Решение по дело №34/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 81
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 7 юли 2021 г.)
Съдия: Георги Йовчев
Дело: 20203001000034
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 16 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

   №81/гр. Варна,13.04.2020 г.

                                                          

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД – ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в открито съдебно заседание на единадесети март през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИЛИЯН ПЕТРОВ

                                                 ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ЙОВЧЕВ

НИКОЛИНА ДАМЯНОВА

При участието на секретаря Ели Тодорова като разгледа докладваното от съдия Георги Йовчев в.т.д.№34/2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

  Производството е образувано по въззивна жалба на И.М.М. от гр.Силистра срещу решение №92/11.11.2019 г. по т.д.155/2018 г.  по описа на ОС - Силистра, с което е отхвърлен предявения от въззивника срещу Сдружение с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА- СИЛИСТРА“, със седалище гр.Силистра, иск с правно основание чл.25, ал.4 вр. ал.6 от ЗЮЛНЦ, за отмяна на всички решения на общо събрание на Сдружение с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА - СИЛИСТРА“, проведено на 28.09.2018 г. като незаконосъобразни и противоречащи на устава.                                                                Във въззивната жалба се твърди, че решението е неправилно, като постановено в противоречие с материалния закон, допуснати процесуални  нарушения, неправилно интерпретиране на доказателствата и необосновани изводи. Оспорват се изводите на съда относно наличието на фактическия състав на чл.26, т.»в» от устава, даващ възможност на 1/3 от общия брой на членовете на сдружението да инициират свикване на общо събрание. Твърди, че щом подписите на членовете М Д и Х И в протокола от 17.08.2018 г. не са изпълнени от тях, то не е налице необходимия брой гласове, за да бъде свикано общо събрание на сдружението. Наред с това излага, че новоприетите членове, не притежават право на глас, поради което неправилно са били допуснати до участие в събранието. Излага още, че не е налице нито една от хипотезите предвидени в чл.39 от устава, за прекратяване мандата на членове на управителния съвет    .                       

Насрещната страна Сдружение с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА - СИЛИСТРА“, със седалище гр.Силистра е подала писмен отговор, в който оспорва жалбата.                          Въззивният съд, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, заедно и поотделно, и съобразно предметните предели на въззивното производство, приема за установено следното:

Производството по т.д.155/2018 г. по описа на ОС – Силистра е образувано по предявен иск с правно основание чл.25, ал.6 от ЗЮЛНЦ от И.М.М. от гр.Силистра срещу Сдружение с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА- СИЛИСТРА“, със седалище гр.Силистра, за отмяна на всички решения на общо събрание на Сдружение с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА- СИЛИСТРА“, проведено на 28.09.2018 г. като незаконосъобразни и противоречащи на устава.

Няма спор, че въззивницата М. е член на въззиваемото сдружение, като до датата на общото събрание, чиито решения атакува е била и член на управителния съвет.

На 17.08.2018 г. е проведено общо събрание на сдружението, на което са  присъствали девет от общо осемнадесетте члена на същото, които на осн. чл.26, б.„В“ от устава са взели решение да бъде свикано общо събрание, което да се проведе на 28.09.2018 г. от 14 ч. в гр. Силистра при следния дневен ред: 1. Отчет за дейността на управителния съвет. 2. Освобождаване на членове и приемане на нови такива. 3. Избор на нов управителен съвет и 4. Разни. Протоколът е бил подписан от протоколчика и председателя на УС на сдружението, както и от присъствалите на събранието членове.

С оглед оспорената процедура по свикване на събранието, по делото е назначена СГЕ, от заключението по която се установява, че подписите на членовете М Д и Х И в протокола от 17.08.2018 г., не са изпълнени от тях. Двамата са разпитани като свидетели в първоинстанционното производство, като от показанията им, които се ценят от съда като непосредствени и незаинтересовани се установява, че същите действително не са подписали протокола, но са участвали в събранието и са гласували да бъде свикано общо събрание на датата посочена в протокола.

 Обстоятелството, че протоколът за свикване на събранието не е подписан от всички членове, участвали при вземане на решението, не опорочава по никакъв начин процедурата по свикване, уредена в чл.26, б.„В“ от устава, доколкото от събраните по делото доказателства се установява, че решението е взето от повече от 1/3 от членовете на сдружението. Съставеният протокол е подписан от протоколчика и председателя на УС, т.е. от ръководството на събранието и по този начин има доказателствено и удостоверително действие относно обстоятелствата, отразени в него. 

Между страните няма спор относно обстоятелствата касаещи разгласяване на поканата за свикване, мястото и срокът в който е проведено следващото събрание, поради което съдът намира за неоснователно оплакването в жалбата, касаещо редовността на свикване на събранието.

 Въззивният съд намира, че членствените правоотношения със съществуващото и вписано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА- СИЛИСТРА“, със седалище гр.Силистра  възникват след решение на общото събрание, взето с обикновено мнозинство от броя на присъстващите, съобразно дадените му в чл.28, ал.1, т.4 от устава правомощия. Членственото правоотношение възниква с положителното решение на общото събрание, което в случая е обективирано в т.2А от протокола от проведеното на 28.09.2018 г. събрание, по отношение седем от общо осемте заявени кандидатури. Доколкото имената на членовете не подлежат на вписване в регистъра, а дори това да беше така, във вътрешните отношения, решението би имало незабавно действие, от момента на вземане на решението, за новите членове които са присъствали на събранието е възникнало правото на глас по отношение на останалите точки от дневния ред.

Ето защо неоснователно е оплакването, че в гласуването по т.3 от дневния ред са участвали и лица (ноовоприетите седем члена), които не разполагат с право на глас.

Действително в чл.39 от устава на сдружението са предвидени различни хипотези за предсрочно прекратяване на мандата на някой от членовете на управителния съвет. В конкретния случай обаче, с оглед посочения дневен ред се касае не за предсрочно прекратяване на мандата на отделен член, а за освобождаване на целия и избор на нов управителен съвет, поради което не е необходимо да се изследва дали е налице някоя е хипотезите, предвидени в чл.39 от устава. 

Според ЗЮЛНЦ сдружението има винаги двустепенна система от органи – общо събрание и управителен съвет, независимо от това дали осъществява дейност в обществена или частна полза. Общото събрание е върховният, волеобразуващ орган, в чиито правомощия е избора на управителния съвет. Управителният съвет е органа, който управлява и ръководи дейността на сдружението и неговите правомощия са основно свързани с привеждане в изпълнение на решенията на общото събрание, представителството на сдружението, разпореждането с имуществото и други. Управителният съвет е мандатен орган като максималният срок посочен в закона е 5 години, но в правомощията на общото събрание е по всяко време, независимо че мандатът все още не е изтекъл, да вземе решение с предвиденото мнозинство за освобождаване на стария и избор на нов управителен съвет, без това решение да подлежи на контрол по своята целесъобразност. Именно такъв е характера на атакуваното решение, същото е взето с предвиденото в устава мнозинство, поради което е законсъобразно.

Дори да се приеме, че за освобождаването на въззивницата като член на управителния съвет, следва да е налице някое от посочените в чл.39 от устава основания, то видно от представените по делото седем броя протоколи от проведени през периода от 31.05.2017 г. – 17.08.2018 г. заседания на УС на СНЦ „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА- СИЛИСТРА“, същата не се е явила на повече от шест поредни заседания на управителния съвет, като не е установила наличието на уважителни причини за неявяването, поради което съдът намира, че е налице и визираното в чл.39, т.3 от устава основания за предсрочно прекратяване на мандата  ѝ.

С оглед на горното, съдът намира за неоснователно и последното въведено в жалбата оплакване, че не са налице основания за избор на нов управителен съвет.

Ето защо съдът намира, че решенията на общото събрание от 28.09.2018 г. са законосъобразни, а предявеният иск за отмяната им за неоснователен, поради което препращайки и към мотивите на първоинстанционния съд на осн. чл.272 от ГПК, следва да потвърди обжалваното решение.

Мотивиран от гореизложеното и на осн.чл.272 от ГПК, съдът

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА решение №92/11.11.2019 г. по т.д.155/2018 г.  по описа на ОС - Силистра, с което е отхвърлен предявения от И.М.М. от гр.Силистра срещу Сдружение с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА - СИЛИСТРА“, със седалище гр.Силистра, иск с правно основание чл.25, ал.4 вр. ал.6 от ЗЮЛНЦ, за отмяна на всички решения на общо събрание на Сдружение с нестопанска цел „ЖЕНСКО СДРУЖЕНИЕ ЕКАТЕРИНА КАРАВЕЛОВА - СИЛИСТРА“, проведено на 28.09.2018 г. като незаконосъобразни и противоречащи на устава.                                                          

Решението подлежи обжалване при условията на чл.280 от ГПК пред Върховен касационен съд на РБ в едномесечен срок от връчването му на страните.

       

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: