Решение по дело №676/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 754
Дата: 5 юни 2020 г. (в сила от 26 юни 2020 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20203110200676
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 Номер…………….                         Година  2020                     Град  Варна

                     

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

На двадесет и седми май                      Година  две хиляди и двадесета

                                                                       

В публично съдебно заседание в слeдния състав:

                                                                              

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

СЕКРЕТАР: ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

АНД                              № 551                            по описа за 2020г.

 за да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на А.Г.В. против НП  № 492285-F533284 от 28.01.20г. на Началник отдел ОД –Варна  в ЦУ на НАП, с което за нарушение на чл.25 ал.1 т.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ, на основание чл.185 ал.1 от ЗДДС на А.Г.В. е наложено наказание глоба в размер на 500 лева.

 

        Жалбата е процесуално допустима - подадена е в срока на обжалване и от надлежна страна. Въззивната страна твърди съществени процесуални нарушения и моли отмяна на НП. Случаят бил маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Не били изложени мотиви  за обратното.

В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована, не изпраща представител. Упълномощеният адв. Д№румев представя писмени бележки, в които изразява становище за  отмяна на НП на основанията, изложени в от жалбата.

        Въззиваемата страна се представлява от ю.к. А., която пледира потвърждаване на НП. Нарушението било безспорно доказано. 

 

        В хода на съдебното следствие съдът прие от фактическа страна следното:

        На 24.12.2019 година била извършена проверка на търговски обект по смисъла на пар.1 т.41 от ПР на ЗДДС - магазин за мъжка мода в гр. Варна, бул. „Владислав Варненчик" № 11, стопанисван от „Анн-трейд" ДЗЗД . В обекта имало регистрирано и въведено в експлоатация едно фискално устройство и един ПОС терминал към ОББ. В 11:25 часа била извършена контролна покупка на един колан на стойност 30.00лв. Покупката била заплатена от св. И.К. в брой на Т.Ц.. Не бил издаден фискален касов бон от наличното в обекта фискално устройство с ИН ED338377. Бил изведен нулев дневен отчет от 24.12.2019г., а наличността в касата възлизала на 30 лв.

        Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните поделото доказателства. Като събрани по реда на НПК съдът кредитира писмените доказателства - АУАН, заповед за компетентност, протокол за проверка, разпечатки от КЛЕН, опис на паричните средства, дневен финансов отчет и др., вкл. приобщените в хода на  съдебното следствие – ГДД и разпечатка от регистър БУЛСТАТ.

        Като конкретни, подробни, логични, лично незаинтересовани от изхода на делото  и подкрепени от писмените доказателства, съдът цени като достоверни показанията на св. К..

        Предвид горното, съдът установи фактите такива, каквито са описани в АУАТ и в обстоятелствената част на НП.

 

Съдът, с оглед становището на въззивника и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

        В хода на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. АУАН и НП са издадени в срок и от компетентни лица. Нарушението е описано пълно и точно от фактическа и правна страна. Посочени са всички съставомерни признаци и всички, относими към тях факти и съдът намира за несъстоятелни бланкетните твърдения на въззивната страна за допуснати съществени процесуални нарушения. Дадена е напълно съответстваща на обстоятелствата правна квалификация, така че разпоредителната част на НП кореспондира с обстоятелствената и въззивникът е могъл да разбере в какво се изразява нарушението му и да организира защитата си.

        Правилно е приложен материалният закон. Чл.25 ал.1 т.1 от Наредба Н-18/2006 г.за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез ФУ и чл.118 от ЗДДС предвиждат задължение за издаване на касов бон при всяко плащане. Плащането се доказва по категоричен начин от протокола за проверка и от показанията на св.К.. Достатъчно е да има плащане, за което да не е издаден касов бон, за да е осъществен съставът на нарушението по чл.25 ал.1 т.1 от Наредба Н-18/2006 г. То е наказуемо е наказуемо по чл. 185 ал.1 от   ЗДДС, тъй като фискалният бон е документ по чл.118от ЗДДС.

         Търговската дейност се осъществява от неперсонифицирано дружество, поради което правилно АНО е определил субект на нарушението да бъде физическото лице А.В. – съдружник и управител.

         Случаят не е маловажен по смисъла на чл. 28 ЗАНН. Стойността на отчетената продажба, както и разликата между фактическата и касовата наличност не са решаващи при преценката дали случаят е с по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение с обикновените случаи от този род, но в конкретния случай тези стойности не могат да се определят като ниски. Ниската печалба за предходната година не е достатъчна за да се направи извод за маловажност на случая. Няма никакви конкретни обстоятелства, които да определят деянието като такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи от този род и които да обосновават извършеното са се счита маловажно.

 

                Наложеното наказание е справедливо,тъй като е наложено в минималния размер, предвиден в чл. 185 ал.1 от ЗДДС.

 

        Искания за присъждане на разноски не са направени.

 

                Водим от горното и но основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

        ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 492285-F533284 от 28.01.20г. на Началник отдел ОД –Варна  в ЦУ на НАП, с което за нарушение на чл.25 ал.1 т.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ, на основание чл.185 ал.1 от ЗДДС на А.Г.В. е наложено наказание глоба в размер на 500 лева.

 

        Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението пред Варненски административен съд.

 

 

                                                         СЪДИЯ: