Решение по дело №3162/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2029
Дата: 17 октомври 2018 г. (в сила от 14 февруари 2019 г.)
Съдия: Анна Иванова Щерева
Дело: 20182120103162
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 2029                                               17.10.2018г.                               гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Бургаският районен съд                                                     І граждански състав

На двадесети септември две хиляди и осемнадесета година

В публичното заседание в следния състав :

 

                                                          Председател:   АННА ЩЕРЕВА

 

Секретар Н. Димитрова,

като разгледа докладваното от съдията Щерева

гражданско дело № 3162 по описа за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е образувано по искова молба на Н.Д.С. с ЕГН ********** ***, със съдебен адрес *** – адвокат Н.К., против „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.”Христо Г.Данов” № 37, представлявано от М.М.М. – Д., Ж.П.С. и Р.Д.. Ищецът моли съда да приеме за установено, че не дължи на ответника сумата от 141,32 лв. – едностранно начислена без основание електроенергия за посочения в исковата молба обект в гр.Б. за периода 08.06.2017г. – 29.06.2017г., която не е доставена и не е потребена.

Ищецът оспорва потреблението на служебно начислената електрическа енергия. Твърди, че липсва законово основание за подобна едностранна корекция на сметка на потребител. Позовава се на противоречие на ПИКЕЕ на разпоредбите на чл.82 от ЗЗД и на чл.13 т.2 от Директива 2006/ 32/ ЕО на ЕП и на СЕ от 05.04.2006г. При условията на евентуалност възразява за неспазване на реда по извършване на корекцията, законността на средството за търговско измерване, оспорва съдържанието на констативния протокол и периода на корекцията. Позовава се на чл.120 ал.1 от ЗЕ, като счита, че ответникът има задължение да осигури правилното му функциониране.

Ответникът в срока по чл.131 ал.1 ГПК представя писмен отговор, с който оспорва иска. Счита, че процесната сума е начислена правомерно като задължение на ищеца на валидно правно основание – чл.98а, ал.2, т.6 и чл.104а, ал.2, т.5, чл.83, ал.1, т.6 от ЗЕ вр. чл.48 ал.1, чл.50 ал.1 и чл.51 ал.1 от ПИКЕЕ, обн.ДВ бр.98/ 2013г.

Страните представят и ангажират доказателства в подкрепа на становищата си. Претендират и присъждане на направените по делото разноски и адвокатско, респективно юрисконсултско възнаграждение.

След съвкупна преценка на доводите на страните, на събраните по делото доказателства и на разпоредбите на закона, Бургаският районен съд намира за установено следното:

Искът е с правно основание на чл.124 от ГПК във връзка с чл.55, ал.1, предл.1 от ЗЗД.

Страните не спорят и се установява от събраните доказателства, че ищецът е потребител на енергийни услуги по смисъла на т.41б от §1 от ДР на ЗЕ – купува електрическа енергия, доставяна от ответника – краен снабдител при публично известни общи условия съобразно чл.98а, ал.1 от ЗЕ. Партидата на ищеца е с клиентски № ***, за обект на потребление, находящ се в гр.Б., ***, с ИТН ***.

Видно от представения констативен протокол за техническа проверка и подмяна на средства за търговско измерване, съставен на 29.06.2017г., на посочената дата служители на електроразпределителното дружество са демонтирали електромера на описания обект на ищеца с оглед предоставянето му за метрологична експертиза, тъй като е констатирана измервателна грешка извън допустимите граници. Изготвеният констативен протокол е съставен от служителите на „ЕВН България Електроразпределение“ в присъствието на двама свидетели, подписали протокола.

Съгласно представения констативен протокол от метрологична експертиза на средство за измерване № 875/ 28.02.2018г., извършена от Български институт по метрология – Дирекция „Изпитване на средства за измерване, устройства и съоръжения“, до вътрешността на процесния електромер са осъществени нерегламентирани достъп и намеса в схемата на свързване, в резултат на която са изменени техническите и метрологичните характеристики на електромера, поради което преминаващата през него електрическа енергия не може да бъде измерена.

Въз основа на резултатите от тази проверка е изготвена справка за коригиране на сметката за електроенергия на ищеца с неначислена електроенергия от общо 966 kWh за периода 08.06.2017г. – 29.06.2017г. на стойност 141,33 лв. с ДДС. За това количество електроенергия е издадена е фактура № **********/ 18.04.2018г. на стойност 141,32 лв., в която вземането е описано като дължима сума вследствие на установено неизмерване, непълно или неточно измерване на количеството електрическа енергия. За корекцията ищецът е уведомен с писмо от 18.04.2018г., връчено на 25.04.2018г.

По делото е извършена съдебно-техническа експертиза, вещото лице по която е дало заключение относно техническото състояние на СТИ и външното въздействие на електромера, момента на извършване на това въздействие, неотчетеното количество електроенергия и спазването на методиката за изчисляване на неотчетеното количество електроенергия.

При така събраните по делото доказателства съдът прави следните изводи :

На основание чл.98а, ал.1 и ал.2, т.6 от Закона за енергетиката /ЗЕ/ ответното дружество „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД в качеството си на краен снабдител продава електрическа енергия при публично известни общи условия, които задължително следва да съдържат реда за уведомяване на клиента при извършване на корекция на сметка в полза на крайния снабдител в случаите на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена потребена електрическа енергия поради неправомерно присъединяване, промяна в схемата на свързване или неправомерно въздействие върху измервателни уреди, съоръжения или устройства. Законът установява, че корекцията се извършва съгласно правилата по чл.83, ал.1, т.6 - правилата за измерване на количеството електрическа енергия, регламентиращи принципите на измерване, начините и местата за измерване, условията и реда за тяхното обслужване, включително за установяване случаите на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена електрическа енергия, както и създаването, поддържането и достъпа до база данни с регистрацията от средствата за търговско измерване, чието приемане съгласно чл.83 ал.2 от ЗЕ е възложено на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Към момента на процесната проверка на 29.06.2017г. действат Правила за измерване на количеството електрическа енергия /ПИКЕЕ/, издадени от ДЕКВР, обн., ДВ, бр.98/ 12.11.2013г. Но целият раздел  VІІІ, уреждащ проверките на измервателните системи, в това число и разпоредбата на чл.45 ал.1 от ПИКЕЕ, на която се позовава ответникът, са отменени преди извършването на проверката - с решение № 1500/ 06.02.2017г. на ВАС на РБ - ДВ, бр.15/ 14.02.2017г. След тази дата се прилагат само разпоредбите на раздел ІХ, който урежда случаите и начините за извършване на преизчисление на количеството електрическа енергия от операторите на съответните мрежи.

В действащите Общи условия на договорите за продажба на електрическа енергия на „ЕВН България Електроснабдяване” EАД, одобрени с решение на ДКЕВР № ОУ-013/ 10.05.2008г. /оповестени на интернет-страницата на дружеството/, е предвидена възможност ответното дружество да коригира сметките на клиент за минал период - изготвя справка за дължимите суми въз основа на представени от електроразпределителното дружество /ЕВН ЕР/ констативни протоколи заедно със справки за начислената енергия /чл.28/. Редът за изготвянето на констативни протоколи от електроразпределителното дружество е уреден в чл.54 ал.1 от общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД, одобрени с решение на ДКЕВР № ОУ-014/ 10.05.2008г., а именно : В случай на неточно измерване и/ или неизмерване на електрическата енергия, установено при проверка по реда на тези общи условия, както и в случай, че при метрологична експертиза по реда на тези Общи условия бъде установено несъответствие на метрологичните и техническите характеристики с нормираните, което се различава от установеното при проверка от ЕВН ЕР, ЕВН ЕР съставя констативен протокол и уведомява в срок от 7 дни клиента и ”ЕВН България Електроснабдяване” АД за преизчислените количества електрическа енергия. На основание чл.54 ал.3 електроразпределителното предприятие изчислява количеството електрическа енергия за период не по-дълъг от 30 дни, като коригираните количества са равни на консумираната от потребителя електрическа енергия за аналогичен 30-дневен период от предходната година.

Съдът намира, че по делото се установи неотчитане от процесното измервателно устройство на потребена електрическа енергия поради нерегламентирана намеса в схемата на свързване. Въпреки това, обаче, съдът приема, че ответното дружество не е изпълнило изискванията на закона /чл.98а, ал.2, т.6 от ЗЕ/ в общите си условия да оповести ред за уведомяване на клиента при извършване на корекция на сметка по реда на ПИКЕЕ /правилата по чл.83, ал.1, т.6 ЗЕ/. В действащите към момента на начислението Общи условия на договорите за продажба на електрическа енергия на „ЕВН България Електроснабдяване“ ЕАД, одобрени с Решение на ДКЕВР № ОУ-13/ 10.05.2008г. и в Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение“ АД, одобрени с решение на ДКЕВР № ОУ-14/ 10.05.2008г., няма включена клауза, с която да се урежда редът за уведомяване на клиента при наличие на основание за извършване на корекция на сметка съгласно правилата по чл.83, ал.1, т.6 ЗЕ. Уговорките в приложимите ОУ не са такива, които да отговарят на законовото изискване на чл.98а, ал.2, т.6 ЗЕ, тъй като не съдържат изрично регламентиране на реда, по който следва да бъде уведомен клиента за едностранна корекция на сметка, налице е само разписано задължение за уведомяване, но не и ред за това. Ответникът – краен снабдител не е привел действащите си общи условия в съответствие с изискванията на закона. Това налага извод за липса на законово основание за извършената корекция, респективно за основателност на предявения иск.

Следва да се отбележи, че разпоредбата на чл.2, ал.2 от ЗЕ  урежда принципите за търговия с електрическа енергия, един от които е защитата интересите на потребителите. Доставчикът на електрическа енергия, освен надлежно, качествено и непрекъснато снабдяване на потребителите,  е длъжен да осигурява също и измерване и отчитане на ел. енергията чрез монтиране и поддържане в изправност на средства за търговско измерване и назначаване на квалифициран персонал за контрол и отчитане на измервателните средства. При осъществяване на тези дейности доставчикът на електрическа енергия трябва да полага дължимата грижа на добрия търговец, за да гарантира качество и надлежен отчет на подадената електрическа енергия. Съгласно чл.120, ал.1 от ЗЕ средството за техническо измерване е собственост на ответника, поради което последният има задължение да осигури правилното и коректно функциониране на техническото средство, както и задължението да констатира своевременно неизмерване или грешки в измерването.

Изложените съображения са достатъчни за съда да приеме, че ответникът не е имал основание за едностранна корекция на сметката на ищеца в рамките на договорното им правоотношение. Ето защо предявеният иск е основателен и ще бъде уважен.

На основание чл.78 ал.1 от ГПК ответникът следва да заплати на ищеца и направените по делото разноски в размер на 350 лв., включващи 50 лв. – заплатена дължима държавна такса за иска и 300 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение съгласно представения договор за правна защита и съдействие.

Мотивиран от горното, Бургаският районен съд

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.”Христо Г.Данов” № 37, че Н.Д.С. с ЕГН ********** ***, със съдебен адрес *** – адвокат Н.К., не му дължи сумата 141,32 лв. – едностранно начислена без основание електроенергия по фактура № **********/ 18.04.2018г. за периода 08.06.2017г. – 29.06.2017г. за обект с ИТН ***, находящ се в гр.Б., ***.

 ОСЪЖДА „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.”Христо Г.Данов” № 37, представлявано от М.М.М. – Д., Ж.П.С. и Р.Д., да заплати на Н.Д.С. с ЕГН ********** ***, със съдебен адрес *** – адвокат Н.К., направените по делото разноски в размер на 350 лв.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд – Бургас в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                           

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п/

Вярно с оригинала: НД