Определение по дело №3544/2017 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1311
Дата: 18 април 2018 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20177050703544
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е                                                                                                    /          2018г.                                                                 Административен съд-гр.Варна,XXXIV състав, в закрито съдебно заседание на седемнадесети април , през две хиляди и осемнадесета година, в състав:                                                                                                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ:ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА                                                              като разгледа адм.д.№3544/2017г. по описа на Административен Съд-Варна , за да се произнесе взе предвид следното:                                             Производството е по реда на чл.161,ал.1 от АПК.      Образувано е по молба на жалбоподателката С.Ж.М., за възстановяване на срока за обжалване на Заповед № 18-6507-04.09.2017г., издадена от Началника на СГКК-Варна.

 

     След извършена проверка по допустимостта на производството, съдът установи следното:                                        С Определение № 747/26.02.2018г., постановено по адм.д.№ 3544/2017г., производството по делото е прекратено, поради недопустимост на жалбата, обоснована с просрочието й. Определението е връчено на представителя по пълномощие на жалбоподателката на 06.03.2018г. В регламентираният седемдневен срок за обжалване на определението е депозирана частна жалба вх.№ 5230/15.03.2018г. / подадена по пощата на 13.03.2018г./, в която е инкорпорирано и искането за възстановяване на срока по чл.161 от АПК. Предвид констатираните като налични положителни процесуални предпоставки по допустимостта на производството по реда на чл.161 от АПК, съдът намира, че искането следва да бъде разгледано по същество.

     Съобразно чл.161,ал.1 от АПК, в 7-дневен срок от съобщението за оставяне на жалбата без разглеждане, може да се поиска възстановяване на срока, ако пропускането се дължи на особени непредвидени обстоятелства или на поведение на администрацията, въвело жалбоподателя в заблуждение. Искането може да бъде направено и с жалбата.                         Анализът на посочената регламентация сочи на извод, че тя  предвижда възможност за възстановяване на пропуснат срок, ако пропускането му се дължи на особени непредвидени обстоятелства. Имат се предвид такива обстоятелства, които са възникнали внезапно и неочаквано и които обективно са препятствали извършването на обвързаното със срок процесуално действие.

В се навежда довод, че пропускането на срока за обжалване се дължи на поведение на администрацията, въвело в заблуждение жалбоподателката. Така, защото в полученото от нея Уведомление №24-17486/04.09.2017г., не е възпроизведено съдържанието на заповедта.

Съдът счита, че така формулираният мотив, не е сред внезапно възникналите такива или непреодолим до степен, че да заблуди жалбоподателката по отношение на процесуалното действие, което администрацията извършва. Съобщението за издадения административен акт е юридическия факт, който определя началния момент на възникване на субективното право на жалба. В административното производство законодателят не е обвързал началния момент на срока за упражняване на процесуалното право на защита с връчването на акта, а единствено с неговото съобщаване. Поради това, съдът счита, че чрез изпращането на Уведомление, с което е съобщено за постановената Заповед, администрацията при ответника не заблуждава, а изпълнява задълженията си така, както са регламентирани. Не е възникнало внезапно и непредвидено обстоятелство, което обективно да е попречило на С. Ж.М. или пълномощника й, в срок да извърши съответното процесуално действие. В тази връзка- Определение № 188/08.01.2018 г. по ад.д.№ 14289/2017 г. на ВАС, където съдът възприема, че заблуждение ще е налице, когато действията на администрацията са създали у засегнатия от акта невярна представа относно който и да е от елементите на срока. Така посоченото обстоятелство в конкретния случай, не е от категорията на предвидените в  чл. 161 от АПК особени непредвидени обстоятелства, които да послужат като основание за възстановяване на пропуснатия срок по обжалване на заповедта.

     Анализът в съвкупност на гореизложените факти и изводи, налагат като правен резултат отхвърлянето на молбата за възстановяване на срока за обжалване.                             Мотивиран от гореизложеното, съдът

                                                                                                                                      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

                                                              ОТХВЪРЛЯ молбата на С.Ж.М. с основание чл.161 ал.1 от АПК, инкорпорирана в подадената частна жалба вх.№ 5230/15.03.2018г., за възстановяване на срока за обжалване на Заповед № 18-6507-04.09.2017г., издадена от Началника на СГКК-Варна.

     Определението може да се обжалва с частна жалба в седемдневен срок от получаване на съобщението, пред Върховен административен съд.                                                                                                                                                                                                                                                     АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: