Определение по дело №447/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 522
Дата: 25 юли 2019 г.
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20193001000447
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№_____522_______

гр. Варна, 25.07.2019г.

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:РАДОСЛАВ СЛАВОВ

ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА МАРКОВА

МАРИЯ ХРИСТОВА

като разгледа докладваното от съдията М.Христова

в.т.д.№447 по описа за 2019г. на ВнАС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.267 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от ЗД“БУЛ ИНС“ АД, гр.София, чрез адв.И., срещу постановеното решение №334/19.04.2019г., поправено с решение №523/12.06.2019г. по т.д.№1324/2018г. на ВОС в частта, с която въззивникът е осъден да заплати на обезщетение за претърпени неимуществени вреди – болки и страдания вследствие на получените физически травми и психични изживявания, причинени от ПТП, настъпило на 16.04.2018г. в гр.Варна, на ул.“Фредерик Жулио Кюри“ №66А, в резултат от удар и притискане към бетонна стена от самостоятелно потеглил л.а.“Пежо Боксер, с рег.№В 3227 ВС, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на отказа на застрахователя да заплати обезщетение-05.08.2018г. до окончателното ѝ изплащане.

В жалбата се твърди, че решението в оспорената му част е неправилно и постановено в противоречие със събраните по делото доказателства. От същите се установява наличието на съпричиняване от пострадалото лице, което не е предприело никакви действия за избягване на произшествието, след като е имала пряка видимост към автомобила. Твърди се, че съпричиняващото деяние не е необходимо да е противоправно поведение, а е достатъчно да е било исково, с което да се е поставил в повишен риск или да не е можел да избегне вредата при нормална съобразителност.

По делото не са събрани доказателства как протича възстановителния период на ищцата. Излага се, че размерът на присъденото обезщетение за претърпени неимуществени вреди е прекомерно завишен с оглед принципа за справедливост, заложен в чл.52 от ЗЗД. Нормалното обезщетение за травмите получени от ищцата, за които са представени доказателства е в размер на 50 000лв., без да се отчита съпричиняването.

 По същество се претендира отмяна на решението в обжалваната му част и отхвърляне на иска за главницата за сумата над 25 000лв. Претендира и присъждане на направените по делото разноски.

Въззиваемата страна И.И.Д., с писмен отговор чрез адв.В., оспорва жалбата като неоснователна. Твърди, че решението е правилно, обосновано и постановено въз основа на събраните по делото доказателства. В същото съдът е изложил подробни мотиви защо не е установено съпричиняване от  страна на пострадалото лице. Не е установено и какво следва да се разбира под „нормална грижа“, за да се приеме, че такава не е положена от ищцата.

По делото са събрани достатъчно доказателства за вида на получените травми, както и психическите такива, които ищцата е претърпяла. Посочения в жалбата размер на обезщетението не кореспондира със съдебната практика и присъжданите обезщетения по сходни дела, нито с принципа на справедливо обезщетяване на същите. При съвкупен анализ на доказателствата по делото се установява, че присъденият от първостепенния съд размер на обезщетението е минимален.

По същество моли съда да отхвърли жалбата и потвърди решението в оспорената му част.

Настоящият състав на съда намира, че жалбата, въз основа на която е образувано настоящото производство отговаря на изискванията на чл.260 от ГПК, поради което производството следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

С оглед на горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на _17.09..2019г. от _13:30_часа, за която дата и час да се призоват страните.

На страните да се връчи препис от настоящото определение.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: