О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Номер № / 9.6.2021г. 09.06.2021г. Град П. Пернишкият районен съд X състав
В закрито заседание в следния състав:
Районен съдия: КАМЕЛИЯ НЕНКОВА
като разгледа докладваното от съдията гр.д. №203 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано е по молба с правно основание чл. 51, ал. 1 ЗН, подадена от „Профикредит България“ ЕАД, с искане да се призоват наследниците на Р. Д.С. егн **********, починал на **.**.**** г. в гр. П., с последен постоянен адрес *** и да им бъде определен подходящ срок да заявят дали приемат наследството или се отказват от него, като волеизявленията им бъдат вписани в особената книга на съда.
Молителят обективира интереса си от образуване на настоящето дело с наличието на сключен Договор за кредит за текущо потребление, по силата на който „Профикредит България“ ЕАД е предоставила на егн **********, кредит, който понастоящем е класифициран като изискуем.
Видно представеното по делото заверено копие от Удостоверение за наследници, издадено от Община П. наследници по закон на Р. Д.С. са а именно:
1. В.Б.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
2. М.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
3. Р.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
4. Д.Р.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
Предвид изложеното и на основание чл. 51, ал. 1 ЗН съдът намира, че на наследниците а именно:
1. В.Б.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
2. М.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
3. Р.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
4. Д.Р.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***
Съдът е счел, че следва да се даде едномесечен срок, считано от получаване на препис от разпореждането с настоящите указания, в който всеки един от тях да заяви дали приема или се отказва от наследството, оставено от наследодателя им Р. Д.С., като в случай на обективиране на волеизявлението в писмена форма, то същата следва да бъде с нотариално заверен подпис на наследника.
На основание чл. 51, ал. 2 ЗН на призованите към наследяване лица съдът е указал, че при липса на отговор в посочения срок, ще загубят правото да приемат наследството, а мълчаливият им отказ ще бъде вписан в особената книга към Районен съд-П..
Така постановеното от съда разпореждане е било връчено на лицата М.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** и В.Б.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***.
В УКАЗАНИЯ срок същите не са изразили воля по приемане на наследството.
Що се отнася до другите две лица, призовани към наследяване- Р.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** и Д.Р.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** , то същите се на били открити на адресите по делото, като не са се отзовали и на залепените уведомление, не е извършено и поради липса на работодатели връчване по месторабота на акта на съда.
Производството по делото образувано въз основа на молба на „Профикредит България“ ЕАД с правно основание чл.51, ал.1 ЗН, с която се иска наследниците на Р. Д.С. егн **********, починал на **.**.**** г. в гр. П., да бъдат поканени да заявят дали приемат наследството, оставено от същия. Към молбата са представени доказателства, че посочените по-горе лица са негови наследници
С разпореждане на ПРС от 31.03.2021г., на основание чл.51, ал.1 ЗН, на наследниците на Р. Д.С. егн **********, починал на **.**.**** г. в гр. П. е даден едномесечен срок в който да заявят дали приемат наследството на същата, като на призованите към наследяване е указано, че при липса на отговор в посочения срок, ще загубят правото да приемат наследството, като мълчаливият им отказ ще бъде вписан в особената книга към ПРС.
Призованите към наследяване М.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** и В.Б.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** са получили акта на съда, като в дадения им едномесечен срок не са изразили становище. При това положение съдът счита, че липсата на волеизявление на тези лица, които са пълнолетни, се приравнява на отказ и следва да се впише отказа в книгата за приемане на откази от наследство на лицата към ПРС по чл.49, ал.1 ЗН.
Призованите към наследяване Р.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** и Д.Р.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** не са били открити на постоянните си адреси, съответно настоящите си адрес. На същите са били залепени и уведомления по реда на чл.47 ГПК, но същите не са се явили в съдебноопределения срок за получаване на книжата. Призованите към наследяване не са били намерен и по месторабота /като не работят/.
Съгласно постоянната практика на ВКС, намерила израз и в Определение № 315 от 23.06.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3092/2015 г., I г. о., ГК, в охранителното производство се прилагат съответно и правилата на исковото производство. При съответното приложение на общите разпоредби на ГПК следва да се имат предвид особеностите на производството по чл. 51 ЗН. Приемането или отказът от наследство са едностранни и неотменими волеизявления; те имат строго личен характер и зависят изцяло от личната преценка на лицето, призовано към наследяване. Когато призованият наследник не е приел наследството и му е даден срок по реда на чл. 51 ЗН, той следва да изрази своята воля лично и самостоятелно. Поради това, в производството по чл. 51 ЗН се изключва приложението на предвидените в ГПК фикции по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и призоваване чрез залепване на уведомление или чрез "Държавен вестник", които предполагат назначаване на особен представител. Особеният представител не би могъл да изрази воля в смисъл дали призованият към наследяване приема или се отказва от наследството, което зависи изцяло от личната преценка на призования наследник и се отразява в неговата имуществена сфера. Следва да се има предвид, че целта на закона е да се постигне равновесие в интересите на всички заинтересовани лица, без да се ограничава и нарушава правото на приемане на наследството.
Предвид гореизложеното съдът намира, че следва да отхвърли молбата на “ Профикредит България” за Р.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** и Д.Р.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***.За да се впише приемането е необходимо наследникът изрично да направи изявление в този смисъл. Вписването на отказ от наследство е допустим и при условията на чл. 51, ал. 2 от ЗН - когато призованият да заяви приема ли наследството, не отговори в определения му срок. За да е налице условие за това, обаче наследникът следва да е узнал за призоваването. В настоящия случай това не се е случило, тъй като връчването на съобщението на обсъждания наследник е извършено при условията на чл. 47, ал. 5 от ГПК, която разпоредба въвежда фикция за връчване на книжа. В конкретния случай, обаче тя е неприложима, тъй като както е посочено по - горе за вписване на приемане или отказ от наследството е необходимо наследникът фактически да е узнал за призоваването. За другите лица следва да се впише мълчалив отказ.
С оглед изложеното Пернишкият районен съд
О П Р Е Д Е Л И:
ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане и отказ от наследство по чл.49, ал.1 ЗН към Пернишкия районен съд МЪЛЧАЛИВИЯТ ОТКАЗ на лицето М.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: *** и лицето В.Б.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***, от наследството на Р. Д.С. егн **********, починал на **.**.**** г. в гр. П..
ОТХВЪРЛЯ молбата на „Профикредит България“ ЕАД за определяне срок на наследника Р.Р.Д. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***, в който да заяви дали приема наследството на Р. Д.С. егн **********, починал на **.**.**** г. в гр. П..
ОТХВЪРЛЯ молбата на „Профикредит България“ ЕАД за определяне срок на лицето Д.Р.С. С ЕГН: ********** И АДРЕС: ***, в който да заяви дали приема наследството на Р. Д.С. егн **********, починал на **.**.**** г. в гр. П..
РЕШЕНИЕТО в отхвърлителната му част подлежи на обжалване с жалба, пред Окръжен съд – П., в едноседмичен срок от получаването му от молителя, а в останалата част е окончателно.
ПРЕПИС от решението да се изпрати на молителя на посочения в молбата съдебен адрес.
Районен съдия: