Решение по дело №893/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 208
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 27 юли 2019 г.)
Съдия: Елена Иванова Стоилова
Дело: 20193130100893
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

              /18.07.2019 г., гр. Провадия

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Провадийският районен съд                           II състав

На десети юли                                                 две хиляди и деветнадесета година

В открито съдебно заседание в състав:

                                            

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ЕЛЕНА СТОИЛОВА

 

при секретар Н. С.

като разгледа докладваното от съдията Стоилова

гражданско дело № 893 по описа за 2019г. на ПРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 28 вр. с чл. 25, т. 4 от Закон за закрила на детето.

  Производството е образувано по молба на Директора на Дирекция „Социално подпомагане” - гр.Провадия, с правно основание чл. 28 във връзка с чл. 4, ал. 1, т. 2 и чл. 25, ал.1, т. 4 от Закона за закрила на детето по отношение на М.К.И. с ЕГН: ********** да бъде постановена мярка за настаняването й в семейството на нейната баба по бащина линия - О.К.Г., ЕГН: ********** *** за определен срок, а именно за срок от една година, считано от датата на влизане в законна сила на решението.

В молбата се излага, че със Заповед № ЗД-/Д-В-П-027 от 17.05.2019г. детето М.К.И. временно е настанено в семейството на баба си по бащина линия О.К.Г. на основание чл. 25, ал.1, т.4 от Закона за закрила на детето.

Тази административна мярка била предприета с оглед на по-добра закрила правата и интересите на детето с оглед факта, че майката злоупотребява с алкохол, в резултат, на което има неетично поведение към детето и не е в състояние да полага адекватни грижи към него.

В исковата молба се излага, че детето М.И. е с родители К.И. и М.И.. По отношение на детето са постъпили няколко сигнали, че майка му не е в състояние да полага адекватни грижи за него поради употребата на алкохол. Майката е консултирана многократно и е твърдяла, че провежда лечение за алкохолизъм, но това не се е оказвало вярно. Родителите на детето са насочени към социална услуга в ЦОП Нови Пазар, но са отказали да се възползват от нея. Твърди се, че бащата не вземал нужните мерки, за да предпази децата си от поведението на майка им.

За М. полагала грижи баба им О.Г., която имала самостоятелно жилище и необходимия капацитет затова.

Иска се настаняване на М.И. в семейството на баба й, на основание чл.25, ал.1, т.4 от ЗЗДет.

Настоящото производство е допустимо, тъй като съдът е сезиран от компетентен за това орган. В проведеното по делото открито съдебно заседание се е явил лично представител на органа отправил искането, като го поддържа и моли да бъде постановена заместваща приемна грижа. Назначеният на детето процесуален представител пледира за уважаване на искането.

  Съдът след като се запозна подробно със събраните по делото доказателства, изложените писмено доводи на иницииралата производството страна и като съобрази приложимите законови разпоредби, намира за установено от фактическа и правна страна следното: 

Видно от събраните доказателства по делото: Заповед № ЗД/Д-В-П-027/17.05.2019 г.на ДСП Провадия; Социален доклад на ДСП Провадия № СЛД-В-П/533-006 от 17.05.2019 г.; Социален доклад относно възможности за полагане на грижи за дете от 17.05.2019 г.; Копие на удостоверение за раждане на М.К.И. изд.въз основа на акт за раждане № 256/09.02.2016 г., изд. от Община Варна; Декларация за даване на съгласие/несъгласие по чл. 24, ал. 3 от ППЗЗД от О.К.Г.  се установява, че детето М.И. е родено на ***г. от родители М.И. и К.И.. Със Заповед № ЗД-/Д-В-П-027 от 17.05.2019г. детето М.К.И. временно е настанено в семейството на баба си по бащина линия О.К.Г. на основание чл. 25, ал.1, т.4 от Закона за закрила на детето.

О.Г. е подала декларация по чл.24, ал.3 от ППЗЗДет., с която е заявила своето желание да се грижи за М.И..

Според изготвения по делото социален доклад за О.Г.  тя притежава собствено жилище, което е с добри хигиенно-битови условия. Г. е пенсионер, не страда от болести, които да са опасни за детето и може да поеме грижата за него. В интерес на детето е то да бъде настанено в семейството на баба си.

От социалния доклад се установява, че майката на детето злоупотребява с алкохол и има неетично поведение към детето си в такива моменти и не може да полага адекватни грижи за него. Между детето и баща му и баба му по бащина линия има изградена силна емоционална връзка. Бащата на детето работи в „М. Шипинг 2016“ ЕООД и периодично пътува за ГРГ. В интерес на детето е за неговото правилно развитие то да бъде настанено за отглеждане от своята баба.

От обясненията на бащата К.И., които съдът кредитира като еднопосочни и кореспондиращи с останалите събрани по делото доказателства  се установи, че той е разведен с майката на децата и не живеят заедно, но той продължава да се грижи за нея и тя често посещава дома му, в който живеят и децата. М.И. страда от алкохолна зависимост, като бащата не знае кога тя ще се напие. И. твърди, че когато го няма бившата му съпруга не се вижда с децата и майка му се грижи за тях. Негови приятели помагат на Г., тъй като тя е трудно подвижна. И. води М.И. в лечебни заведения,  за да се лекува от алкохолизъм, но няма контрол над това дали тя си пие медикаментите. Децата му са привързани към него и баба му. И. твърди, че може да поеме грижата за М..

От обясненията на О.Г. се установява, че М.И. е често пияна в присъствието на децата си и не може да се грижи за тях. Тя е поела грижата за М. от времето, когато тя е била на 7 месеца. Г. твърди, че може да се грижи за М., но и трябва помощ за воденето на децата на градина. В случаите, когато синът й го няма Г. разчита на помощта на негови приятели.

От правна страна съдът намира следното:

Подадената молба е с правно основание чл. 28 вр. с чл. 25, т. 4 от Закона за закрила на детето. Разгледана по същество същата се явява основателна.

Законът за закрила на детето отдава приоритет на това едно дете да бъде отгледано в неговата семейна среда, като в изключителни случаи то може да бъде настанено извън семейството, ако важни причини налагат това и такива причини законът изрично е уредил в хипотезата на чл.25 от същия.

Съгласно чл.25,т.4 от Закона за закрила на детето може да бъде настанено извън семейството дете, което е жертва на насилие в семейството си и съществува сериозна опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие. От събраните по делото доказателства се установи, че майката на М. страда от алкохолизъм и не взема нужните мерки за провеждане на лечението си. Установи се от обясненията на К.И. и О.Г., от социалния доклад, а е и служебно известно на съда – гр.д.892/2019 по описа на РС Провадия, чнд 521/2018 по описана ПРС, че детето М. е ставала свидетел на поведението на майка си след злоупотреба на алкохол – същата е в безпомощно състояние, не може да стане от леглото или от земята, не може да сдържа физиологичните си нужди, обижда и двете си деца, оставя ги сами в друга стаята без родителски надзор, като по този начин ги поставя в риск. Бащата К.И. предвид характера на работата си – шофьор на камион се налага да отсъства от дома си за няколко дни, а понякога и месеци, през които децата остават сами с майка си, която не е в състояние да се грижи за себе си, а да не говорим за децата си. В ДСП Провадия постъпват сигнали, че децата са в риск и тогава бащата се обажда на майка си О.Г. да вземе децата при себе си и да се грижи за тях докато се върне. 

Въпреки развода между родителите на М., К.И. продължава да се грижи за майката на М., което поведение е дълбоко хуманно, но честите посещения на майката при децата и липсата от нейна страна на лечение на алкохолизма й поставя детето М. в риск. В случая съдът следи за интересите на детето, а не за тези на бащата и съдът намира, че следва да защити М. като определи мярка за закрила настаняване в семейството на баба й О.К..

В случай, че съдът не предприеме такава мярка, то детето М. би продължило да живее в среда, в която да става свидетел на неморалното поведението на майка си и на  опитите на баща й да помогне на майка й. Това не е в интерес на детето. То следва да израсне в една стабилна семейна среда, която да му дава сигурност, любов и грижа. Такава среда след социалното проучване се установи, че може да осигури баба му О.Г., към която детето е силно привързано и която се грижи за него от неговата седем месечна възраст, има собствено жилище и пенсия. Съдът намира за подходящ срок за настаняване от 1 година, през който срок детето ще може да стабилизира своето емоционално състояние, да получи адекватно отношение и грижа и през който срок родителите му в случай, че имат желание затова ще могат да изцелят себе си, да поемат отговорност за собственото си поведение и евентуално грижите за детето си М..

Поради това молбата на Директора на ДСП Провадия се явява основателна и детето М. следва да бъде настанено в семейството на баба си О.Г. за искания срок. Мотивиран от гореизложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

 НАСТАНЯВА детето М.К.И. с ЕГН: ********** в семейството на нейната баба по бащина линия - О.К.Г., ЕГН: ********** *** за срок от една година, на основание чл. 28 вр. с чл. 25, т. 4 от Закона за закрила на детето.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение на основание чл.28 ал.3 от ЗЗДт.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в седемдневен срок от връчването му в препис на всяка от страните.

 

След влизане в сила на решението препис от същото да се изпрати на Дирекция “Социално подпомагане” – гр. Провадия. 

                                                          

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: …………………