Определение по дело №1911/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2212
Дата: 8 ноември 2021 г.
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20217040701911
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юли 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  

 

   2212                                   08.11.2021г.                              град Бургас

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГРАД БУРГАС, ХVI-ти състав, на осми ноември две хиляди двадесет и първа година, в закрито заседание, в състав:            

                                               Председател:  ГАЛИНА РАДИКОВА 

    Членове:   АТАНАСКА АТАНАСОВА

                     ДИМИТЪР ГАЛЬОВ

 

като разгледа докладваното от съдията Д.Гальов КАНД 1911 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2-ро от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Министерството на културата на Република България, чрез упълномощен процесуален представител, против Решение № 260714 от 19.05.2021г., постановено по АНД № 298 от 2021г. по описа на Районен съд – гр.Бургас, с което е отменено наказателно постановление № НП-15 от 21.12.2017г., издадено от заместник-министър на Министерството на културата.

На 07.10.2021г. след приключване на съдебното дирене е даден ход на устните състезания и съдът обяви, че ще се произнесе с решение в законния срок.

С Определение № 2136 от 25.10.2021г. съдът е отменил определението си от 07.10.2021г. за даване ход на устните състезания и е ОСТАВИЛ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ подадената касационна жалба, с оглед предоставената възможност на Министерството на културата да представи по делото доказателство, че е подадена касационна жалба по пощата в законния срок по чл.211, ал.1 от АПК, а именно 14 дни от уведомяването, считано от 02.06.2021г.

  С уточнителна молба /вх.№ 11334 от 05.11.2021г./, Министерството на културата, чрез упълномощен представител- ст. юрк. Цв.Ш. сочи, че касационната жалба е подадена по пощата, с дата на пощенското клеймо- 17.06.2021г., т.е. не се оспорва наличното по делото доказателство- приложен пощенски плик в оригинал, носещ посочената дата на изпращане. Оспорва се обаче началната дата за изчисляване на срока за обжалване- 02.06.2021г. Въпреки, че приложеното по делото доказателство за връчване съобщението до Министерство на културата съдържало датата 02.06.2021г., което установили и чрез „наша проверка в Административен съд- Бургас“, лицето положило подпис върху съобщението е главен юрисконсулт от ДПНДОП, без да посочи до подписа си датата на получаване. Позовава се на Вътрешни правила за работата на Дирекция „Правнонормативна дейност и обществени поръчки“ /за краткост ДПНДОП/, които и прилага към уточнителната молба. Съгласно чл.3, ал.1 от правилата полученото съобщение след постъпване в учреждението е било предадено на директора на ДПНДОП за разпределение и резолиране. Последните са извършени на 03.06.2021г., удостоверено с резолюция на същия директор върху отразъка на съобщението, останал в министерството, което също прилагат към уточнителната молба. В тази връзка, според касатора, началната дата на изчисляване срока за обжалване решението на БРС по АНД № 298 от 2021г. следва да бъде не датата 02.06.2021г., а датата 03.06.2021г. Освен това, излагат се доводи за неправилно посочване на страната до която е изпратено съобщението, тъй като органът издател на НП е заместник- министър на МК, а съобщението е било адресирано до Министерството на културата. Наред с това, съобщението не било адресирано и до надлежно упълномощения от наказващия орган процесуален представител- главен юрисконсулт С.С., служител в ГД „ИОКН“ в Министерството на културата.

         При така заявените обстоятелства, касаторът иска да бъде зачетен началния срок за получаване съобщението по първоинстанционното дело – АНД № 298 от 2021г. на БРС, като получено на дата 03.06.2021г., отразена като дата на получаване в МК, съгласно резолюцията обсъдена по-горе. В условието на евентуалност, ако съдът намери касационната жалба за подадена извън срока съгласно чл.211, ал.1 от АПК, с подадената уточнителна молба се прави искане да бъде възстановен срока за обжалване, поради нередовно уведомяване на АНО като страна по делото от компетентния съд.

    Административен съд-Бургас, в настоящият тричленен състав, за да се произнесе по допустимостта на касационната жалба и направеното искане за възстановяване на срока за обжалване, взе предвид следното:

Видно от приложените по делото материали, АНО– Министерството на културата е получило съобщение за обявеното решение на Районен съд –гр.Бургас на 02.06.2021г., което обстоятелство се признава и от касатора в уточнителната молба. Като се позовава на факта, че до подписа на получилия съобщението гл. юрисконсулт не била посочена дата, се иска началният момент за изчисляване срока за обжалване да бъде не описаната в съобщението по делото 02.06.2021г., а датата 03.06.2021г. В тази връзка, следва да се отбележи следното:

Разписката за получаване на съобщението, за изготвеното решение по АНД № 298 от 2021г. на РС-гр.Бургас, приложена на л.48 /гръб/ от първоинстанционното дело е официален удостоверителен документ, от който се установява датата на получаване на съобщението от тази страна. Видно и от реквизитите на този документ, датата на получаване съобщението се посочва на първия ред на разписката, поради което не би могло да се приеме тезата на касатора, че като липсва отбелязване на дата непосредствено до подписа на получателя описаната по-горе дата не следва да бъде зачетена. Документът е редовен, тъй като съдържа всички изискуеми данни на получателя, т.е. имената и длъжността на получателя- „главен юрисконсулт“, съпроводени и от положен подпис на получаващия служител. Независимо към коя дирекция е назначен получилият съобщението гл. юрисконсулт, съобщението е връчено редовно именно защото е адресирано до конституираната в производството страна- Министерство на културата, а не до отделна негова структура /дирекция/, поради което да се изследва въпроса към коя от тези дирекции се числи посоченият гл. юрисконсулт. В този смисъл, съобщението е редовно получено именно на посочената в разписката на съответното място дата- 02.06.2021г.  Приложените от касатора Вътрешни правила за работата не биха могли да бъдат противопоставени на отразеното в официалния удостоверителен документ и факта на коя дата била обективирана резолюция на директора върху отрязъка останал в МК е ирелевантен за изчисляване на срока за обжалване.

На следващо място, Министерството на културата е призовано още в първоинстанционното дело, като страна /АНО/, с оглед указаното в чл.61, ал.1 от ЗАНН, а именно че в производството пред районния съд се призовава „ …наказващият орган ИЛИ учреждението, чийто орган е издал акта“. Нещо повече, в качеството на АНО е призовано Министерството на културата още при предходните разглеждания на производството /преди неговото възобновяване, а и след това/, поради което не би могло впоследствие да се изпраща съобщение до друг субект- заместник- министър на МК, при положение, че във всички стадии на съдебното производство през различните инстанции /два пъти в РС и три пъти в АС, вкл. производството по възобновяване/ съобщенията до АНО са изпращани именно на МК, респективно Министерството на културата е конституирано като страна в процеса, а не съответния заместник-министър, издател на НП.

Законът не изисква в съобщението до МК да се посочи конкретен упълномощен юрисконсулт, още повече в производството пред различните инстанции са участвали повече от един процесуални представители, като дори настоящият е пореден упълномощен представител и не би могло да се твърди, че непосочването в съобщението на конкретен юрисконсулт води до нередовност на изготвеното съобщение.

Съгласно чл.211, ал.1 от АПК жалбата се подава чрез съда, който е постановил решението /Районен съд-гр.Бургас/ в 14-дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено. В случаят, този срок е започнал да тече на 03.06.2021г. и е изтекъл на 16.06.2021г., присъствен ден- сряда.

Видно от отразеното на касационната жалба, на четвъртит печат, обективиран в горната част на стр.1 от касационната жалба се съдържа текста „получено по пощата, с клеймо с дата на изпращане 17.06.2021г.“. Към жалбата е приложен пощенски плик /в оригинал/, с отпечатан герб на Република България и надпис „Министерство на културата“, в чийто долен десен ъгъл е изписан адресата- Районен съд- гр.Бургас. На същата страница е обективирано пощенско клеймо с дата 17.06.2021г.- София. На обратната страна на плика е отразено пощенско клеймо при получаването в гр.Бургас, с дата 21.06.2021г.

Предвид факта, че и в уточнителната молба от страна на касатора е заявено, че действително жалбата е изпратена по пощата с този плик, съдържащ клеймо с дата 17.06.2021г. се обосновава категоричния извод, че касационната жалба е изпратена в деня след изтичане на законния срок за обжалване, поради което е просрочена и е процесуално НЕДОПУСТИМА.

 По отношение искането за възстановяване срока за обжалване:

Уредбата на този институт е обективирана в текста на чл.161 от АПК, субсидиарно приложими съгласно чл.228 от АПК. Видно от указаното в закона, за да се възстанови срокът пропускането му следва да се дължи на особени непредвидени обстоятелства или на поведение на администрацията въвело жалбоподателя в заблуждение. Съгласно чл.161, ал.2 от АПК, в искането следва да се посочат всички доказателства, на които се основава. В случаят, заявеното от касатора не не може да послужи като основание за възстановяване на срока. На първо място, ако се приеме тезата на касатора за нередовно призоваване поради коментираните по-горе в определението обстоятелства, то следва да се приеме, че нередовното призоваване е пречка за започване на срока за обжалване, респективно същият не би могъл да изтече, поради което жалбата следва да се приеме за подадена в срока за оспорване и искане с подобно основание обусловено от тези обстоятелства би било безпредметно.

На следващо място, нито са налице, а и дори не се твърдят изискуемите от закона особени непредвидени обстоятелства или въвеждане на касатора в заблуждение, поради което при отсъствие на законовите предпоставки, искането макар и направено в 7-дневния срок от връчване на съобщението за оставяне на жалбата без движение, е неоснователно и следва да се отхвърли.

Обобщено, искането за възстановяване на срока за обжалване на решението на РС-гр.Бургас по АНД № 298 от 2021г. следва да бъде отхвърлено, като неоснователно, а подадената срещу него касационна жалба следва да бъде оставена без разглеждане, респективно образуваното производство да бъде прекратено.

Мотивиран от изложеното, Административен съд– град Бургас, ХVІ– ти административен състав,

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТХВЪРЛЯ искането на Министерството на културата за възстановяване на срока за обжалване на Решение № 260714  от 19.05.2021г. по АНД № 298 от 2021г. по описа на БРС, като НЕОСНОВАТЕЛНО.

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба от Министерство на културата на Република България, чрез упълномощен процесуален представител, против Решение № 260714 от 19.05.2021г., постановено по АНД № 298 от 2021г. по описа на Районен съд – гр.Бургас, с което е отменено наказателно постановление № НП-15 от 21.12.2017г., издадено от заместник-министър на Министерството на културата, като процесуално НЕДОПУСТИМА, поради просрочие

 

ПРЕКРАТЯВА производството по КАНД № 1911 от 2021г. по описа на Административен съд- гр.Бургас.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва и протестира, в 7-дневен срок от съобщаването му на страните, с частна жалба/ частен протест, пред Върховния административен съд на Република България.

 

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

                                                  

 

 

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

                                                                                           2.