Присъда по дело №78/2011 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: 594
Дата: 30 септември 2011 г. (в сила от 18 октомври 2011 г.)
Съдия: Милена Карагьозова
Дело: 20114120200078
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 януари 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

ПРИСЪДА


гр.ГОРНА ОРЯХОВИЦА, 30.09.2011 г. В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

ГОРНООРЯХОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, УИ-ми състав

на тридесети септември

през две хиляди и единадесета година в открито съдебно заседание в

следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИЛЕНА КАРАГЬОЗОВА СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  К.С.

Д.С.

*** присъствието на прокурора

Ц.Богомилова

като разгледа докладваното от съдията Карагьозова НОХД 78 по

описа за 2011 г.

на основание данните по делото и Закона:

ПРИСЪДИ:

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.З.П.,

роден на ***г*** О., . гражданин, осъждан, с ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че през м.януари 20Юг. в гр.Г. О., местността „"-кв., парцел 56, от вилна постройка, чрез използване на техническо средство —клещи и ръчна количка, отнел чужди движими вещи- 70 метра телена ограда на стойност 136,80 лева, от владението на собственика И. Ст. И., без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, поради което и на основание чл.195, ал.1 т.4 , пр.2-ро, вр. чл.194, ал.1 от , вр. чл. 55 ал.1 т.1 и чл. 36 го ОСЪЖДА на ТРИ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, като на осн.чл.66 ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното наказание за срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

ОСЪЖДА поде.Г.П., със снета по-горе самоличност, на основание чл. 189 ал.ІІІ НПК да заплати направените по делото разноски в размер на 30,00 лв./тридесет лева/ в полза на ГОРС и 5.00лв. за служебно издаване нк изпълнителен лист.

Присъдата подлежи на обжалване или протест в 15  дневен срок от днес пред ВТОС.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ към присъда по НОХД № 78/2011г. по описа на ГОРС

 

Районна прокуратура- Г.Оряховица е повдигнала обвинение срещу Г.З.П. ***, местността „...”-кв.16, парцел 56, от вилна постройка, чрез използване на техническо средство –клещи и ръчна количка, отнел чужди движими вещи- 70 метра телена ограда  на  стойност 136,80 лева, от владението на собственика И. Ст. И., без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои-престъпление по чл. 195, ал.1,т.4 пр.2, вр. чл.194, ал.1 от НК. В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура поддържа така повдигнатото обвинение.

Подсъдимият заявява, че е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение.Прави искане за разглеждане на делото по реда на съкратено съдебно следствие/л.22/.

Съдът, след като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства в съответствие с изискванията на Закона, приема за установено от фактическа страна следното:

Г.З.П. ***010 г. Г.П. се разхождал в местността „..." в околностите на гр. Г.О.. Видял, че вилата на свидетеля И.С.И. е оградена с мрежа и решил да я вземе. С помощта на клещи П. смъкнал мрежата и като използвал ръчна количка я закарал до дома на свидетеля Б.А.Т. ***. Т. закупил мрежата.След като установил, че мрежата, с която била оградена вилата му липсва, И.И. сигнализирал органите на МВР.

 Назначена по делото е  съдебно-оценъчна експертиза, заключението на която сочи, че стойността на отнетите 70м.телена ограда възлиза на 136,80 лева.

Приетата фактическа обстановка, с оглед повдигнатото обвинение, аргументира съда да приеме, че с действията си подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.195 ал.1 т.4 пр.2, вр.чл.194 ал.1 от НК, поради което следва да се ангажира наказателната му отговорност.

От обективна страна подсъдимият е отнел чужди движими вещи от владението на другиго и без съгласието на собственика и с намерение противозаконно да ги присвои. До извършване на изпълнителното деяние, вещите/70м.телена ограда/ са се намирали във фактическата власт на друго лице, различно от дееца.Изпълнителното деяние на кражбата- отнемане на вещите от владението на другиго, е осъществено с действията на подсъдимия по прекратяване на фактическата власт върху процесните вещи, която до момента се е упражнявала от собственика и установената негова фактическа власт по отношение на тях. Престъпният резултат на това резултатно престъпление- промяната във фактическата власт върху предмета на посегателството, е настъпила вследствие на деянието.Подсъдимият е успял да установи своя фактическа власт върху откраднатото имущество и с това са настъпили предвидените от закона и искани от дееца общественоопасни последици. Подсъдимият е действал с намерение противозаконно да присвои процесните движими вещи, тъй като е желаел след деянието да се разпорежда със същите в свой интерес.

От субективна страна подс. е действал умишлено при форма на вината пряк умисъл- същият е съзнавал, че предмет на престъплението са чужди движими вещи и че с действията си ще лиши от фактическа власт владелеца на тези вещи. Освен това той е предвиждал преминаването на вещите в негова фактическа власт  и е целял да установи тази власт върху предмета на престъплението.Във волево отношение извършителят пряко е целял този резултат. В този смисъл деецът е предвиждал общественоопасния характер на деянието, общественоопасните му последици и е искал тяхното настъпване.

Кражбата е квалифицирана, като повдигнатото обвинение е и по чл.195  ал.1, т.4 от НК, като кражба, извършена чрез използване на техн.средство, каквото се явяват използваните клещи и количка, с които си е служил деецът при отнемането,  и осъществяваща признаците на основния състав по чл.194 ал.1 от НК. Изпълнителното деяние включва  отнемането на вещта, като ползваните средства в случая са необходимо условие, за да се осъществи отнемането.От субективна страна е налице  умисъл за отнемане на предмета на престъплението чрез техн.средство, с което се е  снабдил подсъдимия.

Причините за извършване на престъплението се коренят в желание за противозаконно облагодетелстване, без съобразяване със съществуващия правен ред.

При определяне на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия за престъплението, за което е повдигнато обвинение, съдът в съответствие с разпоредбата на чл.54 от НК обсъди степента на обществената опасност на деянието и дееца, наличието на смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, подбудите за извършване на престъпното деяние.При индивидуализация на наказанието съдът се съобрази с квалификацията на деянието и пределите на предвиденото от закона наказание за това престъпление- по чл.195 ал.1 от НК- от 1 до 10г.ЛОС. Бе взето под внимание, че подсъдимият не е осъждан за престъпления към момента на извършване на деянието/л.16/ и липсват други отегчаващи вината обстоятелства освен лошите характеристични данни/л.46 от ДП/, а са налице смекчаващи такива- пълните самопризнания на подсъдимия още от фазата на досъдебното производство, изразеното критично отношение към извършеното, както и семейното и имотно състояние на дееца. При индивидуализация на наказанието съдът се съобрази с квалификацията на деянието и пределите на предвиденото от закона наказание за извършеното престъпление, както и с разпоредбата на чл.373 ал.2 от НПК относно приложението на чл.55 от НК. От двете редакции на чл.58а от НК, действащи съответно към момента на извършване на деянието и към момента на постановяване на присъдата, по-благоприятна за дееца е първата по време редакция, тъй като тя предвижда задължително определяне на наказание в случаите на съкратено съдебно следствие при условията на чл.55 от НК. При условията на чл.55 ал.1 т.1 от НК, определяйки наказанието под установения минимум/чл.373 ал.2 НПК/ от една година ЛОС съгл.чл.195 ал.1  от НК, имайки предвид липсата на отегчаващи вината обстоятелства и наличието на смекчаващи- направени самопризнания, изразено критично отношение ,  бе наложено наказание  лишаване от свобода за срок от 3 месеца по отношение на подс., с което биха се изпълнили целите на наказанието. Настоящата инстанция намира, че обществената опасност на деянието е висока.В тежка степен се засягат обществените отношения, които осигуряват нормалното упражняване на правото на собственост върху движими вещи.

Подсъдимият  не е осъждан с наказание лишаване от свобода, видно от приложеното свидетелство за съдимост/л.16/ и за поправянето му, съдът намира и с оглед целите на наказанието, подс.не е наложително да изтърпи наказанието ефективно, като на осн.чл.66 ал.1 от НК съдът отложи изпълнението на така наложеното наказание за срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.Спрямо дееца с факта на условното осъждане би се осъществило необходимото поправително и превъзпитателно въздействие по смисъла на чл.36 от НК.

Подсъдимият на осн.чл.189 ал.3 НПК следва да заплати направените по делото разноски в размер на 30лв.

Въз основа на изложените по-горе съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: