Решение по дело №774/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 59
Дата: 23 февруари 2023 г. (в сила от 23 февруари 2023 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20227080700774
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 59

 

гр. Враца,  23.02.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 24.01.2023 г. /двадесет и четвърти януари две хиляди двадесет и трета година/ в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

     СИЛВИЯ ЖИТАРСКа

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 774 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

        

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

            Образувано е по касационна жалба на „АКТИВ БИЛДИНГ ИНК“ ООД, с ЕИК ***, депозирана чрез пълномощник адв. М.С., против Решение № 306/18.10.2022 г., постановено но АНД № 484/2022 г. по описа  на Районен съд – Враца, с което е потвърдено  издаденото против дружеството  Наказателно постановление № 06-2200042/13.05.2022 г. на Директора на  Дирекция “ИТ” гр.Враца, за налагане на наказание „имуществена санкция“ от 20000,00 (двадесет хиляди) лева на основание чл. 399 и чл. 416, ал. 5 от КТ, за нарушение на чл. 415, ал. 4 от същия кодекс.

            В жалбата като касационни основания за отмяна на решението като неправилно са посочени противоречия с материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Прави се искане за отмяна на решението и постановяване на друго, с което да бъде отменено изцяло обжалваното наказателно  постановление.

Ответникът по касационната жалба, чрез процесуалния си представител юрисконсулт М.К., в писмена защита и в съдебно заседание, оспорва същата и иска отхвърлянето й като неоснователна, като изтъква съображения, че решението на Районния съд е правилно и при постановяването му не са допуснати твърдените в касационната жалба нарушения.

Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за неоснователност на касационната жалба, а решението на Районния съд намира за правилно.

Административен съд – Враца, в настоящият касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена в законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационна обжалване съдебен акт, поради което е допустима. Разгледана по същество е и основателна.

Предмет на делото е Решение № 306/18.10.2022 г., постановено но АНД № 484/2022 г. по описа  на Районен съд – Враца, с което е потвърдено  издаденото против дружеството  Наказателно постановление № 06-2200042/13.05.2022 г. на Директора на  Дирекция “ИТ” гр.Враца, за налагане на наказание „имуществена санкция“ от 20000,00 (двадесет хиляди) лева на основание чл. 399 и чл. 416, ал. 5 от КТ, за нарушение на чл. 415, ал. 4 от същия кодекс.

В оспореното решение е прието, че в производството по съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, а по съществото на спора е установено, че касаторът е осъществил състава на нарушението по чл. 415, ал. 4 от Кодекса на труда, поради което правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност на посоченото в НП правно основание. Районният съд е развил доводи, че наложеното наказание е в предвидения от закона фиксиран размер, като не са налице и
предпоставките за квалификация на нарушението като маловажен случай по смисъла на специалната разпоредба на чл. 415в от КТ. В тези насоки въззивният съд е изложил подробни мотиви, в резултат на които е приел, че оспореното пред него НП е законосъобразно и с постановения от него съдебен акт го е потвърдил в неговата цялост.

Касационната инстанция не споделя тези изводи на Районния съд.

От събраните доказателства се установява, че от страна на АНО са допуснати съществени процесуалните нарушения започвали още с връчването на призовките и поканите до дружеството да представи документи и да му бъде връчен Протокол от извършената проверка. Една от призовките не е изпратена на адреса на седалището на дружеството в гр.София, а на адреса на проверявания обект – с.Чирен, Газохранилище. Същата е връчена на лице, заемащо длъжност технически ръководител, без данни да е служител на касатора или да е упълномощен от него. Последваща покана и призовка са пращани на имейл адрес на дружеството, но без налични данни по делото за датата на получаването им.

На призовката с изх. № 22021534/08.04.2022 г. дружеството се е отзовало и с писмо вх. № 22034124/14.04.2022 г. е представило трудови досиета, ведомости за заплати, заповед и застрахователна полица. По отношение на другата призовка, за среща на 04.04.2022 г., дружеството е уведомило Д „ИТ“ гр.Враца, че негов представител е в невъзможност да се яви.

Впоследствие вече при съставянето на АУАН отново е налице съществено процесуално нарушение, състоящо се в неуведомяването на жалбоподателя за датата на съставяне на АУАН и даване на възможност на същия да се яви за това действие.

На следващо място и по същество на спора, според настоящата инстанция, от цялото фактическо многословие в АУАН и НП не става ясно с какво конкретно свое деяние наказаното дружество противозаконно пречи на контролния орган да извършва своите контролни функции по съблюдаване спазването на трудовото законодателство. 

Фактите по делото сочат основно на данни за изпратени няколко покани и призовки до наказаното дружество, непълни данни кога и от кого са получени, данни, че представител на дружеството-работодател, с писмо вх. № 22034124/14.04.2022 г. е представил изискани документи, както и данни, че на една от насрочените срещи, представител на дружеството е бил в невъзможност да се яви.

В тази връзка остава неясно решението на органа да определя факта на непредставяне на документи за израз на противоправно противодействие на органа по спазване на трудовото законодателство. 

Според нормата на чл. 415, ал. 4 от КТ, работодател, който противозаконно пречи на контролен орган за спазване на трудовото законодателство да изпълни служебните си задължения, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 20 000 лв. ако не подлежи на по-тежко наказание, а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 10 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

За да се приеме, че е осъществен този състав не е достатъчно да се установи, че дружеството не е представило определени документи, в срока, в който са поискани. Обективният състав на разпоредбата на  чл. 415, ал. 4 от КТ изисква активно действие от страна на дееца, изразено в препятстване на контролния орган за спазване на трудовото законодателство да изпълни служебните си задължения, в случая конкретно в препятстване извършването на проверка за спазване на трудовото законодателство.

В конкретния казус не е установено такова активно поведение от страна на дружеството, насочено към препятстване на контролния орган да извърши проверка за спазване на трудовото законодателство. Липсата на активно поведение, изразяващо се в противозаконно действие, с което да се попречи на контролен орган по спазване на трудовото законодателство да изпълни служебните си задължения, води да липса на обективен елемент от състава на нарушението, вменено на касатора, съответно до липса на основание да се ангажира отговорността му по  чл. 415, ал. 4 от КТ.

Като е стигнал до изводи, различни от изложените, районният съд е постановил неправилно решение, поради неправилно прилагане на материалния закон.

             По изложените по-горе съображения касационната инстанция намира, че  обжалваното решение  следва да бъде отменено, а с постановеното от касационният състав решение  същият следва да се произнесе по съществото на спора, тъй като не се констатираха съществени  процесуални нарушения  и не се налага установяване на факти, за които писмените  доказателства  не са достатъчни. По изложените по-горе съображения  оспореното НП следва да бъде отменено.

            При този изход на спора в полза на касатора не следва да бъдат присъждани разноски – такива пред настоящата инстанция не се претендирани и липсват доказателства да са направени.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК  Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 306/18.10.2022 г., постановено но АНД № 484/2022 г. по описа  на Районен съд – Враца , с което е потвърдено  Наказателно постановление № 06-2200042/13.05.2022 г. на Директора на  Дирекция “ИТ” гр.Враца и  вместо него

 

П О С Т А Н О В Я В А :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 06-2200042/13.05.2022 г. на Директора на  Дирекция “ИТ”, с което на „АКТИВ БИЛДИНГ ИНК“ ООД, с ЕИК *** гр.София е наложена имуществена санкция от 20000,00 (двадесет хиляди) лева на основание чл. 399 и чл. 416, ал. 5 от КТ, за нарушение на чл. 415, ал. 4 от същия кодекс.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

    ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

  2.