Решение по дело №1139/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 260037
Дата: 9 октомври 2020 г.
Съдия: Галя Ангелова Маринова
Дело: 20194310201139
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

гр. Ловеч, 09.10.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети наказателен състав в открито заседание на двадесет и девети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МАРИНОВА

 

при секретаря ТАТЯНКА ГАВАЗОВА,

като разгледа докладваното от съдията НАХД №1139 по описа за 2019 година и за да се произнесе, съобрази:

 

С Електронен фиш Серия К №3031267 на ОД на МВР - Ловеч за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система на основание чл.189 ал.4 във вр. с чл.182 ал.2 т.6 от ЗДвП на П.М.П. с ЕГН ********** *** е наложена глоба в размер на 650 лева за извършено нарушение на чл.21 ал.2 във вр. с чл.21 ал.1 от ЗДвП за това, че на 13.07.2019 год. в 15:29 часа в област Ловеч, на път ІІ-35, км 44+200, при движение в посока гр.Троян, при въведено временно ограничение на скоростта – 40 км/ч, въведено с ПЗ В-26, установено с АТС „ARH CAM S1“ и отчетен толеранс от минус 3 км/ч  с МПС Ш.Р., вид товарен автомобил, с регистрационен номер РВ **** ТХ е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № 11743с0. Посочено е, че при разрешена скорост от 40 км/ч е установена скорост от 98 км/ч, като е налице превишаване на разрешената скорост с 58 км/ч.

Недоволен от Електронния фиш останал жалбоподателят П.П., който го обжалва като незаконосъобразен и издаден при неправилно приложение на материалния закон. Твърди, че при издаване на ЕФ са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които са опорочили административнонаказателното производство, поради което моли същият да бъде отменен.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. За него се явява адвокат М.И., счита че от събраните по делото доказателства се е доказала обосноваността на възражението, посочено в жалбата. Твърди, че хода на административно наказателното производство са допуснати съществени и неотстраними процесуални нарушения. На първо място, в електронния фиш се съдържала информация, че скоростта на участъка е ограничена с пътен знак на 40 км, което ограничение, съгласно Наредба №3/2010г. ставало със специална заповед от собственика на пътя – в случая ОПУ Ловеч. В тежест на административно наказващия орган е било да докаже, дали действително тази заповед е влязла в сила, дали към датата на установяване на нарушението е действала все още, а такива доказателства по делото не са били представени. На следващо място, отново съгласно писмо на ОПУ –Ловеч, участъкът от пътя ІІ-35, при км 44+200 се явявал в населено място, а наказанието, което е наложено на жалбоподателя е за нарушение, извършено извън населено място. Счита, че така констатираните нарушения са съществени и неотстраними и водят до отменянето на електронния фиш, тъй като съществено засягат правото на защита на жалбоподателя. Предвид горното, моли съда да отмени като незаконосъобразен електронния фиш и на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН да им присъди и направените разноски в размер на 300 лева. В представените писмени бележки развива подробни съображения по изложените в пледоарията основания.

Ответникът  ОД на МВР - Ловеч, редовно призовани не изпраща представител.

С оглед императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издадения електронен фиш относно законосъобразността, обосноваността и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът прави следните правни изводи:

Приема, че въззивната жалба е депозирана в законния срок, тъй като по делото не бяха представени доказателства за датата на връчването му, и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима.

Електронният фиш е издаден от компетентен орган – ОД МВР Ловеч, на чиято територия е извършено нарушението в шестмесечния давностен срок по чл.34 ал.3 от ЗАНН.

Видно от събраните писмени доказателства преносимата система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации, тип  ARH CAM S1 е одобрен тип средство за измерване, вписано в регистъра под №5126 със срок на валидност до 07.09.2027 година и през периода 10-14.06.2019 година й е била извършена последваща техническа проверка, което се доказва от приложения Протокол от проверка №28-С-ИСИ/14.06.2019г. на БИМ.

В приложената снимка №11743С0/0024587 се съдържа информация за това къде се е намирала системата за видеоконтрол (географски координати),  разстоянието, от което е засечен автомобила, отчетената скорост, допустимата скорост, часът и датата на отчитане на нарушението.

При издаване на ЕФ са отчетени и допустимите отклонения при измерване на скоростта, като измерената скорост е била намалена с 3%, закръглена до цяло число в полза на нарушителя.

Съдът намира, че в случая са спазени изискванията на Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г., видно от представения  Протокол с рег. № 906р-5159 от 15.07.2019 г. по описа на Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Ловеч, удостоверяващ използването на споменатото техническо средство на 13.07.2019 година, от който е видно къде е било разположено техническото средство – на км.44+200 от път ІІ-35, както и че е контролирал МПС-та, движещи се в посока от гр.Плевен към гр.Троян.

От формална страна електронния фиш съдържа всички изискуеми съгласно чл.189 ал.4 от ЗДвП реквизити. Същият е издаден от ОДМВР Ловеч, което е изрично посочено в титулната част, а от приложения към административнонаказателната преписка списък с намерени фишове се установява, че същият е издаден на 24.09.2019 година, т.е. преди изтичане на законоустановения срок.

Съдът счита, че възраженията относно влизането в сила на заповедта за временна организация на движение за неоснователни, тъй като видно от приложената фотоснимка, към момента на извършване на нарушението е бил налице знака за ограничение на скоростта до 40 км/ч, а съгласно чл.6 т.1 от ЗДвП, участниците в движението са длъжни да съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

Основателно е обаче възражението за неправилно приложение на санкционната правна норма. Видно от писмото на ОПУ – Ловеч, км 44+200 от път ІІ-35 се намира в границите на град Ловеч, т.е. в населено място, поради което наказанието е следвало да бъде наложено на основание чл.182 ал.1 т.6 от ЗДвП, а не по чл.182 ал.2 т.6 от ЗДвП.

Тъй като съдът не е оправомощен да изменя основанието за налагане на наказанието, намира че атакуваният ЕФ се явява незаконосъобразен, поради неправилно приложение на правната норма и като такъв следва да бъде отменен.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

                                

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш Серия К №3031267 на ОД на МВР - Ловеч за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, с който на основание чл.189 ал.4 във вр. с чл.182 ал.2 т.6 от ЗДвП на П.М.П. с ЕГН ********** *** е наложена глоба в размер на 650 лева за извършено нарушение на чл.21 ал.2 във вр. с чл.21 ал.1 от ЗДвП като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Ловешки административен съд по реда на глава дванадесета от АПК в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :