Решение по дело №1124/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 900
Дата: 5 юли 2022 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20227050701124
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 май 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 №…………./……..2022 г.

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на девети юни две хиляди двадесет и втора година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:           КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ:          ЕВЕЛИНА ПОПОВА

МАРИЯНА БАХЧЕВАН  

 

При участието на секретаря Галина Владимирова и на прокурора Силвиян Иванов като разгледа докладваното от съдия Евелина Попова к.н.а.х.д. № 1124 по описа на съда за две хиляди двадесет и втора година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63в ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на И.Н.Н., подадена чрез пълномощник адвокат И.Г., срещу решение № 27/18.03.2022 г. по н.а.х.д. № 407/2021 г. на Районен съд – Провадия, с което е потвърдено наказателно постановление № 23-0001011/02.07.2021 г. на директора на РД „Автомобилна администрация“ – Варна, с което на касатора за нарушение на чл. 139 ал. 1 т. 2 предл. трето ЗДвП вр. чл. 7 ал. 1 т. 4 б. „б“ от Наредба № 11/03.07.2001 г. на МРРБ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000 /хиляда/ лева, на основание чл. 177 ал. 3 т. 1 предл. трето ЗДвП. Излагат се оплаквания, че въззивният съд неправилно е отразил в решението фактическата обстановка и неправилно е приложил материалния закон. Сочи се, че е налице пълна липса на доказателства, че везната, с която е извършено измерването, е одобрено средство за измерване и че е преминала последваща метрологична проверка като са спазени редът и условията за правилно извършване на крайпътното измерване. При позоваване на т. (№4) от част І на свидетелство за регистрация на МПС № ********* се оспорва възприетият от районния съд извод, съвпадащ с този, обусловил издаването на обжалваното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление, че е налице претоварване на максимално допустимата маса на оста на превозното средство – товарен автомобил с рег. № **, тъй като дори да се приеме, че измереното натоварване от 14 475 кг. е извършено коректно, то според жалбоподателя не надвишава пределно допустимото такова от 16 000 кг. Наред с това се сочи несъставомерност на нарушението поради отсъствието на вина на наказаното лице, което според касатора също не е взето под внимание от решаващия делото съд. Въз основа на това се иска обжалваното решение да бъде отменено от касационната инстанция и наместо него да се постанови друго по съществото на спора, с което наказателното постановление също да се отмени, а в евентуалност да се измени като се намали размерът на наложената глоба до предвидения в закона минимум от 500 лв., от което може да се заключи, че решението се оспорва и на касационно основание явна несправедливост на наказанието. Претендира се при отмяната му на касатора да се присъдят сторените по делото съдебни разноски.  

В съдебно заседание на 09.06.2022 г. касаторът И.Н.Н., редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната по касация страна - Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Варна, редовно призована, не се представлява. От пълномощника й мл. експерт С. /лице с юридическа правоспособност  съгласно приложеното по делото удостоверение за правоспособност № 784/23.08.2017 г. на МП/ е подаден писмен отговор на касационната жалба, с който тя е оспорена изцяло като неоснователна като е поискано касационният съд да я отхвърли и на основание чл. 63д ал. 1 ЗАНН да присъди в полза на ИА „Автомобилна администрация“ юрисконсултско възнаграждение.

Явилият се по делото прокурор от Окръжна прокуратура - Варна също дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Като прецени процесуалната допустимост на касационната жалба, касационният състав намира следното по нейната основателност:

С потвърденото от районния съд наказателно постановление е ангажирана административнонаказателната отговорност по чл. 177 ал. 3 т. 1 предл. трето ЗДвП на касатора И.Н.Н. за това, че на 09.04.2021 г. по автомагистрала „Хемус“ на 700 м. преди пътен възел „Ветрино-Провадия“, посока гр. Шумен, е извършвал обществен превоз на товари със собствен на превозвача „Санд 02“ ЕООД товарен автомобил с четири оси, от които две управляеми, с рег. № **, при натоварване на четвърта ос от 14 475 кг. при допустимо такова от 11 500 кг, при което нормата за натоварване е надвишена с 2 975 кг. В съдържанието на потвърденото от съда наказателно постановление е посочено, че измерването е извършено с мобилна везна „Dini Argeo“, модел „DFWKR“, № ********** със стикер на годност до месец октомври 2021 г.   

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел в мотивите на решението, че в хода на АНП не са допуснати съществени административно-производствени нарушения; че въз основа на точна индивидуализация на нарушението АНО правилно е приел, че касаторът е осъществил с деянието си съставомерно административно нарушение по чл. 177 ал. 3 т. 1 предл. трето ЗДвП, предвиждащ налагането на административно наказание глоба от 500 до 3000 лв. на водач, който, без да спазва установения за това ред, управлява пътно превозно средство с размери, маса или натоварване на ос, които надвишават нормите, определени от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Принципно правилен е изводът на съда, че за да се позове на нарушаването на бланкетната норма на чл. 139 ал. 1 т. 2 предл. трето ЗДвП и да наложи предвиденото за това административно наказание по чл. 177 ал. 3 т. 1 ЗДвП в хипотезата на предложение трето на разпоредбата, АНО е издирил и се е позовал на точната императивна разпоредба на приложимия за случая подзаконов нормативен акт - Наредба № 11/03.07.2001 на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки пътни превозни средства. Съгласно посочения от АНО като нарушен чл. 7 ал. 1 т. 4 б. „б“ от наредбата, допустимото максимално натоварване на ос за ППС с допустими максимални маси по чл. 6, ал. 1 с пневматично или признато за еквивалентно на него окачване за движение по всички пътища, отворени за обществено ползване, както и за ППС със същите маси без пневматично или признато за еквивалентно на него окачване за движение само по дадените в приложение № 2 отворени за обществено ползване пътища, е 11, 5 тона за единична задвижваща ос на ППС при условията на чл. 6, ал. 1, т. 4, 5, 6 и 7. В случая намира приложение чл. 6 ал. 1 т. 6 б. „в“ от наредбата, относима за  моторните превозни средства с четири оси, от които две – управляеми, каквото е процесното ППС с рег. № **.

За да потвърди наказателното постановление, съдът не е съобразил обаче, че по делото не са събрани доказателства, безсъмнено установяващи точността на извършеното измерване, въз основа на което се е достигнало до прилагането на предвидената в закона санкция за управлението на превозното средство, чието натоварване на ос надвишава определените от министъра на регионалното развитие и благоустройството допустими норми. При заявеното оспорване във въззивна жалба както на прецизността на извършеното измерване, така и на факта на съществуването изобщо на измервателно средство с индивидуализиращите го в наказателното постановление белези, съдът е бил длъжен да изследва тези въпроси и въз основа на събраните доказателства да обоснове за тях категорични фактически изводи, което в случая не е сторил. Действително, с определение от съдебно заседание на 26.01.2022 г. съдът е изискал от ответника да представи удостоверение за одобреното средство за измерване и протокол за последващата му метрологична проверка - мобилна везна „Dini Argeo“, модел „DFWKR“, както и ръководство на потребителя за експлоатация на мобилната електронна везна и свидетелство, удостоверяващо преминато обучение на актосъставителя за работа с нея. В изпълнение на вмененото му задължение ответникът е  представил по делото с писмо рег. № 52-00-51-7936/5/от 15.02.2022 г. писмени доказателства, по отношение на които не може да се установи обаче пряка връзка с индивидуализираното в АУАН и в НП средство за измерване. Докато в АУАН и в НП то е посочено като мобилна везна „Dini Argeo“, модел „DFWKR“, № **********, то представените по делото от РД „Автомобилна администрация“ документи /заявления за проверка съгласно Наредба за средства за измерване, които подлежат на метрологичен контрол и протоколи от проверка/ са относими към електронни везни с други серийни номера – ********** и **********, при това са издадени за електронна везна тип DFWL. Без да констатира съществуващото несъответствие, в насроченото съдебно заседание на 14.03.2022 г. съдът в отсъствието на страните е приобщил изпратените документи към доказателствения материал по делото и след това без изобщо да ги обсъди в решението си е изградил крайния си извод за законосъобразността на наказателното постановление.

Точността на измерването, извършено с надеждно за целта средство, напълно отговарящо на техническите изисквания, преминало за целта през метрологичен контрол, е от определящо значение за всички последващи изводи за съответствие на наказателното постановление с приложимите правни норми. Като не е изследвал с относими доказателства този въпрос и не е изградил във връзка с него фактически констатации по спора, районният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, повлияло правилността на крайния му съдебен акт по делото.

Поради това решението следва да бъде отменено и делото следва да бъде върнато за ново разглеждане и произнасяне от друг състав на районния съд, който след събиране на относими към посочените въпроси доказателства да изгради фактическите си констатации и на база на тях да прецени доколко в случая наложеното административно наказани е съответно на закона.

При този изход на делото в касационната инстанция по направените в нея съдебни разноски следва да се произнесе районният съд с решението, което ще постанови при новото разглеждане на делото след връщането му от по-горестоящия по степен съд.

Воден от изложеното, съдът

 

                         Р   Е   Ш   И

 

ОТМЕНЯ решение № 27/18.03.2022 г. по н.а.х.д. № 407/2021 г. на Районен съд – Провадия, с което е потвърдено наказателно постановление № 23-0001011/02.07.2021 г. на директора на РД „Автомобилна администрация“ – Варна, с което на И.Н.Н. за нарушение на чл. 139 ал. 1 т. 2 предл. трето ЗДвП вр. чл. 7 ал. 1 т. 4 б. „б“ от Наредба № 11/03.07.2001 г. на МРРБ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000 /хиляда/ лева, на основание чл. 177 ал. 3 т. 1 предл. трето ЗДвП.   

ВРЪЩА ДЕЛОТО ЗА НОВО ПРОИЗНАСЯНЕ от въззивната инстанция при спазване на задължителните указания по тълкуване и прилагане на закона, дадени в мотивите на решението.  

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ: 1/                       2/