Определение по дело №748/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 596
Дата: 31 декември 2019 г. (в сила от 31 декември 2019 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20191800600748
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер               тридесет и първи декември                Година  2019                           София

 

С.т о. съд,              Наказателно отделение,          Втори въззивен състав

На тридесет и първи декември                                                                           Година 2019

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. Н.

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1. Я. Б.

                                                                                                   2. Б. Г.

 

Секретар

Като разгледа докладваното от съдията Н.

В.ч.н. дело № 748 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл. 345, вр. чл. 341, ал. 2, вр. чл. 377, ал. 2 НПК, образувано по частен протест от прокурор при Районна прокуратура – С.срещу разпореждане на Районен съд – С., постановено в з.з. от 22.11.2019 г. по н.а.д. № 636/19 г., с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на Районна прокуратура – С. за отстраняване на процесуални нарушения.

В частния протест се сочи, че първоинстанционният съд неправилно е прекратил съдебното производство, тъй като не са допуснати сочените от съдията-докладчик съществени процесуални нарушения, съответно не е било нарушено правото на защита на обвиняемата. Прокурорът счита, че внесеното по реда на чл. 375 НПК предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание съдържа достатъчно ясни фактически твърдения, очертаващи субективната страна на престъплението, за което е привлечена обвиняемата, поради което не е нарушено правото ѝ да узнае фактите на обвинението. На следващо място се сочи, че диспозитива на внесеното постановление ясно и недвусмислено очертава фактическото обвинение, при което се твърди да е било извършено вмененото престъпление, без да страда от недостатъците, сочени от съдията-докладчик.

Предявеното искане е да се отмени обжалваното разпореждане.

Настоящият въззивен състав, като взе предвид доводите, изложени в частния протест, атакуваното разпореждане на районен съд – С. и материалите по делото, намери за установено следното:

Съдебното производство пред първоинстанционния съд е образувано по внесено по реда на чл. 375 НПК постановление от РП- С. с предложение за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемата Т.Б.Т. за престъпление по чл. 309, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 НК с налагане на административно наказание по чл. 78а НК.

Съобразно правомощията си по чл. 377, ал. 1 НПК, съдията-докладчик е констатирал допуснати на досъдебното производство отстраними съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл. чл. 249, ал. 4, т. 1 НПК, прекратил е съдебното производство и е върнал делото на прокурора за отстраняването им. Съдията-докладчик е счел, че в съдържанието на внесеното постановление по чл. 375 НПК е въведена фактическа непълнота, която не позволяла извеждането на правни изводи относно субективната страна на деянието, за което обвиняемата е привлечена към наказателна отговорност, изразяваща се в липсата на изнесени фактически твърдения, че обвиняемата е знаела, че съставя неистински частен документ чрез другиго. В тази връзка съдията-докладчик конкретно е приел, че липсват фактически твърдения, че обвиняемата е знаела, че лицето, което подписва документа, който след това тя е употребила, не е било соченият за негов автор Пламен Първанов Райчев, а друго лице, като по този начин е било нарушено правото на обвиняемата да узнае фактите на обвинението. Наред с това съдията-докладчик е констатирал и неяснота в диспозитива на обвинението, внесена с твърдението, че „паричната сума е изплатена от „Еконт Експрес“ ООД на получателя Пламен Първанов Райчев“, като същевременно в постановлението на прокурора се твърди, че в действителност сумата е изплатена на друго лице – на свид. Ш..

Изводът на съдията-докладчик за прекратяването на съдебното производство и връщането на делото на прокурора на соченото в мотивите на обжалвания съдебен акт основание е правилен и следва да бъде потвърден.

Най-напред правилно съдията-докладчик е преценил, че законовите изисквания към съдържанието на обвинителния акт, регламентирани в разпоредбата на чл. 246 НПК, са изцяло относими и към съдържанието на постановлението на прокурора по чл. 375 НПК. Постановлението на прокурора по чл. 375 НПК има предназначението на обвинителния акт, а именно да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия в него и по този начин да се поставят основните рамки на процеса на доказване и осъществяване на правото на защита. Това изискване към съдържанието на постановлението на прокурора по чл. 375 НПК е изпълнено тогава, когато фактите на обвинението са изложени по начин, че да могат да се изведат съставомерните признаци на деянието без да е необходимо да се изграждат предположения и/или без да се налага тълкуване, което в случая не е изцяло изпълнено.

Правилен е изводът на първия съд, че в прокурорското постановление липсва ясно и точно изложение на фактите, относими към съставомерни субективни признаци на деянието. Лаконичното изложение на фактологията в тази насока, което се изчерпва с твърденията за фактите, че: „…По настояване на свид. П. обвиняемата Т. се съгласила да обработва изпращаните от свид. Ш. пратки и получаваните за тях пощенски записи и разходни касови ордери на името на свид. П. Р. П.“, противно на разбирането на прокурора, не обосновава еднозначен извод, че обвиняемата е съзнавала, че в действителност Ш. и П. са различни лица. Такъв извод може да се изведе само на база предположение, което е недопустимо. Следва да се подчертае още, че ако обвинителната теза почива на факта, че обв. Т. е знаела, че свид. Ш. и свид. П. са различни лица, то това твърдение е следвало да се изложи ясно и недвусмислено, вкл. с твърденията за фактите, които го потвърждават.

От изложените от прокурора фактически твърдения следва да се изведе инкриминираното деяние по ясен и недвусмислен начин. Всяко неизпълнение на това процесуално изискване от органите на досъдебното производство съставлява нарушение на разпоредбите на НПК, гарантиращи правото на защита на обвиняемото лице и на останалите страни. Всяко нарушение на правата на обвиняемия, засягащо по недопустим начин правото му на защита, в частност правото му на ясно, точно и конкретно обвинение, от което, без да се налага тълкуване и/или изграждане на предположения, да разбере за какво точно и при какви изрично посочени обстоятелства се обвинява, че е извършил престъплението, представлява отстранимо нарушение на процесуалните правила от категорията на съществените.

Основателен е упрекът на съдията-докладчик за непрецизност във формулираното фактическото обвинение, изложено в диспозитива на постановлението по чл. 375 НПК, внасяща известна неяснота в обвинението, която е от естество да затрудни обвиняемата да научи за какво престъпление е привлечена, като изложените в тази насока съображения от съдията-докладчик са изчерпателни и напълно споделени от въззивния съд. В заключителната част на постановлението по чл. 375 НПК е необходимо да се формулират съставомерните обективни и субективни признаци на деянието по ясен и недвусмислен начин от гледна точка на предявеното обвинение. Конкретно в случая обвинението се отнася до т. нар. „документна подправка“ - съставяне чрез другиго на неистински /неавтентичен/ удостоверителен частен документ, употребен от обвиняемата, за да докаже прекратяването на правоотношение, като за прецизност и яснота същото следва да бъде формулирано в синхрон с твърдяната фактология, че в действителност изплатената от „Е. Е.“ ООД парична сума не е получена от лицето, сочено в документа, а от друго лице.    

При това положение внесеното постановление по чл. 375 НПК е негодно да изпълни процесуалното си предназначение, а именно да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемата в него, което от своя страна съществено нарушава правото на обвиняемата да узнае фактите на обвинението и съставлява съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 249, ал. 4, т. 1 НПК, което следва да бъде отстранено от прокурора.

Предвид изложеното, с обжалваното разпореждане правилно е било прекратено съдебното производство на основанието по чл. 377, ал. 1, вр. чл. 249, ал. 4, т. 1 НПК и делото е върнато на прокурора, като следва да се отстранят допуснатите процесуални нарушения, посочени от първоинстанционния съд.

По изложените съображения и на основание чл. 345, ал. 2 НПК С. о. съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане от 22.11.2019 г. на съдията-докладчик по н.а.д. № 636/19 г. по описа на районен съд – С..

Определението е окончателно.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                                                                                           2.