Решение по дело №14653/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 919
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 20 юли 2021 г.)
Съдия: Веселин Пламенов Атанасов
Дело: 20195330114653
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №919

 

12.03.2020г, гр. Пловдив

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГК, XVII – ти съдебен състав в открито съдебно заседание на 29.01.2020г. в състав:

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

 

            при участието на секретаря Василена Стефанова като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14653 по описа за 2019г. на съда, за да се произнесе взе предвид следното.

            Предмет на делото е иск с правна квалификация чл.54, ал.2 ЗКИР.

            Ищците К.Д.Д. и И.Й.Д. твърдят, че са собственици въз основа на покупко-продажба оформена в нот.акт *** на следния недвижим имот: дворно място с площ от 1570 кв.м., което представлява ПИ пл. ***за който е отреден ***от кв. *** по действащия КРП на с. Ч.одобрен със заповед № ***от *** идентичен с парцел *** от кв.***по отменения план, ведно с построените в мястото двуетажна жилищна сграда с площ от ***кв.м, лятна куня от 32 кв.м, навес с площ от 95 кв.м.

            Твърди се, че една част от дворното място е неправилно заснета по действащия КРП в границите на съседния парцел ***, който е собственост на ответник Ж.Й.Д., която площ е по протежението на общата граница и е около 100 кв.м. Тази площ е била завладяна без основание от ответник Ж.Д. и А.Д..

            Ето защо се иска от съда да постанови решение, с което да признае за установено, че ищците са собственици на около 100 кв.м разположени по цялото протежение на общата граници с ПИ № **, които са неправилно заснети към ПИ 362 вместо към собствения на ищците имот ПИ ***

            Ангажират се доказателства. Претендират се разноски.

            Ответниците Ж.Д. и А.Д. чрез адв. М.Х. оспорват предявения иск. Заявяват, че имот № *** придобит чрез покупко-продажба от Й. Д. К., който пък го е придобил по давност с площ от 667 кв.м. Процесните 100 кв.м са част от имота на ответниците, а не на ищците, като имотните граници винаги са съвпадали с регулационнните предвиждания на действащите регулационни планове. Ангажират се доказателства. Претендират се разноски.

            Съдът след като взе предвид събраните по делото доказателства, становищата на страните и на основание чл. 12 ГПК намира за установено от фактическа и правна страна следното.

            От представения по делото нот.акт № *** за покупко-продажба се установява, че ищците са собственици на процесния имот – дворно място от 1570 кв.м., което представлява ПИ пл. № *** за който е отреден ***от кв.*** по действащия КРП на с. Ч., одобрен със заповед ****. идентичен с парцел ** от кв.*** по отменения план, ведно с построената в мястото масивна двуетажна жилищна сграда с площ от 81 кв.м., лятна кухня от 32 кв.м, навес с площ от 95 кв.м.

            Според ищците процесната площ от около 100 кв.м е неправилно заснета към имота на ответниците ***

            Видно от приетата по делото СТЕ с вещо лице г. В.К., която е приета по делото е че границите на парцелите на двата съседни имота по плана от *** не съвпадат с границите им по действащия КРП от *** и *** Според вещото лице парцел ** от кв. *** по плана от ** навлиза в *** от кв.** по действащия план с площ ограничена с ** колорирана в оранжево на комбинираната скица на вещото лице, при което от проследяването на статута на имот *** и *** от кв.*** по действащия КР се установява, че имот *** и ***не са заснети съобразно границите си по КРП от *** Установява се и че парцелите отредени в кв.** по плана от *** не са идентични с урегулираните имоти по плана от *** и *** От изследването на вещото лице става ясно и че спорното място не е било придавано по регулация и няма данни да е заплащано по установения в ЗТСУ /отм./ред. По делото няма и доказателства затова да е било завзето чрез фактическото му ползване.

            Следователно, границите по първия действащ план от ** не са възпроизведени в плана от *** като затова несъответствие не се установи наличието на юридическо основание уредено в чл. 32 ЗТСУ /отм./, а съгласно чл. 33 ЗТСУ новият план следва да се изработи въз основа на първоначалното положение на на имоти, което не е сторено.

            Не се споделят възраженията на ответниците относно приложението на дворищно-регулационния план при действието на ЗТСУ/отм./ като при изследването на този въпрос се взе предвид задължителните указания на ВС дадени в тълкувателно решение № 3/15.07.1993г. съгласно който ДРП има непосредствено отчуждително действие, но това получава значение на безусловно придобивно основание от деня когато регулацията е приложена. А за да е приложена последната в условията на хипотезата на чл. 33, ал.1 и ал. 2 ЗТСУ /отм./ при което да са налице съвпадение на регулационните граници с имотните е необходимо да е налице завземане на придадените части и изтичането на 10-годишен срок от това заемане. Според свидетелските показания на К. К. и Д.К. се установява, че спора между страните е възникнал от 2-3 години като праводателя на ищеците Д. Т.е дал за временно ползване на Й./бащата на ответника/ спорната част от земята. По делото обаче не е изяснено от страна на ответниците дали полученото от тях държане върху вещта е трансформирано във владение. Като св. К. заявява, че през 2003-2004г. ответниците са поискали от Д. Т. да си построят лятна кухня, но последния не им е разрешил, като фактът, че дядото на ищеца е предоставил част от градината си за обработка от своя съсед – роднина не променя владението и своенето на спорната част. Не се споделят и възраженията на ответниците, че са завладяли спорната част, тъй като по данни от свидетеля К. К. ответника Ж.Д. е искал разрешение да строи, което опровергава твърденията затова че този ответник се е възприемал като собственик на процесната спорна част.

            Ето и защо предвид на гореизложеното и на основание чл. 86, ал. 2 ППЗТСУ, приложеният дворищнорегулационен план става кадастрална основа за последващия, а регулационните линии по предходния - имотни граници за действуващия план на населеното място. В случай, че предшествуващият план не е приложен, се отива към по-ранния, а именно - плана от *** и тъй като не се установи с плана от *** да е налице завършен фактически състав на годно придобивно основание за ответниците то предявения иск се явява основателен и доказан.

            Предвид изхода на спора по делото в полза на ищците следва да се присъдят сторените от тях разноски в размер на сумата от 200 лева като по делото не се представят доказателства за изплатено реално адвокатско възнаграждение поради което и не се присъждат разноски затова.

            Така мотивиран съдът

 

Р Е Ш И :

 

            ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че К.Д.Д. с ЕГН ********** и И.Й.Д. с ЕГН ********** *** са собственици по отношение на Ж.Й.Д. с ЕГН ********** и А.Л.Д. с ЕГН ********** и двамата с адрес: *** на частта от поземлен имот пл. ***за който е отреден ***от кв. 40 по действащия КРП на с. Ч.одобрен със заповед № *** от ***., колорирана в оранжево между точки *** от комбинирана скица към съдебно-техническа експертиза на вещо лице В.К., която неправилно е заснета по действащия КРП на с. Ч.към поземлен имот пл. № **, за който е отреден **** собственост на ответниците.

            ОСЪЖДА Ж.Й.Д. с ЕГН ********** и А.Л.Д. с ЕГН ********** и двамата с адрес: *** ДА ЗАПЛАТЯТ в полза на К.Д.Д. с ЕГН ********** и И.Й.Д. с ЕГН ********** *** сумата от 200 лева разноски за настоящата инстанция.

 

Комбинирана скица към заключението на съдебно-техническата експертиза на вещото лице В.К. е неразделна част от настоящото решение.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Окръжен съд – гр. Пловдив.

 

 

                                  

            РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

В.С.