Решение по дело №16147/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265666
Дата: 8 септември 2021 г. (в сила от 8 септември 2021 г.)
Съдия: Албена Кирилова Александрова
Дело: 20191100516147
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е

гр.София, 08.09.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, IV-Г с-в, в публичното заседание на петнадесети декември през 2021 г. в състав:

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА АЛЕКСАНДРОВА

                                    ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ОРЕШАРОВА

                                                          мл.с. ИРИНА СТОЕВА

при секретаря А.Петрова , като разгледа докладваното от съдия Александрова гр.д.№  16147 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

           

Производството е по реда на чл.258-273 ГПК.

С решение от 15.10.2019 г. СРС, 163 с-в, по гр.д.№ 17656/18 г. е осъдил А.Б.А. да заплати на З. „Б.И.“ АД сумата 360,80 лв.-изплатено застрахователно обезщетение по застраховка и щета № 13963636000027 вследствие на ПТП от 08.03.2013 г. с включени 15 лв. ликвидационни разноски и сумата от 105,57 лв.-лихва за забава за периода 29.01.2015 г.-29.01.2018 г. на основание чл.274, ал.1 КЗ /отм./ и чл.86 ЗЗД.

Срещу решението е постъпила въззивна жалба от ответника А.Б.А. чрез особения му представител адв.В.Ж..Въззивникът излага доводи, че изводите на съда не кореспондират с приетите по делото писмени доказателства, в резултат на което съдът е преценил неправилно фактическата обстановка.Изразява становище, че съдът неправилно е кредитирал заключението на приетата по делото авто-техническа експертиза, която не е дала категорично заключение относно наличието на причинно-следствена връзка между процесното ПТП и описаните повреди по мантинелата, собственост на АПИ.Твърди, че не е разполагал с доказателствени средства, за да докаже твърдението си, че мантинелата е била повредена и преди процесното ПТП с оглед разпределената му доказателствена тежест.Моли съда да отмени решението и да отхвърли исковете.

            Ответникът по въззивната жалба- „Б.И.“ АД оспорва същата.Твърди, че първоинстанционното решение е правилно и законосъобразно, и че оплакванията във въззивната жалба са неоснователни.Моли съда да потвърди обжалваното решение.Претендира разноски.Прави възражение по чл.78, ал.5 ГПК.

            Съдът, като прецени становищата на страните и обсъди представените по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Районният съд е бил сезиран с иск с правно основание чл.274, ал.1, т.1 КЗ /отм./.Ищецът-З. „Б.И.” АД твърди, че на 08.03.2013 г. на път I-1 Е-79 Враца-Мездра км 158 е реализирано ПТП с участието на МПС „Ситроен Ксара“ с рег.№ *******управлявано от А.  Б.А. и МПС „Опел Астра“ с рег. № ******, управлявано от Д.Б.Д..Съгласно съставения протокол за ПТП произшествието е настъпило по вина на А.Б.А..Твърди, че към момента на събитието лек автомобил „Ситроен Ксара“ с рег.№******е бил застрахован по застраховка „Гражданска отговорност“ в З. „Б.и.“ АД съгласно застрахователна полица № 02113000264312 и в дружеството е заведена щета № 13963636000027 и на Областно пътно управление-гр.Враца е заплатено обезщетение за причинените вреди на пътната инфраструктура, собственост в размер на 345,80 лв.Твърди, че А.А. е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма и на основание чл.274 КЗ /отм./ ищецът има право да получи от него платеното застрахователно обезщетение.Въпреки изпратеното писмо ответникът не е извършил плащане.Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да му заплати сумата от 360,80 лв., представляваща изплатеното от З. „Б.и.“ АД застрахователно обезщетение и ликвидационни разноски в размер на 15 лв. със законната лихва върху нея от датата на завеждането на исковата молба до пълното изплащане на дължимите суми, както и 105,57 лв.-мораторна лихва от 29.01.2015 г. до 29.01.2018 г.

Видно от протокол за ПТП № 1339235 на 08.03.2013 г. на път I-1 Е-79 Враца-Мездра км 158 е реализирано ПТП с участието на МПС „Ситроен Ксара“ с рег.№ *******управлявано от А.  Б.А. и МПС „Опел Астра“ с рег. № ******, управлявано от Д.Б.Д..В протокола е посочено, че ПТП е настъпило поради несъобразена с интензивността на движението скорост от водача на МПС „Ситроен Ксара“, вследствие на което същият се е ударил в  разделителната мантинела и в попътно движещия се л.а. „Опел Астра“ и се е преобърнал извън пътя вдясно по посока на движението.В протокола е отразено, че водачът е употребил алкохол над 1,2 промила, като на същия е даден талон за  кръвна проба.

Видно от писмените доказателства ищецът е заплатил на Областно пътно управление сумата от 395,80 лв. за увреденото имущество от процесното ПТП / по щета № 13963636000027-345,80 лв. и по щета № 13963636000022-50 лв./.

Видно от застрахователна полица № 02113000264312 МПС „Ситроен Ксара“ с рег.№ ******е бил застрахован при ищцовото дружество по застраховка „Гражданска отговорност“ за периода 06.01.2013 г.-05.01.2014 г.Това обстоятелство е установено и от представената справка от Гаранционен фонд.

От заключението на техническата експертиза на вещото лице М.Х.е установено, че от техническа гледна точка описаните повреди на двойна разделителна мантинела 16 м на път I-1 ,  км Е-79, 158+500, община Враца съответстват на механизма на ПТП и могат да бъдат в причинно-следствена връзка с него.Средната пазарна стойност за възстановяване на нанесените имуществени вреди по мантинелата към датата на настъпването на ПТП и след приспадане на стойността, която би се получила от предаването на вторични суровини възлиза на 884,80 лв.На поставен въпрос в съдебно заседание вещото лице е отговорило, че е възможно изкривяването на мантинелата да е от друг удар, а не от процесното ПТП.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл.274, ал.1, т.1, пр.1 КЗ /отм./ застрахователят има право да получи от застрахования платеното обезщетение, когато при настъпването на ПТП той е управлявал моторното превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над допустимата по закон норма.

За успешното провеждане на иска ищецът следва да установи при условията на пълно доказване фактическият състав на цитираната разпоредба, а именно-наличието на застрахователно правоотношение по застраховка „гражданска отговорност”; плащане на застрахователно обезщетение; вината на ответника за настъпване на ПТП; размера на вредите; управление на автомобила от ответника след употреба на алкохол над допустимата по закон норма.

Съгласно чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП /в редакцията към момента на настъпване на ПТП/ на водача на пътно превозно средство е забранено да  го управлява под въздействието на алкохол, наркотици или други упойващи вещества.Регресното право на застрахователя възниква винаги, когато водачът е управлявал МПС след употреба на алкохол независимо от количеството на концентрация на алкохол в кръвта и от това дали поведението му може да се квалифицира като административно нарушение или престъпление.

От събраните по делото доказателства се установи, че по време на процесното ПТП ответникът е управлявал лекия автомобил с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда.

От събраните доказателства се установи наличието на предпоставките за ангажиране отговорността на ответника.Съдът намира за неоснователни доводите на въззивника, че изводите на съда не кореспондират с приетите по делото писмени доказателства, и че съдът неправилно е кредитирал заключението на приетата по делото техническа експертиза, която не е дала категорично заключение относно наличието на причинно-следствена връзка между процесното ПТП и описаните повреди по мантинелата, собственост на АПИ.Заключението на вещото лице относно наличие на причинно-следствена връзка между вредите по мантинелата и механизма на процесното ПТП е категорично.Отговорът на вещото лице, че хипотетично е възможно изкривяването на мантинелата и от друг удар не разколебава извода за наличие на такава причинна връзка и не е подкрепен с доказателства.Заключението кореспондира на останалите събрани по делото доказателства, поради което съдът намира за установен факта, че заплатените от ищеца вреди по общинската пътна инфраструктура са били в резултат от процесното застрахователно събитие.

Въззивникът не е изложил други конкретни оплаквания, а съгласно разпоредбата на чл.269, изр. второ ГПК въззивният съд е обвързан от изложеното във въззивната жалба.

            Поради съвпадане на крайните изводи на двете инстанции обжалваното решение следва да се потвърди.

            С оглед изхода на спора на основание чл.78, ал.3 ГПК въззивникът следва да бъде осъден да заплати на въззиваемата страна сумата от 300 лв.-разноски депозит за особения представител.Съдът намира, че на въззиваемия не следва да се присъждат разноски за адвокатско възнаграждение за настоящата инстанция, тъй като не е представен договор за правна защита и съдействие, от който да е видно какъв е договорения размер на адвокатския хонорар, нито са представени доказателства за заплащане на такъв.Не следва да се присъжда и юрисконсултско възнаграждение, тъй като в съдебно заседание не се е явил процесуален представител на страната, само е депозирана бланкетна молба да се даде ход на делото, да се отхвърли жалбата и да се потвърди обжалваното решение.

            С оглед изхода на спора и на основание чл.78, ал.3 ГПК въззиваемият следва да бъде осъден да заплати на СГС сумата от 25 лв.-разноски за държавна такса по въззивната жалба и 300 лв.-разноски за депозит за особения представител за настоящата инстанция.

            Водим от горното съдът

 

Р Е Ш И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА решението от 15.10.2019 г. на СРС, 163 с-в, по гр.д.№ 17656/18 г.

            ОСЪЖДА А.Б.А. с ЕГН ********** и с адрес: *** да заплати на „Б.И.“ АД с ЕИК ********и със седалище и адрес на управление:*** сумата от 300 лв. /триста лева/ на основание чл.78, ал.3 ГПК.

            ОСЪЖДА А.Б.А. с ЕГН ********** и с адрес: *** да заплати на СГС сумата 25 лв. /двадесет и пет лева/ за държавна такса по въззивната жалба.

            Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.                     2.