не само полова, но и лична интелектуална зрялост и дееспособност, която законът презюмира с навършването на пълнолетие. ** към 08.03.2016г. е била малолетна и недееспособна да взема самостоятелни решения в това число и по отношение половата си неприкосновеност, което нарушение на коментираните обществени отношения не се санира правно от установеното по делото съгласие на родителите й, нито фактически – свидетелката ** две години по-късно заявява пред съда, че не иска да е семейна до навършване на пълнолетие. В този смисъл е правилна забележката в мотивите на присъдата за наличие на данни за наказателна отговорност на други лица.

Инкриминираното деяние е обществено опасно, тъй като подсъдимият е поставил в опасност здравето на свидетелката **, тъй като като в резултат на таза започналия й сексуален живот се е стигнало до забременяването й преди организмът й все още не е приключил физиологичното си развитие.

Особеност на казуса е непълнолетието на подсъдимия към момента на извършване на инкриминираното деяние, като по делото е безспорно, че същият макар и непълнолетен е разбирал свойството и значението на извършеното и могъл да ръководи постъпките си.

Неправилно първоинстанционният съд е приел липса на субективна съставомерност на деянието за което е обвинен.

Намерението на подсъдимия да създаде семейство с малолетната **, не само не изключва намерението да се съвокупи с нея, въпреки че знае че е малолетна, но е и основното и първо действие, с осъществяването на което е наченал съжителството си с нея.

Въз основа на горното въззивният съд намира присъда № 37 от 06. 02. 2019 г. по н.о.х.д. № 2738/ 2018г. на РС Пловдив за незаконосъобразна и на основание чл.334 т.2 вр. чл.336 ал.1 т.2 от НПК я отмени, като вместо това призна подсъдимия А. за виновен за извършването на инкриминираното деяние.

При индивидуализиране на наказанието съдът е приел, че следва да го определи при условията на чл.55 НК. Съдът прецени че са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, при които и най-лекото определено в закона би било прекомерно тежко спрямо деянието и дееца, а именно – подсъдимият е неосъждан, с основно образование и работи. Наред с това с цялостното си поведение преди и след инкриминираното деяние, подсъдимият, уважавайки семейните и родови традиции е предприел действия по осъществяването му след санкионирането му от своите и на малолетната * родители и предприел инкриминираните действия след съгласието на пълнолетни лица, с родов авторитет спрямо него, и с преценка за изискуемостта на такава „санкция“. А след раждането на детето от съвместното му съжителство с * е полагал всички необходими грижи за майката и детето, в това число и след раздялата си с * е поел изцяло отговорността за детето, родено от съвместното им съжителство. Смекчаващо отговорността обстоятелство е и демонстрираното през целия наказателен процес съзнаване и поемане на отговорност за извършеното престъплението по чл.151 ал.1 от НК. Не се установиха отегчаващи отговорността обстоятелства. Предвиденото в закона наказание лишаване от свобода в размер от две до шест години, следва да се редуцира по реда на чл.63 ал.1 т.3 от НК, тъй като подсъдимият е бил непълнолетен към момента на извършването на инкриминираното деяние, а именто – на лишаване от свобода до три години. Така на основание чл. 151 ал.1, вр.чл.63 ал.1 т.3 от НК вр. чл.55 ал.1 т.2 б.“б“ от НК съдът му определи наказание пробация с двете задължителни мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1, вр. ал. 3, т. 1 НК – задължителна регистрация по настоящ адрес:***, с периодичност два пъти седмично за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА; и по чл. 42а, ал. 2, т. 2, вр. ал. 3, т. 1 НК – задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА. Предвид цялостната преценка на изложените по-горе смекчаващи отговорността обстоятелства, съдът намери, че за целите на индивидуалната и генералната превенция минималния срок по чл.42а от НК е достатъчен за постигането им.

       

Въз основа на горните мотиви, Пловдивският Окръжен съд постанови присъдата си.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

 

                    ЧЛЕНОВЕ: