Решение по дело №958/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1186
Дата: 27 октомври 2022 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20227040700958
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

1186/27.10.2022 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на двадесет и девети септември две хиляди двадесет и втора година, в открито заседание, в състав:

                                                                                   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Христо Христов

ЧЛЕНОВЕ: Веселин Енчев

Нели Стоянова

 

при секретар С.А. и прокурор Андрей Червеняков

разгледа докладваното от съдия Енчев адм. дело № 958/2022 година

 

 

Производството по чл. 63в от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от адвокат С.К. ***, като процесуален представител на И.С.А. с ЕГН ********** ***, против решение № 373/13.04.2022 година по н.а.х.д. № 302/2022 година на Районен съд – Бургас (РС), с което е потвърдено наказателно постановление № 21-0769-005473/22.12.2021 година на началник на група в сектор „Пътна полиция“ при ОД – Бургас на МВР (НП).

С НП, на А., на основание чл.174, ал.1 т.2 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 1 000 лева и наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, за извършено нарушение на чл. 5 ал.3 т.1 от ЗДвП.

Касаторът не отрича извършването на деянието. Претендира, че след като се е поискал „съкратено съдебно производство“ по реда на чл. 63б от ЗАНН, то размерът на наказанието му е следвало да се редуцира с една трета, съобразно нормата на чл. 373 ал. 2 от НПК във връзка с чл. 58а от НК. Затова с касационната жалба е поискано изменение на наложеното наказание по реда на цитираните норми от НПК и НК. 

Прокурорът пледира неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от съответната надлежна страна.

Разгледана по същество, тя е неоснователна.

С обжалваното НП А. е санкциониран, като водач на МПС, за това, че на 06.12.2021 година около 08:10 часа в град Бургас, на улица „Янко Комитов“, е управлявал лек автомобил „Х.С.“ с регистрационен № А **** НР, собственост на Г.А., под въздействие на алкохол. При извършена впоследствие химическа експертиза е установено съдържание на алкохол 1,04 ‰ в кръвта на водача.

За да постанови оспореното решение, РС е отчел пълното признание на фактите по нарушението от наказания водач, като се е съобразил с изричната санкционна разпоредба на ЗДвП за това нарушение.

Решението е законосъобразно.

По делото не се спори, че в момента на проверката наказаният гражданин е управлявал автомобил под въздействието на алкохол.

Спорът е може ли по отношение на А. да бъде приложен реда за редукция на наказанието, предвиден в чл. 58а от НК във връзка с чл. 373 ал. 2 от НПК.

По мнение на настоящия касационен състав, в конкретния случай това е невъзможно.

Съгласно чл. 58а ал. 1 от НК, при постановяване на осъдителна присъда в случаите по чл. 373, ал. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс съдът определя наказанието лишаване от свобода, като се ръководи от разпоредбите на Общата част на този кодекс и намалява така определеното наказание с една трета.

Според нормата на чл. 373 ал. 2 от НПК, в случаите по чл. 372, ал. 4 при провеждане на съдебното следствие не се извършва разпит на подсъдимия, на свидетелите и вещите лица за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като съдът, ако постанови осъдителна присъда, определя наказанието при условията на чл. 58а от Наказателния кодекс.

Съгласно чл. 372 ал. 4 от НПК, в случаите по чл. 371, т. 2 (когато подсъдимият признае изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като се съгласи да не се събират доказателства за тези факти), когато установи, че самопризнанието се подкрепя от събраните в досъдебното производство доказателства, съдът с определение обявява, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

Това е редът предвиден за намаляване на размера на наложеното наказание в наказателния процес.

В административно – наказателното съдебно производство, обаче, относно размера на наложеното наказание, приложение намират специалните норми на чл. 27 ал. 1 във връзка с чл. 27 ал. 5 от ЗАНН.

Съгласно чл. 27 ал. 1 от ЗАНН, административното наказание се определя съобразно с разпоредбите на този закон в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение.

Разпоредбата на чл. 27 ал. 5 от ЗАНН предвижда, че не се допуска също така определяне на наказание под предвидения най-нисък размер на наказанията глоба и временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност, освен в предвидените в закон случаи.

Специалните норми, съдържащи се в чл. 63б от ЗАНН, не предвиждат възможност при провеждане на съкратеното съдебно производство да бъде прилаган текста на чл. 58а от НК, така както това е изрично предвидено от разпоредбата на чл. 373 ал. 2 от НПК (в съдебните производства по наказателни дела). След като такава процесуална възможност липсва, а и с оглед ограничението на приложението на НК в административно – наказателното производство само за вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита (чл. 11 от ЗАНН), редуцирането на наказанията, така както е поискано от жалбоподателя, е невъзможно по реда на цитираните норми. От друга страна, в ЗДвП, също не е предвидена възможност за редуциране на предвидените наказания при провеждането на съкратено съдебно следствие по чл. 63б от ЗАНН, т.е. да е налице законова делегация (по смисъла на чл. 27 ал. 5 от ЗАНН), въз основа на която да е допустимо подобно юридическо действие при проверката на законосъобразността на издаденото НП.

С оглед на изложеното, като се е съобразил с ограниченията на приложимото право, РС – Бургас е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт, чиито мотиви се споделят напълно от настоящия касационен състав.

Решението на РС следва да се остави в сила.                                                         

Затова, съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 373/13.04.2022 година по н.а.х.д. № 302/2022 година на Районен съд – Бургас.

 

Решението е окончателно.

                                   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                ЧЛЕНОВЕ: