Решение по дело №1127/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7022
Дата: 23 октомври 2017 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20171100101127
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 януари 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. София, 23.10.2017 г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав , в публичното съдебно заседание на седемнадесети октомври през две хиляди и седемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №1127 по описа на СГС за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявен е иск по чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ .

Е.Б.Й. ЕГН ********** от гр.Перник иска да се осъди З. „Б.В.И.Г.“ АД *** да й заплаща на основание чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ суми от 1000 лева месечно и пожизнено обезщетение за имуществени вреди /разходи за болногледач/ поради увреждания от ПТП на 12.06.2013 г , около 6,20 часа на ПП 1 Е 79 в района на км.367 +0,100 на територията на Община Благоевград по вина на Р.Л.А.управлявал т.а.Мерцедес 208 D с рег.№*********;  считано от 01.02.2017 г до настъпване на юридически факт , представляващ основание за изменение на размера или за отпадане на З.ължението ; ведно със законната лихва от върху всяко от плащанията считано от 1-во число на съответния месец до окончателното му заплащане .

Ищцата твърди , че от посоченото ПТП е получила комбинирана политравма : спукване на слезката и хемоперинеума , счупване на ребра в дясната гръдна половина и пневмоторакс , спукване на тънкото черво , счупване на 12-ти гръден и първи поясен прешлени , счупване на дясното бедро , двуглезенно счупване вляво , счупване на дясната предмишница , счупване на дясна лъчева кост , счупване лява мишнична кост и лява ключица . Изпитва силни болки и търпи множество неудобства в бита и ежедневието си . Не може да стои и да се движи нормално като й е призната 94 % ТНР с чужда помощ . Има нужда от обслужване от болногледач /професионален придружител/ за придвижване , миене , къпане , приготвяне на храна , плащане на сметки и пр.

Ответникът оспорва иска по основание и размер . Оспорва отговорността на виновния водач и счита , че усложненията на състоянието на ищцата се дължат на неправилно лечение . Твърди , че не се налага ищцата да ползва постоянен болногледач респ.че няма нужда евентуална помощ да е от квалифициран специалист . Ищцата признава , че помощта се извършва от нейни близки и за нея не се заплаща . Размерът на иска е завишен и прекомерен .

Третото лице помагач Р.В.К. ЕГН ********** от гр.Перник не взема становище по иска . 

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Безспорно между страните е наличието на застрахователно правоотношение /респ.застрахователно покритие/ между ответника и виновния водач Р.Л.А..

Поради З.ължителната сила на присъда №339 от 09.03.2016 г по н.о.х.д.№393/15 г на Окръжен съд-Благоевград /изменена от ВКС само в частта за наказанието на дееца/ на основание чл. 300 ГПК не се нуждаят от доказване обстоятелствата , че Р.Л.А.е виновен за това , че на 12.06.2013 г около 6,20 часа на ПП 1 Е 79 в района на км.367 +0,100 в района на „Полигона“ на територията на Община Благоевград при управление на т.а.Мерцедес 208 D с рег.№*********е причинил на Е.Б.Й. тежки и средни телесни повреди – комбинирана политравма : спукване на слезката и хемоперинеума , счупване на ребра в дясната гръдна половина и пневмоторакс , спукване на тънкото черво , счупване на 12-ти гръден и първи поясен прешлени , счупване на дясното бедро , двуглезенно счупване вляво , счупване на дясната предмишница , счупване на дясна лъчева кост , счупване лява мишнична кост и лява ключица . Въпреки това ищцата представя протокол за ПТП , оглед и албум , епикризи от 2013 , 2014 ги  2015 г. По делото са приложени и медицински изследвания .

С експертно решение №1531 от 26.06.2014 г на ТЕЛК за общи заболявания гр.Перник на ищцата са определени 94 % ТНР с чужда помощ със срок до 01.06.2015 г, като последици от политравмата . За долните крайници е посочена несамостоятелна походка с помощ от второ лице .

С експертно решение №1179 от 13.05.2015 г на ТЕЛК за общи заболявания гр.Перник на ищцата са определени 94 % ТНР с чужда помощ със срок до 01.05.2018 г, като последици от политравмата . Посочено е , че ищцата се придвижва трудно с помощта на патерици  и помощ от трето лице .Нестабилна в право положение и залита без опора .

Ищцата представя епикриза от ВМА-МБАЛ София , че за периода от 01.03.2017 г – 04.03.2017 г е претърпяла операция поради еквиноварусна деформация на ляво стъпало с трайно скъсяване на ахилесово сухожилие .

Според изслушаната по делото съдебно-медицинска експертиза на вещото лице д-р А.М. ; ищцата се движи с помощни средства-патерици . Провежда рехабилитация и се учи да слиза по стълби. Възможно е да настъпи известно подобрение на походката , но не се очаква пълно възстановяване на функцията на малкопищялния нерв на левия крак .Поради отстранената слезка ищцата е по-податлива на инфекции. Придвижването само с патерици обуславя по-късо разстояние за ходене .

В о.с.з на 20.06.2017 г вещото лице М. уточнява , че травмите на ищцата са били много тежки – на гръбначен стълб , на долни крайници и на ръка , а далакът е отстранен . Възстановяването е бавно и няма да е пълно . Ръцете на ищцата са се оправили , макар и в ограничен обем /не напълно /. Движението е само с патерици и на късо разстояние – до 50-200 метра . В седнало положение ищцата може да си сготви , контактна е , ориентирана за време и място . След проведеното лечение във ВМА има подобрение на крака и ищцата се учи да слиза по стълби. Ищцата не е на легло и се бори за подобрение на състоянието си . Може да отиде до тоалетна , с битовите дейности й е трудно да ги върши . На моменти има нужда от помощ , но не е на легло и няма нужда от човек , който постоянно да я гледа .  Помощ може да се наложи за чистене на жилището , за пазаруване и пр. Няма смисъл от 12 часа някой да е плътно до нея .

Според изслушаната по делото съдебно-икономическа експертиза на вещото лице Р.С. минималният разход за три лица за полагане на медико-социални грижи при 24 часово гледане за ищцата от лица на минимална работна заплата е 1076,34 лева месечно /538,17 лева за 12 часа/ ; а при професионална помощ от лица на територията на гр.Перник – 2022,83 лева .

Поради констатираната от СМЕ липса на необходимост на ищцата от 24 часово постоянно гледане от болногледач , в о.с.з на 20.06.2017 г съдът даде възможност на страните да поставят допълнителни задачи на вещото лице /варианти за гледане , частично гледане/.

С молба от 03.07.2017 г ищцата поставя допълнителни задачи отново за множество болногледачи при ненормирано работно време .      

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявен е пряк иск по чл.226 КЗ /отм./ във вр. § 22 от ПЗР на КЗ  за обезщетение от пострадало /увредено/ лице при ПТП срещу застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач .

Претендираното обезщетение по пряк иск срещу застраховател по „ГО на автомобилистите“ произтича от следните обстоятелства : причинна връзка от виновно противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили имуществени вреди , защото поради получените от ПТП уреждания ищцата не може да се възстанови и не може да се обслужва сама – има нужда от болногледачи /професионални придружители/ .

Ответникът е застраховател по „ГО“ на виновния водач и за противоправното поведение , причинната връзка с уврежданията и за вината на последния за ПТП е налице влязла в сила присъда . Въпреки формалните оспорвания на ответника на всички предпоставки за отговорността при наличието на влязла в сила присъда , която по чл.300 ГПК е задължителна за настоящия съд , реално спорът между страните се концентрира върху това налице ли е нужда от болногледач и за размера на обезщетението , което трябва да се присъди . Ответникът е доказа възражението си , че ищцата не е лекувана правилно и това е усложнило и засилило страданията й .

Настоящият съд счита , че искът е недоказан по основание и размер . Не се доказа от ищцата , че има нужда от болногледач . Действително , както установяват документите от ТЕЛК и СМЕ , ищцата е  претърпяла много тежка политравма преди повече от 4 години , като възстановяването й е бавно и несигурно . Ищцата е понесла и търпи значителни неимуществени вреди /болки и страдания/ и има сериозни затруднения в ежедневието . Не е вярно обаче твърдението , че ищцата има постоянна и 24-часова нужда от болногледач  /професионален придружител/ . СМЕ установява , че ищцата не е лежащо болна , адекватна е и може да се придвижва в рамките на дома си и да се обслужва . Може да ходи самостоятелно до тоалетна , да си сготви , да яде , може и да се придвижва /макар и трудно/ до 50-200 метра от дома си , макар и с патерици . Доколкото е млад човек може да се очаква допълнително да подобри състоянието си и да придобие умения и навици да се придвижва по-успешно.

Не се подкрепя от доказателства упорито поддържаната теза , че ищцата има нужда от болногледач 24 часа в денонощието . Такъв болногледач в 90 % от времето не би правил абсолютно нищо . Ищцата има нужда от подкрепа и от специфични услуги и помощ в домакинството /напр.пазаруване ; плащане на сметки , ако наблизо няма място за това; периодично основно почистване на дома и пр./ , но това не обуславя нужда от „болногледач“. Болногледач е лице , което гледа постоянно тежко болен , обикновено лежащо болен и/или в неадекватно състояние , а не лице , което оказва социални услуги . Искът е предявен именно за присъждане на суми за покриване на нужди от професионален болногледач и съдът не може измени основанието на иска и да се произнесе по непредявен иск .

Дори да се приеме , че претенцията за болногледач покрива частично и претенция за извършване на социални услуги , ищцата не доказа иска си по размер . Въпреки дадената възможност в о.с.з на 20.06.2017 г за поставяне на допълнителни задачи на СИЕ за варианти за частично гледане или за предоставяне на друга социална услуга , процесуалният представител на ищцата упорито настояваше за варианти за изчисляване на постоянно гледане на ищцата , което СМЕ беше доказала , че не е необходимо .

Налага се изводът , че искът е неоснователен и трябва да се отхвърли .

         

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска на Е.Б.Й. ЕГН ********** от гр.П.да се осъди ЗАД „Б.В.И.Г.“ АД *** да й заплаща на основание чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ суми от 1000 лева месечно и пожизнено обезщетение за имуществени вреди /разходи за болногледач/ поради увреждания от ПТП на 12.06.2013 г , около 6,20 часа на ПП 1 Е 79 в района на км.367 +0,100 на територията на Община Благоевград по вина на Р.Л.А.управлявал т.а.Мерцедес 208 D с рег.№*********;  считано от 01.02.2017 г до настъпване на юридически факт , представляващ основание за изменение на размера или за отпадане на задължението ; ведно със законната лихва от върху всяко от плащанията считано от 1-во число на съответния месец до окончателното му заплащане ; като неоснователен и недоказан .

 

Решението е постановено при участието на Р.В.К. ЕГН ********** от гр.Перник като трето лице-помагач на ответника ЗАД „Б.В.И.Г.“ АД *** .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

 

СЪДИЯ :