Определение по дело №507/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 151
Дата: 9 януари 2019 г.
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20181100900507
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О     П      Р       Е       Д      Е      Л      Е      Н     И     Е

Гр.София, … януари 2019 година

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, 6-6 състав, в закрито заседание на девети януари две хиляди и дветнадесета година, в състав:

                                                                   

                                                                                  СЪДИЯ: ЕЛЕНА РАДЕВА

                                              

след като изслуша докладваното от съдията Радева т.д.№507 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           

            Производството е образувано по искова молба на И. Г. З. в качеството му на управител на „И.1.“ ООД, ЕИК *******,  против „И.и.“ ЕООД, ЕИК  *******. Ищецът оспорва решения на едноличния собственик на капитала на ответното дружество, взети на 07.03.2018 година, чрез управителя на дружеството- ищец – Я.И.З.. Твърди, че тези решения: за освобождаване на управителя на „И.и.“ ЕООД, ЕИК *******И. Г. З.; за представителство и управление на това дружество само от Я.И.З. и приемане на нов учредителен акт на дружеството, са незаконосъобразни. Това е така, тъй като Я.И.З. е освободен като управител на дружеството - „И.1.“ ООД  ,  с решение на ОС, проведено на 12.07.2017година и това решение е заявено за вписване в ТР по партидата на дружеството- ищец, като произнасянето по него, по реда на чл.25 ЗТР е спряно, с оглед произнасяне по законосъобразността на взетото решение от ОС на дружеството, въз основа на искова молба на Я.З., с вх.№ 95533/14.07.2017година, обективираща претенция с правно основание чл.74 ТЗ. Ищецът твърди, че е легитимирано лица са предяви отменителните искове по чл.74 ТЗ, тъй като е едноличен собственик на капитала на дружеството- ответник. Твърди, че решението, касателно представителната власт на Я.З. на дружеството ищец има действие от момента на неговото вземане, независимо дали е вписано или не, тъй като не попада в обхвата на разпоредбата на чл.140, ал.4 ТЗ, уреждаща конститутивност на вписването на настъпилата промяна. Това означава, че от момента на вземане на това решение Я.З. не е имал качество на управител на дружеството и не е имал правомощия, очертани с нормата на чл.147, ал.2 ТЗ, касателно дъщерното дружество, защото не е имал право да представлява и управлява дружеството- едноличен собственик на капитала на ответника.Поради това взетите  от него решения от 07.03.2018година са незаконосъобразни и следва да бъдат отменени.

                         С определение от 10.04.2018 година настоящият състав на съда е приел, че предявените претенции се явяват недопустими и е прекратил производството по това дело.в мотивите на акта си съдът е отчел пративоречието между обстоятелствената част на исковата молба е отправеното искане за отмяна на атакуваните решения.Изложел е мотиви, че тази нередовност, няма как да бъде отстранена, при запазване основание, петитум и страна- ищец в този процес.Поради тази причина е приел, че не следва да дава указание за отстраняване на нередовнастта на исковата молба.

                   С Определение от 12.06.2018 година, постановено по ч.гр.д.№2160/2018г. по описа на САС, въззивната инстанция е отменила прекратителния акт на съда.Изложила е мотиви, че действително е налице противоречие в обстоятелствената част на исковата молба и отправения петитум към съда на същата и делото е преждевременно прекратено, като съществува необходимост на ищеца да се дадат указания да приведе обстоятелствената част на исковата молба и петитума на същата, съобразно изискванията на закона.Прието е, че едноличният собственик на капитала има право да сезира съда с иск за нищожност на решение, взето от нелегитимен орган, като в зависимост от това дали решението подлежи на вписване или не, искът ще има квалификация по чл.29 ЗТРРЮЛНЦ или чл.124 ГПК.

                   След връщане на делото, с оглед дадените от горната инстанция указания, съдът с разпореждане от 25.06.2018 година е оставил производството по делото без движение и е дал указания на основание чл.129 ГПК, съобразявайки мотивите на въззивната инстанция.

                   С молба- уточнение от 12.07.2018 година ищецът „И.1.“ ООД, чрез управителя си И. Г. З., чрез адв.К.Г., заявява, че  решенията, взети на 07.03.2018 година от Я.З. са нищожни и това е така, защото:

1/ решението, с което е освободен И. З. като управител на ЕООД-то не поражда правни последици, тъй като липсва правна промяна и това е така, тъй като вече е взето непосредствено предхождащо го решение на едноличния собственик на капитала от 05.10.2017 година, заявено за вписване на същата дата; повторното решение на ОС, респек. на едноличния собственик на капитала на ответника за освобождаване на И. З. като управител е извън компетентността на ОДС, когато с непосредствено предходно решение е налице освобождаване на същия като управител на дружеството, което предходно решение е произвело своето действие;

2/тези решения са нищожни, защото към деня на тяхното вземане Я.З. няма качество на управител на „И.1.“ ООД, поради което не може да представлява това дружество и да взема решения от негово име по реда на чл.65, а.3 ТЗ, тъй като от 12.07.2017г. Я.З. няма качество на законен представител на дружеството, а това решение има действие във вътрешните отношения между съдружниците, а вписването му в ТР има конститутивен ефект само за третите лица- арг. от чл.140, ал.3 ТЗ.

                   При така изложеното ищецът моли съда да сподели тези факти и да признае по отношение на ответника, че взетите на 07.03.2018 година решения от страна на едноличния собственик на капитала са нищожни.

                   В срока за отговор ответникът „И.И.“ ЕООД, ЕИК *******, чрез адв.Е.В. заема становище, че предявените скове са недопустими и това е така, тъй като липсва активна и пасивна легитимация на страните по делото, а законосъобразността на взетите решения от 07.03.2018 година е установено с влязъл в сила съдебен акт по т.д.№3922/2018г. по описа на САС, ТО, 6-ти състав.Искът по чл.124, ал.1 ГПК е недопустим поради извършено вписване на заявената промяна по партидата на ответника.

                   В отговора на исковата молба се разглежда процесуалната конструкция на база съществуващите материални правоотношения.В отговора на исковата молба се излагат доводи и за неоснователност на предявените искове.Моли съда да прекрати производството по делото, а ако приеме, че претенциите са допустими – да ги отхвърли като неоснователно предявени.

                   Съдът, преценявайки събраните по делото доказателства, поотделно и в съвкупността им, намери за установено следното:

                               Предявените претенции са недопустими.

                   Това е така, тъй като ищец по тези искове е ТД, ответник е ТД, а предмет на проверката за валидност е решение на управителя на дружеството- ищец.

                   По принцип валидността на решенията на управителя на ООД-то може да е предмет на съдебен контрол, но това може да е по иск от лице, разполагащо с правен интерес от това- съдружник или трето за дружеството лице, но в никакъв случай ищец по иска с правно основание чл.71 ТЗ не може да бъде дружеството, чийто управител е взел процесното решение.Цитираната от състава на САС решение №178 от 24.04.2015г., постановено по т.д.№1340/2015 година, касае различен от въпросът за надлежната страна в процесуалната връзка.първо, предмет на този иск е порок на извършени вписвания-т.е. правното основание на претенциите е по чл.29 ЗТРРЮЛНЦ, като е третиран въпросът относно характера на решението на едноличния собственик на капитала като едностранна сделка и възможността то да се вземе от лице с надлежна представителна власт, респ. липса на представителна власт на това лице, който факт води да висящ недействителност, а при отказ решението да бъде потвърдено- до окончателна нищожност, представляваща хипотеза на липсващо /нищожно решение/. Следователно тази практика е неотносима към спора

                   В това решение на ВКС, което са базира  на ТР№1/2002 година на ОСГК на ВКС, не се предвижда възможност ищец по иска да е самото търговско дружество и това е така, тъй като това дружество следва да е ответник по иска, а ищец по този иск – само заинтересовано лице – съдружник, респ. акционер или трето за дружеството лице, което има легитимен правен интерес да предяви такива установителни претенции, па макар и непряк.

                   Без да съобрази това ищецът „И.1.“ ООД е насочил претенцията към своето дъщерно дружество.

                   Всъщност ищец по този иск може да е самият И. З., но не като представляващ принципала на ответника, а като съдружник в „И.1.“ ООД, а ответник по иска следва да е „И.1.“ ООД, чийто управител е взел процесните решения, като се съобрази, че установителните, отменителните и осъдителните претенции по чл.71 ТЗ не са ограничени с преклузивни и давностни срокове.

                   В този смисъл е и цитираното ТР№1/2002 на ОСГК на ВКС.

                   Именно поради това настоящият състав в отмененото си определение е посочил, че даване на указания за отстраняване на нередовностите на исковата молба ще доведе до различни страни в процесуалното правоотношение и различен иск от предявения отменителен иск по чл.74 ТЗ и поради това е прекратил производството.

                   Ето защо настоящият състав приема, че предявените искове от настоящия ищец „И.1.“ ООД срещу „И.И.“ ЕООД се явяват недопустими и приема за основателни сторените от ответника възражения в тази насока за липса на положителни процесуални предпоставки – надлежни страни в процесуалната връзка, поради което делото следва да бъде прекратено.

                   При изложеното съдът

 

                   О       П      Р       Е       Д      Е       Л      И:

 

                   ПРЕКРАТЯВА, на основание чл.130 ГПК, производството по т.д.№507/2018 година по описа на СГС.

                   ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 1-седмичен срок от връчването му на страните, с частна жалба.

 

 

 

                                                                   СЪДИЯ: