Решение по дело №2786/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 964
Дата: 13 ноември 2019 г. (в сила от 4 декември 2019 г.)
Съдия: Емил Кръстев
Дело: 20191420102786
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.ВРАЦА,13.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският районен съд,VIІІ граждански състав,в публичното съдебно заседание на 24.10.2019 г.,в състав:

 

Районен съдия : ЕМИЛ КРЪСТЕВ

 

при секретаря Стефка Радева,като разгледа докладваното от съдията гр. дело №2786 по описа за 2019 г.,за да се произнесе,взе предвид следното:

 

    Делото е образувано по искова молба вх. №11572/ 09.07.2019 г. от Х.И.П. с ЕГН ********** ***,чрез адв.Х.П.,против Т.Е.М. с ЕГН ********** ***.

    Ищцата твърди,че на 19.01.2018 г. около 12.30 ч. управлявала л.а. Пежо 206 с рег. ****** в гр.Враца по ул.”Георги Бенковски”,като достигайки кръстовището с ул.”Петропавловска” предприела ляв завой.Била засечена от ответницата,която управлявала л.а. Сеат Толедо с рег. ******.Успяла да избегне удара.Чула и видяла ответницата да вика силно от автомобила си и направила жест с ръка, изразяващ въпроса нормална ли е.След което продължила.В края на улицата,на кръстовището на Табашкия мост,спряла на светофара.Ответницата спряла зад нея,излязла от колата си,отишла до колата на ищцата,отворила вратата на колата и започнала да й крещи.Ищцата се опитала да затвори вратата,ответницата й попречила,хванала я за качулката на якето и за косата,изтеглила я от колата и я ударила с ръка по главата.Последвал спор,ответницата извадила бухалка от колата си и започнала да удря ищцата по главата и дясната мишница.След което се качила в колата си и потеглила.Случаят бил възприет от множество свидетели.

    С влязло в сила решение №236/30.10.2018 г. по нахд №936/2018 г. на ВРС,ответницата била призната за виновна в това,че на 19.01.2018 г. около 12.40 ч. в гр.Враца на светофара на кръстовището на Табашкия мост е извършила непристойни действия,грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото - нанесла е побой с ръце и с бухалка в областта на главата и дясната мишница на ищцата,като деянието е извършено при управление на МПС - престъпление по чл.325 ал.3 във връзка с ал.1 от НК,като на основание чл.78а от НК била освободена от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба в размер на 1 000 лв..

    Освен на физическия й интегритет,нанесената на ищцата лека телесна повреда се отразила и на душевния й свят.Във връзка със случилото се,ищцата изпаднала в депресия за период от около 10-12 дни,самочувствието и настроението й били понижени,изпитвала срам и страх случилото да не се повтори,отказвала за излиза и да контактува с хора.

Ищцата иска репариране на причинените неимуществени вреди/претърпените болки и страдания/ със сумата от 3 000 лв..

Претендира и законната лихва върху сумата,считано от 19.01.2018 г.,както и направените по делото разноски.

    Предявеният иск е с правно основание чл.45 от ЗЗД.

    От ответницата е постъпил писмен отговор,с който оспорва иска изцяло.Ищцата й била направила знак,че била луда.Ответницата била спряла зад нея на светофара,защото била в същата посока.Била слязла от колата си,защото била афектирана-защото не смятала,че заслужавала да бъде обидена.Ищцата също била слязла от колата си и между тях бил започнал скандал,при което се били сдърпали. Ответницата се била върнала при колата си,защото не била искала скандалът да продължава.Ищцата я била последвала до колата й и била блъснала вратата на колата,при което била ударила ответницата в рамото.Което било наложило ответницата да вземе дървена пръчка и да се защитава.

    Също така,заявените депресия,понижено самочувствие, срам и страх не били доказани.Нямало и причинно-следствена връзка със събитието.

    Размерът на обезщетението бил силно завишен.Ищцата била допринесла за конфликта,като я била обидила и била потърсила и предизвикала продължаването му,като я била последвала до колата й,след като тя била поискала да си тръгне.

    Обръща внимание,че наказание й било наложено не за причиняване на телесни повреди,а за извършено хулиганство.

    Съдебният състав,предвид наведените от страните доводи и събраните по делото доказателства,намира за безспорно от фактическа страна следното:

С влязло в законна сила решение №236/30.10.2018 г. по нахд №936/2018 г. на ВРС,ответницата е била призната за виновна в това,че на 19.01.2018 г. около 12.40 ч. в гр.Враца на светофара на кръстовището на Табашкия мост е извършила непристойни действия,грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото - нанесла побой с ръце и с бухалка в областта на главата и дясната мишница на ищцата,като деянието е извършено при управление на МПС - престъпление по чл.325 ал.3 във връзка с ал.1 от НК,като на основание чл.78а от НК е била освободена от наказателна отговорност и й е било наложено административно наказание глоба в размер на 1 000 лв..

    Въз основа на събраните писмени и гласни доказателства,съставът на ВРС е приел следната фактическа обстановка : ищцата е извършвала ляв завой с автомобила си на кръстовището на ул.ул.”Петропавловска” и ”Георги Бенковски”.Била е засечена от ответницата,като е успяла да избегне удара.При разминаването,ищцата видяла и чула ответницата да вика силно от автомобила си.Направила й жест с ръка,изразяващ въпроса ”нормална ли си”,след което продължила по ул.”Георги Бенковски” към кръстовището с Табашкия мост.На кръстовището спряла на червен светофар. Ответницата спряла след нея,излязла от автомобила си, отишла до нейния автомобил,отворила шофьорската врата и започнала да й крещи ”коя си ти,защо ми казваш,че съм ненормална”.Ищцата се опитала да затвори вратата си, ответницата й попречила.След това я хванала за качулката на якето и за косата,изтеглила я от автомобила й и я ударила с ръка по главата от лявата страна в областта на ухото.Последвал спор,след което ответницата се затичала към автомобила си с думите ”ей сега ще видиш какво ще стане с тебе”,последвана от ищцата,която се опитала да я бутне.От автомобила си ответницата извадила бухалка,с която ударила ищцата в дясната част на главата и по дясната мишница.След нанасянето на ударите,ответницата се отдръпнала и се качила в автомобила си,заявявайки на ищцата ”махай се,да не те донабия”.След което потеглила. Случилото се било възприето от множество свидетели - случайни минувачи и други участници в движението,които се възмутили от действията на ответницата.

Съгласно приобщеното по делото заключение на съдебен лекар,на ищцата са били причинени оток в окосмената част на главата,оток и кръвонасядане на дясна мишница и драскотина на лява длан,които са й причинили болка и страдание.

    Горното е видно от приложеното нахд.

    По настоящето дело са разпитани свидетели:

    Доведените от ищцата/две колежки и съпруг/ твърдят,че били виждали синините и подутините.Известен период от време след инцидента/2-3 седмици/,ищцата била притеснена и уплашена,вкл. не излизала от вкъщи освен за работа.Не била споделяла да е била заплашвана от ответницата/че инцидентът ще има продължение/.

    Доведеният от ответницата/във фактическо съжителство с нея/ твърди,че бил разбрал за инцидента от нея самата. Ищцата я била последвала и я била ударила с вратата на колата.Ответницата била бременна и се била притеснила за плода.Затова била започнала да се защитава с пръчка,която била намерила в колата.Вечерта била имала силни болки в корема.Била имала и доста синини по ръцете и краката.Във връзка с жалба от ищцата,била разпитвана от дознател, който я бил уверил,че случаят нямало да има развитие. Поради което не се била снабдила с медицинско свидетелство.По време на бременността била станала доста емоционална,по принцип била много спокоен човек.

    При тези фактически констатации,Съдът намира,че предявеният иск е допустим/като предявен от валидно представляван правен субект с интерес/.

Разгледан по същество,иска се преценява като частично основателен,като доказан частично и по основание,и по размер:

Съгласно чл.45 от ЗЗД,всеки е длъжен да поправи вредите,които виновно е причинил другиму,като вината се предполага до доказване на противното.Институтът на непозволеното увреждане е сложен фактически състав,който включва следните елементи : деяние/действие или бездействие/,вреда,противоправност на деянието,причинна връзка и вина.

При събраните доказателства,Съдът приема,че с поведението си ответницата е осъществила фактическия състав на деликтната отговорност-вследствие противоправно поведение виновно е причинила неимуществени вреди на ищцата,изразяващи се във физически болки и страдания.

Противоправното поведение и вината на ответницата са установени в наказателно производство.Констатациите са задължителни за гражданския съд,съгласно чл.300 от ГПК.

Съдът ползва събраните в наказателното производство писмени и гласни доказателства,за да формира изводите си относно развитието на инцидента,при който на ищцата са били нанесени телесни повреди,доколкото страните са се съгласили делото да бъде приобщено,за да концентрират усилията си в доказването на наличието/липсата на вреди. При което формира аналогични на наказателния съд изводи.

Относно причинната връзка и вредите:

Неимуществени вреди са налице вкл. когато е накърнено здравето на дадено лице.Неимуществени вреди могат да съставляват претърпените физически болки и страдания,не само настоящите,но и бъдещите,както и душевните страдания /решение №50/13.02.1979 г. по н. дело №19/79 г.,ІІ н.о./. При събраните доказателства,Съдът приема,че ищцата е претърпяла болки и страдания,които имат характер на неимуществени вреди.Обективно,причинените отоци, кръвонасядания и драскотини са от естество да причинят такива.Ищцата е заявила и изпадане в депресия,понижаване на самочувствието и изпитване на страх случилото да не се повтори.Съдът намира,че ищцата не е доказала такива по-съществени като интензитет.

Описаните увреждания на ищцата са съпътствани от болки и страдания,които следва да се квалифицират като неимуществени вреди по смисъла на чл.51 ал.1 във връзка с чл.52 от ЗЗД,които също така са и в пряка причинна връзка с противоправното деяние.

На следващо място : претърпените в резултат на противоправно поведение вреди представляват парично задължение от непозволено увреждане,което виновният причинител дължи.За причинителят възниква задължение да репарира причинените вреди,считано от датата на причиняването им и без покана/решение №739/26.11.1991 г. по н. дело №636/1991 г.,ІІІ н.о./.

Относно размера на следващото се обезщетение : при определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди Съдът се ръководи от принципа на справедливостта и от своето вътрешно убеждение.Неимуществените вреди,макар да имат стойностен еквивалент,са в сферата на субективните преживявания на пострадалия,затова за тяхното определяне имат значение различни обстоятелства.

Съобразно разпоредбата на чл.52 от ЗЗД и за да се реализира справедливо възмездяване на претърпените от деликта болки и страдания,необходимо е да се отчете действителния размер на моралните вреди,като се съобразят всички конкретни обстоятелства около самото произшествие, характерът и тежестта на уврежданията,интензитетът, степента,продължителността на болките и страданията,дали същите продължават или са приключили,както и икономическата конюнктура в страната и обществото и общественото възприемане на критерия за справедливост на съответния етап от развитие на обществото в държавата, както и да се съобразят дадените разяснения в ППВС 4/ 1968 г..

Съобразявайки гореизложеното,а именно,че размерът на обезщетението за неимуществени вреди се определя по справедливост към момента на постановяването на съдебния акт,като се вземат предвид всички установени по делото обстоятелства,очертаващи действителните болки и страдания на пострадалата/на същата са били причинени леки телесни повреди,отшумяли в кратък срок и без нарочна терапия/, Съдът приема иска за доказан в размер на 1 000 лв..

По изложените съображения,искът следва да бъде уважен за сумата от 1 000 лв.,а в останалата му част до пълния му размер-отхвърлен.

В тази връзка,Съдът вкл. намира довода на ответницата за съпричиняване носнователен и недоказан.

Съгласно т.7 на ППВС 17/1963 г.,съпричиняване по смисъла на чл.51 ал.2 от ЗЗД е налице,когато с действието или бездействието си пострадалият обективно е способствал за настъпване на вредоносния резултат или за увеличаване размера на вредоносните последици,т.е. когато приносът му в настъпването на увреждането е конкретен,независимо дали поведението му като цяло е било противоправно.

Събраните доказателства обуславят извода,че именно ответницата е инициирала спора,при който също така е нанесла телесни повреди на ищцата.Съдът не намира поведение на ищцата,оправдаващо констатираната агресия от страна на ответницата.

При този изход на делото,ответницата следва да заплати на ищцата и разноските по делото/120 лв. държавна такса и 500 лв. адв. възнаграждение/,съразмерно уважената част от претенцията й-206.67 лв..

Възражението на адвоката на ответницата за прекомерност на заплатеното от ищцата адвокатско възнаграждение се преценява като неоснователно.Сумата от 500 лв. не надвишава съществено минималния размер от 440 лв.,изчислен съгласно Наредба №1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Ищцата следва да заплати на ответницата разноски/440 лв. адвокатско възнаграждение/,съразмерно отхвърлената част-293.33 лв..

По компенсация,ищцата следва да бъде осъдена да заплати на ответницата 86.66 лв..

    Водим от горното,Врачанският районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

    ОСЪЖДА Т.Е.М. с ЕГН ********** *** да заплати на Х.И.П. с ЕГН ********** *** сумата от 1 000 лв.-обезщетение за причинени неимуществени вреди,изразяващи се в претърпени физически болки и страдания,вследствие причинени на 19.01.2018 г. леки телесни повреди,изразяващи се в оток в окосмената част на главата,оток и кръвонасядане на дясната мишница и драскотини на лявата длан,ведно със законната лихва върху сумата,считано от 19.01.2018 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

 

    ОТХВЪРЛЯ предявения иск в останалата му част до пълния му размер,като неоснователен и недоказан.

 

 

ОСЪЖДА Х.И.П. с ЕГН ********** *** да заплати на Т.Е.М. с ЕГН ********** *** сумата от 86.66 лв. разноски по делото/адвокатско възнаграждение/.

 

 

    Решението подлежи на въззивно обжалване пред Врачанския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: