Определение по дело №961/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2393
Дата: 4 юли 2018 г.
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20183100900961
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 юни 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№__________

гр. Варна, ___.07.2018г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на четвърти юли две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ХРИСТОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

т.дело №961 по описа за 2018г. на ВОС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по чл.625 от ТЗ, инициирано по молба /уточнена с молба вх.№20101/04.07.2018г./ на длъжника „ЕЛВИКСТРОЙ” ЕООД, ЕИК *********, представлявано от Х.Д.М., за откриване на производство по несъстоятелност на „ЕЛВИКСТРОЙ” ЕООД.

            В молбата се излага, че молителят е длъжник спрямо НАП в размер на 4 559,91лв. за данъци, социално осигуряване и  по ДРА, както и към доставчици в подробно описани размери. Твърди, че дружеството е преустановило търговската си дейност през 2012г. и от тогава е в невъзможност да изпълнява публичноправните си задълженията и тези по сключените търговски сделки. Спиранията на плащанията към НАП е осъществено на 30.04.2012г., а към доставчиците на 01.08.2012г., когато е извършено и последното плащане. Излага още, че с издаване на ДРА ********* на стойност 157 480,16лв. е настъпила и свръхзадължеността на дружеството, на 16.01.2012г., която предхожда датата на настъпване на неплатежоспособност.

            С молбата са направени доказателствени искания – за приобщаване на подробно описаните писмени доказателства и допускане на съдебно – счетоводна експертиза с посочена задача.

Съдът намира, че писмените доказателства, представени от длъжника следва да бъдат приети като допустими и относими.

            Доколкото за обективната преценка на състоянието на свръхзадълженост и неплатежоспособност на предприятието на длъжника са необходими счетоводни познания, съдът намира, че следва да бъде назначена съдебно - счетоводна експертиза, като задачата на същата бъде служебно допълнена и коригирана.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И: 

 

ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ предявената молба на длъжника „ЕЛВИКСТРОЙ” ЕООД, ЕИК *********, представлявано от Х.Д.М., за откриване на производство по несъстоятелност на „ЕЛВИКСТРОЙ” ЕООД, на основание чл.625 и чл. 629, ал.1 от ГПК.

ДОПУСКА като доказателства приложените към молбата и уточняващата молба писмени доказателства, като по приемането им съдът ще се произнесе в съдебно заседание.

ДОПУСКА на основание чл.621а, б.”б” вр.чл.195 от ГПК съдебно -счетоводна експертиза, по която вещо лице, след запознаване с приложените по делото доказателства и преглед на първичната счетоводна документация на длъжника вкл. тази находяща се в НАП - Варна, да отговори на следните въпроси:

1. Какъв е размерът на изискуемите задължения на дружеството към всеки негов кредитор, главница и лихва с посочване датите на съответните падежи и датите на последните плащания към кредиторите; с изрично посочване отделно на данъчни задължения, задължения към осигурителни предприятия, респективно други публично - правни задължения на ответника, задължения към персонала на дружеството с допълнителен вариант на отговора, в случай че задълженията по представените по делото документи не са осчетоводени.

 2. За периода от 2011г.-2017г. и към датата на изготвяне на заключението каква е структурата на активите и пасивите на дружеството, показателите за ликвидност и задлъжнялост като въз основа на това направи обоснован финансов анализ за състоянието на дружеството за всяка от счетоводните години в този период като се посочи и дали в този период длъжникът е имал неизплатени изискуеми задължения произтичащи от търговски сделки както и публични задължения свързани с търговската му дейност или частно държавно вземане, съответно в какъв размер;

3. Вещото лице да посочи ако констатира такова състояние – кога длъжникът и спрял плащания на задължения към кредиторите си; да посочи падежа на най-ранното възникнало неудовлетворено вземане;

4. Установява ли се налична производствена или търговска дейност и действащи трудови правоотношения, съответно ако такива няма, към кой момент е постъпил последния приход от обичайна търговска дейност, съответно е направен разход за обслужване на дейността, кога са прекратени трудовите договори с лицата, заети пряко в производствена дейност.

5. Да изчисли коефициенти за ликвидност, рентабилност и финансова автономност на дружеството. Вещото лице да даде заключение относно пазарната стойност на притежаваните от ответника активи: недвижими имоти и дялове в ТД;

            6. Каква е структурата на краткотрайните активи на дружеството по балансите към горепосочените периоди като се състави списък на краткосрочните вземания и се посочат длъжниците, размера и падежа на всяко вземане; какъв е размера на изискуемите задължения на дружеството към всеки негов кредитор – главница и лихви с посочване датата на съответния падеж и датата на последното плащане към кредитор с изрично посочване отделно на данъчните задължения, задължения към осигурителни предприятия, други публично -правни задължения; задължения към персонала на дружеството в посочения по-горе период 2011-2017г и към настоящия момент.

7. Каква е структурата на финансовите дълготрайни активи по дялови участия, ценни книги и предоставени заеми, като се състави списък на икономически свързани с длъжника лица и лицата, на които е предоставил заем.

8.да посочи дали са редовно осчетоводени в счетоводните отчети и баланси на дружеството за посочения период 2011-2017г. и към датата на изготвяне на заключението извършваните стопански операции и съответстват ли записванията по търговските книги на намерените в счетоводството на ответника първични счетоводни документи?;

9. Какви са за горепосочения период и към настоящия момент: - показателите за ликвидност: коефициент на обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност на дружеството; - показателите за финансова автономност: коефициент на финансова автономност и задлъжнялост; - показателите на обращаемост на краткотрайните материални активи – времетраене на един оборот и брой на оборотите; -периодите на събиране на вземанията и погасяване на задълженията;

10. Какъв характер имат финансовите затруднения на ответното дружество – временен, траен и необратим и в състояние ли е бил ответника да покрива краткосрочните си задължения за посочените периоди?

11. Има ли наложени обезпечителни мерки от данъчна администрация, НОИ и НАП във връзка с неизплатени публични задължения;

12. какъв е размерът на имуществото на предприятието на длъжника, с посочване на вида и местонахождението на недвижимите имоти и вещите, както и с посочване на основанието, размера, падежа на вземанията на ответника; налице ли е спадане на размера на имуществото на дружеството  /по балансова стойност на активите на предприятието/ под размера на поетите задължения към кредитори и към кой най-ранен момент е настъпило това състояние, с посочване на извършените разпоредителни сделки с активи през 2010 – 2015г.  Разполага ли предприятието понастоящем с парични средства или бързо ликвидни активи със сигурна пазарна реализация /БЕЗ АКТИВИ, обект на ипотеки и особени залози/; има ли наложени обезпечителни мерки от страна на данъчната администрация, НОИ и Агенцията за държавни вземания във връзка с неизплатени публични задължения;

13. Има ли данни за момент, в който общо поетите задължения са превишавали стойността на всички активи и съответно това отрицателно съотношение да се запазило, и ако да, до кога и преодоляно ли е в следващ период.

14. Каква е стойността на разходите за предполагаема издръжка на масата на несъстоятелността, определена в чл.723 от ТЗ при продължаване дейността на предприятието за период от поне 6 месеца?;

15. Налични ли са свободни парични средства по банкови сметки и касови наличности и бързо ликвидни активи и в какъв размер са, както и дали са достатъчни да удовлетворят вземанията на кредиторите, респ. само тези с краткосрочни вземания?

16. Каква е стойността на имуществото на молителя /като се опише същото по характер и размер/ към момента на подаване на молбата и към изготвяне на заключението.

ОПРЕДЕЛЯ депозит в размер на 400лв., вносими от молителя, в 5 дневен срок от връчване на определението.

ОПРЕДЕЛЯ за вещо лице БОЯН БАНКОВ.

ЗАДЪЛЖАВА вещото лице, на основание чл.199 ГПК да представи заключението си в срок от една седмица преди заседанието.

ДА се издаде на вещото лице съдебно удостоверение, което да го легитимира като назначен експерт по експертизата поставена с настоящото определение на съда.

Задължава молителят да окаже съдействие като предостави достъп при поискване, на вещите лице, назначени от съда по настоящото дело при извършване на оглед на цялата налична счетоводна и търговска документация, като при неизпълнение ще бъде приложена санкция по чл. 161 ГПК.

НАСРОЧВА съдебно заседание на 22.08.2018г. от 10.00 часа.

ДА СЕ ПРИЗОВАТ молителя и вещото лице при внасяне на определения от съда депозит.

Препис от определението да се изпрати на страната ведно със съобщение за насроченото заседание, представляващо Приложение №1 към Наредба №6 на МП.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: