Решение по дело №2031/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2003
Дата: 9 ноември 2020 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20207180702031
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№..2003/9.11.2020г.

 

гр. Пловдив, 09 ноември 2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХ състав, в открито заседание на тринадесети октомври, две хиляди и двадесетата година в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИЧО ДИЧЕВ

      ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН РУСЕВ

                                                  СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря Таня Костадинова  и с участието на прокурора от ОП Пловдив Данаила Станкова, като разгледа докладваното от съдия Св.Методиева касационно административно-наказателно дело № 2031 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Касационният жалбоподател Д.А.Н., с ЕГН ********** ***, чрез процесуалния си представител адв. П., обжалва Решение № 1087 от 09.07.2020 г., постановено по АНД № 2593/2020 г. по описа на Районен съд Пловдив, 26 наказателен състав, с което е потвърдено Наказателно  постановление  № 19-1030-012302 от 30.12.2019 г. на Началник група в Сектор ПП при ОД МВР - Пловдив, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания глоба от 200 лева на основание чл.179, ал.2, вр. с ал.1, т.1 от ЗДвП за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП, както и глоба от 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП за нарушение по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.   

С касационната жалба се претендира отмяна на решението на Районния съд като незаконосъобразно с твърдение за постановяването му при съществено нарушение на процесуалните правила и неправилно приложение на материалния закон. Изложени са съображения относно необоснованост на изводите за доказаност на авторството на административните нарушения, както и неправилност на изводите на районния съд относно липсата на съществени процесуални нарушения при издаване на наказателното постановление. В съдебно заседание жалбата се поддържа от пълномощника на жалбоподателя, като се прави искане за присъждане и на разноски за адвокатско възнаграждение за представителството пред районния и пред административния съд по представен списък.

Ответникът по жалбата ОД на МВР - Пловдив не е представил възражение по касационната жалба, редовно призован за съдебното заседание, не се представлява.

 Прокурорът от ОП Пловдив Станкова излага становище за оставяне в сила на решението на първоинстанционния съд.  

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с касационните основания по чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съдът, потвърдил наказателното постановление, е приел за установено от фактическа страна, че именно жалбоподателят Н. е извършил вменените му с потвърденото наказателно постановление нарушения, като в тази връзка и се е позовал на събраните писмени доказателства, съставляващи изпратената административната преписка по издаване на наказателното постановление, както и на свидетелските показания на актосъставителя, като е посочил, че нарушенията са били установени по несъмнен начин и нарушителят е индивидуализиран.

Настоящият съдебен състав намира посочените изводи за правилни и обосновани със събраните доказателства, както в тази насока не приема за основателни възраженията на жалбоподателя относно недоказаност на авторството на нарушенията. Следва да се има предвид, че ЗДвП, в разпоредбата на чл.189, ал.2, предвижда редовно съставените актове по този закон да имат доказателствена сила до доказване на противното. Следователно в тежест на сочения в акта нарушител е да обори пред наказващия орган констатациите, залегнали в акта, включително и конкретно относно авторството на нарушенията. В случая, както е приел и РС Пловдив, не се установяват съществени по смисъла на закона нарушения на процесуалните правила при съставянето на акта, като същият е издаден и от компетентен орган, и в предвидените в ЗАНН срокове за това. Съдът, постановил обжалваното съдебно решение в тази насока е дал отговор на възраженията на жалбоподателя относно приложимата правна квалификация на нарушенията и тяхното съответствие с установеното поведение на нарушителя, както и необходимото и достатъчно съдържание при описание в акта на обстоятелствата около извършване на нарушенията, като е изложил подробни и убедителни мотиви в решението си, които се възприемат и от настоящия съдебен състав. Поради това и в случая действително са били налице основания да се приеме, че актът е редовно съставен. Освен това в показанията си съставителят на акта е потвърдил констатациите по същия, като, макар и твърде общо, е пояснил, че е извършил съответни служебни справки, така че да достигне до информацията относно това кой е бил водач на товарния автомобил, участвал в ПТП с материални щети от 07.11.2019 г. Видно е, освен това, че в протокола за ПТП именно жалбоподателят Н. е този, който е записан като водач на товарния автомобил, като участник 1 в констатираното ПТП и в него фигурира и подпис за участник № 1, като протоколът е подписан от участниците, без каквито и да било възражения. Видно и от съдържанието на самия АУАН, в същия, в графата за обяснения и възражения на нарушителя, изрично е записано, че нарушителят няма възражения. С оглед посочената разпоредба на чл.189, ал.2 от ЗДвП, в тежест на жалбоподателя е било да обори фактическите констатации, отразени в акта, въз основа на който е издадено оспореното от него наказателно постановление, включително и относно оспореното от него авторство на деянията, като същият в рамките на административно-наказателното производство не е сторил това, нито пък впоследствие е ангажирал пред районния съд някакви доказателства в тази връзка, нито пък е изложил конкретни твърдения относно това кой всъщност е управлявал товарния автомобил на датата на извършване на нарушенията, които твърдения да могат да бъдат и проверени от наказващия орган, съответно от съда. 

Предвид изложеното и при извършената проверка от страна на настоящия съд по реда на чл.218, ал.2 от АПК, съдът намери, че не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Затова и тъй като не са налице и касационните основания, визирани в касационната жалба, следва решението на районния съд да бъде оставено в сила.

С оглед на този изход на спора и не са налице основания за присъждане в полза на жалбоподателя на претендираните от него разноски за адвокатско възнаграждение.  

Воден от горното, на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Съдът

 

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1087 от 09.07.2020 г., постановено по АНД № 2593/2020 г. на Районен съд – Пловдив.

 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                      ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

                                                                                                                                                                                                                     2.