Определение по дело №563/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3310
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 26 февруари 2020 г.)
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20201100500563
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 16 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О     П      Р      Е      Д      Е       Л       Е       Н      И       Е

Гр.София, …  февруари 2020 година

 

Софийски градски съд, ТО, 6-6 състав, в закрито заседание на четиринадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ РАЙКИНСКА

                                                     ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТА ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                          ЕЛЕНА РАДЕВА

след като изслуша докладваното от съдията Радева ч.гр.д.№563 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                   Делото е образувано въз основа на жалба с вх.№18-00-199/23.12.2019 година от Я.  И.Г., чрез адв. А.Д., срещу определение №1644 от 12.12.2019година на съдията по вписванията при СРС, с което е отказано вписване на заявление под вх.№84169/12.12.2019 година за отстраняване на фактическа грешка, допусната при вписване на нот. акт№18, том 17, дело 3348 от 01.03.2011 година на Служба по вписванията- гр.София, за учредяване на вещн право на ползване върху недвижим имот, в персоналната партида на жалбоподателя с № 542923.

                   В жалбата се твърди, че атакуваното определение е неправило и незаконосъобразно защото отразените в пореден №4 данни не съответстват на данните по вписания нот. акт. Наличието на несъответствие е равносилно на липса на посочени данни за обема и срока на учреденото вещно право на ползване, което съгласно нотариалния акт е върху 1/6 идеална част от имота и за срок от три години, а съгласно справката е върху целия имот и безсрочно. Твърди, че се касае за очевидна фактическа грешка, която следва да бъде отстранена по реда на чл.89 ЗКИР, а не по реда на чл.33 от Правилника за вписванията, тъй като при положение, че предвидената в Правилника процедура за отстраняване на допуснати в регистрите грешки в извършените вече вписвания, е различна от предвидената в ЗКИР, предимството, съгласно чл.15, ал.3 ЗНА е на по-високия по степен нормативен акт, а това е ЗКИР.

                   Поискано е отстраняване на очевидна фактическа грешка, тъй като заличаването на учреденото срочно право на ползване е обстоятелство, което не подлежи на вписване в имотния регистър. Твърди, че цитираната в определението практика е неотносима към случая, поради което твърди, че е налице липса на произнасяне по направеното искане и е налице произнасяне по обстоятелство, извън предмета на искането.

                   Моли съда да отмени определението и да върне преписката на съдията по вписванията, за да се произнесе по направеното искане.

                   Съдът, преценявайки събраните по делото доказателства, поотделно и в съвкупността им, намери за установено следното:

                   От фактическа страна.

                    Подадена е заявление от Я.  И.Г., ЕГН ********** на 12.12.2019 година до Служба вписвания към АВ, в което се твърди, че поради липса на нормативна и процесуална възможност за извършване на заличаване, респективно отбелязване на изтичане на срока на учреденото ограничено срочно право право на ползване в полза на К.Г., родена на *** година в Израел, вписано под пореден №3 от приложената справка по лице за Я. И.Г., ЕГН **********, учредено с нот. акт №18, том 17 № от дв. вх. регистър 7075 от 01.03.2011 година на Служба по вписванията гр.София, заявителят отправя искане да бъде извършено съответната добавка, изразяваща се в посочване на периода, за който това право е учредено, а именно за три години.

                   Към това заявление страната е представила нот. акт за учредяване на срочно право на ползване върху недвижим имот №48, том първи, рег. №760, дело №47/2011 година от 01.03.2011 година по описа на нотариус Ксения Белазелкова с район на действие СРС, с рег.№43 на НК. От този нотариален акт се установява, че на посочената дата Я. И.Г. и Х.А.Г., от една страна и К.Г., са постигнали съгласие, по силата на което Я. И.Г. и Х.А.Г. учредяват безвъзмездно вещно право на ползване за срок от три години в полза на дъщеря си К.Г. върху 1/6 идеална част от обединените и преустроени в един търговски обект(банков офис) недвижими имоти, съгласно удостоверение №118/27.04.2006г. на Дирекция „Контрол по строителството“ при Столична община, находящи се в гр.София, Столична община, район „Възраждане“, на партерния етаж- пасажа на сградата на бул. ******, описаните в нот. акт магазини.

                   Представена е справка по лице на името на Я. И.Г., от която се установява, че въз основа на горния нот. акт е извършено вписване под пореден №4 с номер от двойно входящия регистър №7075 като прехвърляне- учредяване на право на ползване с нотариален акт върху описаните недвижимости на К.Г., на 01.03.2011 година.

                   Въз основа на това искане с определение №1644 от 12.12.2019 година е налице произнасяне от съдията по вписванията при СРС е постановил отказ. Мотивирал е актът си с това, че съгласно чл.2 от Правилника за вписванията, вписване, отбелязване и заличаване се допускат само за случаите, които са предвидени изрично в закона. Посочил е в какво се изразява вписването и каква е неговата цел. Посочил , че в този случай не се представя акт, който подлежи на вписване. Предположил е, че се касае за молба по чл.33в Правилника, поради което следва да бъде оставен без уважение. Посочено е изрично, че се касае за искане за техническо добавяне в информационната система ИИСКИР от съдържанието на вписан в Служба вписвания акт, поради което съдията е приел, че не се касае за вписване.

                   Актът е връчен на страната на 18.12.2019 година.

                   Жалбата е депозирана на 23.12.2019 година, поради което се явява допустима.

                   Разгледана по същество тя е неоснователна и това е така, тъй като се касае за неточно отразяване между съдържанието на вписания акт (нот. акт за учредяване на срочно право на ползване върху недвижим имот №48, том първи, рег.№760, дело №47/2011 година от 01.03.2011 година по описа на нотариус Ксения Белазелкова с район на действие СРС, с рег.№43 на НК, с която е учредено срочно безвъзмедсно право на ползване от страна на настоящия жалбоподател и неговата съпруга, на дъщеря им К.Г.) и нанесените данни от него в съответните партиди.

                   Настоящият състав на съда приема, че правилно е постановен отказ от страна на съдията по вписванията, тъй като нормата на чл.33в ПВп сочи, че техническа грешка е всяко несъответствие между съдържанието на вписания акт и въведените от него данни в имотната партида или данни в азбучник или регистър, воден на хартиен носител. Техническите грешки се установяват по искане на заинтересованото лице или нотариус, както и служебно от служител в службата по вписванията, като за установената техническа грешка съответният служител съставя констативен протокол, който се подписва от него и се представя на ръководителя от Агенцията по вписванията или определено от него лице, който на свой ред издава разпореждане за поправянето на техническата грешка. Следователно компетентен орган е ръководителя на Агенцията по вписванията, а не този, към който е отправена процесното заявление.

                   Настоящият състав не споделя довода на жалбоподателя за приложение нормата на чл.89 ЗКИР и това е така, тъй като липсва създаден имотен регистър, в който процесният имот да е включен и това е така, тъй като за този имот не са налице доказателства, че има издадена заповед по чл.73 ЗКИР, а чл.74 от същия закон разпорежда, че до обнародването на заповедта по чл. 73 вписванията се извършват по досегашния ред. Следователно приложимият ред е този по чл.33в от Правилника за вписванията.

                    При изложеното съдът

                   О     П     Р      Е      Д      Е      Л      И:

                   ПОТВЪРЖДАВА определение №1644/12.12.2019 година на съдията по вписванията при СРС по заявление от Я.  И.Г., ЕГН **********, подадено на 12.12.2019 година до Служба вписвания към АВ.

                   ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС в 1-седмичен срок от връчването му, при наличие на предпоставките по чл.280 ГПК.

 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:  1.                                       2.