Решение по дело №527/2019 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 441
Дата: 6 ноември 2019 г. (в сила от 6 ноември 2019 г.)
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20197100700527
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …………./06.11.2019г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД,  в открито съдебно заседание на двадесет и девети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                      СИЛВИЯ САНДЕВА                                                                                

                                                     

При участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря ИРЕНА ДИМИТРОВА разгледа докладваното от съдия С.Сандева к.адм.д. № 527/2019 год. по описа на АдмС – Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК и е образувано по касационна жалба на В.А.Д. *** срещу решение № 261/01.07.2019г., постановено по н.а.х.д. № 616/2019г. по описа на Районен съд – Добрич, с което е потвърдено НП № 19-0851-000266/11.03.2019г. на началник група към ОДМВР - Добрич, сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл.177, ал.3, т.2 от ЗДвП на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лева за извършено нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП. В жалбата се твърди, че решението е постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила, като се иска същото да бъде отменено и да бъде постановено друго по същество, с което да се отмени обжалваното НП.                    

Ответникът по касационната жалба не изразява становище по нея.  

Представителят на ДОП счита, че касационната жалба е неоснователна, а решението на ДРС е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.   

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.63, ал.1 от ЗАНН, от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, тя е и основателна, макар и не по изложените в нея съображения.

С обжалваното решение районният съд е потвърдил НП № 19-0851-000266/11.03.2019г., с което на основание чл.177, ал.3, т.2 от ЗДвП на В.А.Д. е наложена глоба в размер на 500 лева за това, че на 05.12.2018г., около 14, 41 часа, в с.Стефаново на ул. „Първа“ № 64, управлява товарен автомобил ВОЛВО ФХ 12 с рег.№ ТХ4647ХН, като не спазва пътен знак „В-18“ (забранено е влизането на ППС с размери, маса и натоварване над означените), съставляващо нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.  За да постанови този резултат, съдът е приел, че не са налице допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на АУАН и НП, които да ограничават правото на защита на нарушителя, както и че от събраните по делото доказателства се установява по безспорен и категоричен начин, че с деянието си той е осъществил състав на административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП, поради което правилно и законосъобразно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност по реда на чл.177, ал.3, т.2 от ЗДвП.  

Така постановеното решение е неправилно.  

Видно от данните по цялата административнонаказателна преписка, както и от допълнително събраните в хода на съдебното производство материали по проект за „Организация на движението на тежкотоварни автомобили в с.Стефаново, общ. Добричка“, поставеният в с. Стефаново знак, за който се твърди, че не е спазен от водача на товарния автомобил, е пътен знак В4 с поставена под него цифра „5“, който въвежда забрана за влизането на товарни автомобили над 5 тона. Вместо това в АУАН и НП е посочено, че Д. управлява товарен автомобил, като не спазва пътен знак В18. При положение че никъде в кориците на делото не съществуват данни, които да установяват, че непосредствено пред процесния участък от пътя е имало поставен пътен знак В18, не е ясно защо наказващият орган е приел, че жалбоподателят не е съобразил поведението си точно с този знак. Действително и двата знака (В4 и В18) са от една и съща група и имат забранителен характер, но се разграничават по своите символи и обхват на действие, изисквайки различно по вид поведение от участниците в движението по пътя. Пътен знак В4 забранява влизането на товарни автомобили, докато пътен знак В18 забранява влизането на ППС с маса, с товар, по – голяма от означената, т.е. той има по-широко приложно поле и обхваща по-голям кръг от задължени лица, тъй като забраната в него се отнася за всички ППС с маса, с товар, по-голяма от означената, а не само за товарните автомобили, както е при знак В4. Вярно е, че разпоредбата на чл.48, ал.1 от ППЗДвП и идентичната й разпоредба на чл.66, ал.2 от Наредба № 18/23.07.2001г. за сигнализацията на пътищата с пътни знаци допускат възможността под символа в пътен знак В4 с число да се укаже масата в тонове, като в този случай забраната се отнася само за превозни средства или състав от ППС, чиято маса с товар надвишава указаното число, какъвто е и настоящият случай, но това не означава, че може да се постави знак за равенство между двата знака В4 и В18, които си остават самостоятелни и независими един от друг пътни знаци със специфични характеристики и правно действие. Затова, като е вменил на касатора нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП поради неспазване на пътен знак В18, а не на пътен знак В4, наказващият орган е допуснал съществено процесуално нарушение, водещо до необоснованост на фактическите му констатации и недоказаност на обвинението, което е абсолютно основание за отмяна на процесното НП.                       

Като е приел обратното и е потвърдил обжалваното НП, без да вземе предвид несъответствието между посочения от наказващия орган и действително поставения на място пътен знак, районният съд е постановил един неправилен съдебен акт, който е в противоречие с процесуалния и материалния закон. Поради това обжалваното решение следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго по същество, с което да се отмени процесното НП.     

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2, във вр. чл.222, ал.1 от АПК, Административният съд  

                                   

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ решение № 261/01.07.2019 г., постановено по н.а.х.д. № 616/2019г. по описа на Районен съд – Добрич, като ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0851-000266/11.03.2019г. на началник група към ОДМВР – Добрич, сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл.177, ал.3, т.2 от ЗДвП на В.А.Д., с ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лева за извършено нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.  

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: