Определение по дело №560/2016 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2422
Дата: 26 септември 2016 г.
Съдия: Искрена Илийчева Димитрова
Дело: 20167050700560
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2016 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

 

____________

 

 

 

гр. В., 26 септември 2016г.

 

 

Варненският административен съд, VІІІ - ми състав, в закрито заседание на двадесет и шести септември две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                                                                                Съдия: ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Димитрова адм.д. № 560 по описа за 2016год., за да се произнесе, взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл. 62, ал.3, т.5 от Закона за кредитните институции /ЗКИ/.

Адм.д. № 560/2016г. по описа на Административен съд – гр. В. е образувано по реда на чл.1, ал.2 от ЗОДОВ по иск, с правно основание чл.4, пар.3 от Договора за ЕС, предявен от Н.А.К., против Българска Народна банка, за присъждане на сумата в размер на 3710,91лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди от забавено изплащане на депозит в КТБ АД, за периода 30.06.2014г. до 04.12.2014г. Конкретно вредите се претендират от това, че БНБ не е изпълнила задължение по чл.1, пар.3, буква i) от Директива 94/19/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30.05.1994г. относно схемите за гарантиране на депозити, да вземе решение за обявяване на депозитите за неналични.

В проведеното на 20 септември 2016г. открито съдебно заседание адв.Марина В. - процесуален представител на БНБ /ответник по делото/, е направила искане по реда на чл.62, ал.3, т.5 от ЗКИ, съдът да постанови разкриване на банкова тайна във връзка с влога на ищеца, след което да й се издаде съдебно удостоверение, въз основа на което да се снабди от КТБ АД с друго такова, от което да е видно какъв е гарантирания размер на влоговете на ищеца, подаден от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, за каква част от тази сума е начислена лихва по влога до 06.11.2014г., включва ли се в гарантирания размер начислената лихва върху главницата на влоговете към датата на решението за отнемане на лиценза, вкл. и дали начислената лихва след поставяне на КТБ под специален надзор на 20.06.2014г. е начислена за тази сума и в какъв размер е начислена за периода 30.06.2014г. до 06.11.2014г. В същото съдебно заседание адв.В. е поискала ищецът да бъде задължен да представи сключения от ищеца рамков договор за безсрочен депозит „Евролев“ с КТБ и анекс за съответната сметка, ако има такъв, в които има съгласие за срока, в който следва да се изплатят депозитите.  В същото съдебно заседание ищецът е заявил, че не разполага с екземпляр от договора и изпитва затруднения да се снабди с такъв. Уточнява, че условията, при които е сключен договора, са стандартни за всички вложители и са публикувани на сайта на КТБ.

По направеното искане съдът намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл.62, ал.2 от ЗКИ, банкова тайна са фактите и обстоятелствата, засягащи наличностите и операциите по сметките и влоговете на клиентите на банката.

Съгласно чл.62, ал.5, т.3 от ЗКИ, освен на БНБ и за целите и при условията на чл. 56 банката може да дава сведения по ал. 2 за отделни клиенти само с определение на съда, когато това е необходимо за изясняване на обстоятелствата по разглеждано от него дело.

В настоящия случай ищецът твърди, че е претърпял вреди от неизпълнение на задължение на БНБ, произтичащо от европейското законодателство – чл.1, пар.3, буква i) от Директива 94/19/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30.05.1994г. относно схемите за гарантиране на депозити. Съгласно цитираната разпоредба „неналичен депозит" означава депозит, който е дължим и платим, но не е бил платен от кредитна институция, съгласно правните и договорни условия, приложими към него, когато е налице едно от следните обстоятелства: i) съответните компетентни органи са установили, че по тяхно виждане съответната кредитна институция изглежда неспособна за момента, по причини, които са пряко свързани с нейното финансово състояние, да изплати депозита и, че не съществува близка перспектива тя да бъде в състояние да го направи. Компетентните органи установяват това колкото е възможно по-скоро и най-късно 5 дни след като установят за първи път, че дадена кредитна институция не е изплатила депозити, които са дължими и изискуеми.

Доколкото искът се основава на твърдението за неизпълнение на задължение на БНБ, произтичащо директно от цитираната разпоредба, договорните условия, при които е открит влога на ищеца, са от съществено значение за изясняване на спора от фактическа страна. В подкрепа на твърденията си ищецът е представил извлечение от банкова сметка  „***/ЕВРО, IBAN
***,                     платежно нареждане, видно от което на 04.12.2014г. от „Алианц Банк България“ му е изплатена сума, в размер на 86973,81лв., за която не се спори, че включва главницата, в размер на 84300,00лв., а останалата част от сумата, представлява изплатени лихви. След като освен депозита, на ищеца са изплатени и лихви, от значение за изясняване на спора от фактическа и правна страна са и обстоятелствата, за които ответната страна е поискала издаването на съдебно удостоверение - какъв е гарантирания размер на влоговете на ищеца, за каква част от тази сума е начислена лихва до 06.11.2014г. и включва ли се същата в гарантирания размер на влога, каква лихва е начислена за периода от 30.06.2014г. до 06.11.2014г.

Освен горните обстоятелства, от значение за разрешаване на спора от фактическа и правна страна е и информацията как, върху каква главница и за какъв период е начислена лихвата, изплатена на Н.А.К. с платежно нареждане от 04.12.2014г. от „Алианц Банк България“ АД.

Съгласно разпоредбата на чл.186 от ГПК, официалните документи и удостоверения се представят от страните. Съдът може да ги изиска от съответното учреждение или да снабди страната със съдебно удостоверение, въз основа на което тя да се снабди с тях.

С оглед така предвидената процесуална възможност и за процесуална икономия, информацията, за която се постановява разкриване на банкова тайна, следва да бъде изискана служебно от „Корпоративна търговска банка“ АД – в несъстоятелност.

Водим от горното Варненският административен съд, VІІІ – ми състав, на основание чл.186 от ГПК, вр.чл.62, ал.5, т.3 от ЗКИ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА разкриването на сведения, представляващи банкова тайна по смисъла на чл.62, ал.2 от ЗКИ по отношение на влога на Н.А.К.,
ЕГН: **********,***, по сметка „Безсрочни депозити на граждани ЛЕВ/ЕВРО“, IBAN *** „Корпоративна търговска банка“ АД, ЕИК *********.

 

ЗАДЪЛЖАВА „Корпоративна търговска банка“ АД – в несъстоятелност, в
14-дневен срок от получаване на съобщението
, да представи за нуждите на
адм.д. № 560/2016г. по описа на Административен съд – В., насрочено за 25.10.2016г. от 13,30 часа, следната информация:

- заверен препис от рамков договор за безсрочен депозит „Евролев“ и всички анекси към него, въз основа на които е открита сметка, IBAN *** Н.А.К..

- какъв е гарантираният размер на депозита на Н.А.К., подаден на Фонда за гарантиране на влоговете в банките;

- за каква част от гарантирания депозит на Н.А.К. е начислена лихва до 06.11.2014г. и същата включва ли се в гарантирания размер.

- начислена ли е и в какъв размер лихва върху гарантирания депозит на Н.А.К. за периода след поставяне на КТБ под специален надзор на 20.06.2014г.

- начислена ли е и в какъв размер лихва върху гарантирания депозит на Н.А.К. за периода 30.06.2014г. до 06.11.2014г.

- как, върху каква главница и за какъв период е начислена лихвата, изплатена на Н.А.К. с платежно нареждане от 04.12.2014г., от „Алианц Банк България“ АД.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

Препис от определението да се връчи на „Корпоративна търговска банка“ АД – в несъстоятелност.

                                               

 

Съдия: