Решение по дело №1430/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 22 януари 2020 г.)
Съдия: Никола Георгиев Маринов
Дело: 20192230201430
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №578

 

Гр. С., 20.12.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

С.ският районен съд, наказателна колегия, в публично заседание на двадесет и седми ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА МАРИНОВ

 

при секретаря ХРИСТИНА ПАНАЙОТОВА като разгледа докладваното от съдията  АНД №1430 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази:

Производството е образувано по жалба на Д.И.Б. против НП №19- 0804- 001810/29.07.2019г. на Началника на група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С., с което на основание чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП са наложени наказания „Глоба” в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от ШЕСТ месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от същия закон. Моли да бъде отменено наказателното постановление като незаконосъобразно.

Жалбоподателят, редовно и своевременно призован не се явява в съдебно заседание. Изпраща упълномощен процесуален представител, който счита наказателното постановление за незаконосъобразно и моли съда да го отмени.

Органът, издал обжалваното наказателно постановление, редовно и своевременно призован не изпраща свой представител и не изразява становище по жалбата.

След преценка на събраните по делото доказателства съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На 23.03.2019г. служители от РУ на МВР- С., свидетелите В.Д. и А.Г. били дежурни и се намирали в кв. „Дружба” на гр. С.. До блок №23 спрели за проверка движещото се моторно превозно средство- лек автомобил марка „Мерцедес ЦЛК 500” с транзитен номер ……. Лекият автомобил бил управляван от жалбоподателя Д.Б.. При проверката служителите на реда установили, че превозното средство е с изтекли транзитни номера. Същите са изтекли от 27.02.2019г. Двамата служители на реда сигнализирали сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С. и на място пристигнал екип от КАТ- С., сред които бил св. П.В.. Той съставил на жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение като приел, че е извършено  нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, защото моторното превозно средство не е регистрирано по надлежния ред. Впоследствие била извършена проверка от РП- С., която е приключила с постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 19.07.2019г. Впоследствие на 29.07.2019г. началникът на група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С. издал обжалваното наказателно постановление като за нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП наложил на жалбоподателя Б. на основание чл.175, ал.3, предл.1 от същия закон наказания „Глоба” в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от ШЕСТ месеца.

Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е допустима, подадена в седемдневния преклузивен срок от лице, имащо правен интерес от обжалването и разгледана по същество е неоснователна.

При съставянето на акта за установяване на административно нарушение актосъставителят е описал правилно нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП, тъй като съгласно тази разпоредба водачът е следвало да управлява моторно превозно средство, което е регистрирано по надлежния ред. В настоящия случай по несъмнен начин от показанията на тримата служители на реда, свидетелите П.В., А.Г. и В.Д. се установи, че се касае за лек автомобил, който е имал поставени табели с транзитен номер, но същият е бил с изтекъл срок на валидност. Техните показания са безпротиворечиви, последователни и кореспондират с останалите събрани по делото доказателства, поради което съдът ги кредитира изцяло. Съдът счита за несъстоятелно изложеното в писмената защита от процесуалния представител на жалбоподателя, че е налице процесуално нарушение, тъй като номера на акта бил 007887, а в наказателното постановление било записано АУАН АА7887. Видно е от приложения по делото акт за установяване на административно нарушение, че същият е серия АА и  бланков номер 007887. В наказателното постановления наказващият орган е изписал, че наказателното постановление е издадено въз основа на съставения АУАН АА7887/23.03.2019г. Ето защо съдът не може да приеме, че с издаденото наказателно постановление е нарушено правото на защита на жалбоподателя. Видно е, че съвсем точно е изписано, както серията на бланката на акта за установяване на административно нарушение така и самия бланков номер.

Видно е, че в наказателното постановление акуратно е изписано какъв автомобил  е управляван от жалбоподателя, а именно с регистрационен номер 158М035 и ясно и точно е изписано, че регистрационните табели са с изтекъл срок на валидност от 27.02.2019г. Ясно и точно е описано нарушението, както в съставения акт за установяване на административно нарушение така и в издаденото наказателно постановление. След като е изтекъл срока на валидност на въпросния транзитен номер е следвало да бъде регистриран автомобила по надлежния ред или да се удължи срока по чл.17, ал.4 на Наредба №І- 45/2000г. Жалбоподателят не е следвало да сяда зад волана на нерегистрираното превозно средство. Като не се е съобразил с това обстоятелство той сам се е поставил в положение да носи отговорност за извършеното административно нарушение.

Ето защо съдът счита наказателното постановление за законосъобразно. Съдът счита, че правилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя Б. като началникът на група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С. му е наложил за нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП наказанията, предвидени в разпоредбата на чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП, а именно „Глоба” в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от ШЕСТ месеца. Правилно са определени тези две наказания като наказващият орган се е съобразил с предишната деятелност на жалбоподателя и съдът намира, че в тези минимални размери наказанията съответстват на извършеното нарушение и на вината на жалбоподателя, а освен това с тях ще се постигнат целите, както на генералната, така и на специалната превенция.

При съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на обжалваното наказателно постановление не са допуснати процесуални нарушения, които да доведат до отмяна на последното. Административните наказания са правилно определени и съответстват на вината на жалбоподателя и на извършеното от него нарушение. Ето защо съдът счете, че наказателното постановление е законосъобразно и следва да се потвърди.

Ръководен от изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА НП №19- 0804- 001810/29.07.2019г. на началника на група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С., с което на Д.И.Б. с ЕГН ********** *** на основание чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП са наложени административни наказания „Глоба” в размер на 200 (двеста) лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от ШЕСТ месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- гр. С. в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: