Определение по дело №301/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 536
Дата: 13 май 2019 г. (в сила от 13 май 2019 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20191800500301
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 19 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                   гр. София, 13.05.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание на тринадесети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:            ДОРА МИХАЙЛОВА

                                                                         РОСИНА ДОНЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Михайлова ч. гр. д. № 301 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното.

 

 

Производството е по чл. 274, ал. 1, т. 1 ГПК.

Производството по делото е образувано по частна жалба на Н.Н.Й., действаща лично и със съгласието на своята майка и законен представител И.М.Й.,  срещу определение № 2 040/04.04.2019 г., постановено по ч. гр. д. № 640/2019 г. по описа на РС – гр. Ботевград, с което е оставена без разглеждане молбата й за даване на разрешение за извършване на отказ от наследството, останало от наследодателя й Н. И. Й., и е прекратено производството по делото.

Искането е за отмяна на обжалваното определение и връщане на делото на районния съд за разглеждане на молбата по същество. Сочи се, че районният съд не се е съобразил с интереса на детето, тъй като без исканото разрешение молителят е лишен от възможността да се откаже от наследството на своя баща, а пасивите на това наследство многократно превишавали активите.

Частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима.

Софийският окръжен съд, като обсъди доводите на жалбоподателя и прецени данните по делото, прие следното.

Районният съд е сезиран с молба за даване на разрешение на непълнолетния молител Н.Н.Й., действаща лично и със съгласието на своята майка и законен представител, да извърши отказ от наследството на своя баща.

Приемайки, че отказът от наследство не е сред изчерпателно изброените в разпоредбата на чл. 130, ал. 3 СК действия на разпореждане с имущество, районният съд е оставил молбата без разглеждане, прекратявайки образуваното по нея производство.

Изложените в мотивите към обжалваното определение изводи касаят не допустимостта, а основателността на заявеното искане.

Отказът от наследство представлява едностранен формален писмен акт, с който призованият наследник изявява волята си да не приеме наследството - съвкупността от имуществени права и задължения на наследодателя. В наследството се включват и неимуществените права, доколкото са свързани и обслужват имуществените, при следната правна характеристика - права, които не се погасяват със смъртта на наследодателя; права, които са прехвърлими; права, които имат комплексен характер – обхващат и прехвърлими, и непрехвърлими правомощия. Няма спор, че в наследството се включват правото на собственост на наследодателя върху вещи, както и вещните права, облигационните права на наследодателя, вземания, породени от трудов договор по КТ, патентни права, правото на членство в кооперации и търговски дружества (при същинските капиталови дружества), авторските права и др. Освен правата в имуществото влизат и всички наследими имуществени задължения на наследодателя. В този смисъл отказът от наследство представлява едностранен формален писмен акт, с който призованият наследник изявява волята си да не приеме съвкупността от имуществените (и определени неимуществени) права и задължения на наследодателя.

В чл. 130, ал. 3 СК е предвидено, че извършването на действия на разпореждане с недвижими имоти, с движими вещи чрез формална сделка и с влогове, както и с ценни книги, принадлежащи на детето, се допуска с разрешение на районния съд по настоящия му адрес, ако разпореждането не противоречи на интереса на детето. Следователно основният въпрос е дали отказът от наследство представлява разпореждане по смисъла на чл. 130, ал. 3 СК. Между тези две изявления са налице множество различия, от които може да се направи извод, че същите не са тъждествени. Разпореждането с недвижими имоти представлява прехвърляне на собствеността върху тях на друго лице чрез определена сделка (покупко-продажба, замяна, дарение и др.). От своя страна, отказът от наследство представлява едностранно изявление на съответното лице. При разпореждането правата преминават върху третото лице по взаимно съгласие, постигнато между него и наследника, докато след отказа частта на отреклия се наследник преминава върху други правни субекти единствено по силата на закона – чл. 53 ЗН. Най-същественото различие между двата акта е, че разпореждането по чл. 130, ал. 3 СК винаги представлява разпореждане с права, които са изчерпателно изброени в посочената норма. От своя страна, отказът от наследство представлява един от двата способа за упражняване на правото на наследяване, предвидени в действащата към момента по ЗН „система на приемането”.

В практиката на ВКС (вкл. и по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК – напр. определение № 302 от 11.06.2010 г. по ч. гр. дело № 310/2010 г. на ВКС, ІІІ г.о., ГК и определение № 615 от 26.10.2011 г. на ВКС по ч. гр. дело № 584/2011 г., ІV г.о., ГК) е възприето виждането, че изброяването в чл. 130, ал. 3 СК е изчерпателно и не може да се дава разрешение за извършване на други действия, извън посочените в тази норма. Отказът от наследство не се припокрива с разпореждане по смисъла на чл. 130, ал. 3 СК, поради което не следва да се одобрява по този специфичен ред.

След като разрешението за отказ от наследство не попада в обхвата на чл. 130, ал. 3 СК при подаването на такава молба от съществено значение е въпросът дали същата е недопустима или неоснователна. Преценката дали даденото действие попада в обхвата на чл. 130, ал. 3 СК е по съществото на спора с оглед обстоятелството, че въз основа на наведените в молбата твърдения съдът следва да определи разрешение за какво действие се иска - т.е. в преценката за основателност на искането се включва и преценка дали то попада в предметния обхват на чл. 130, ал. 3 СК.

По тези съображения обжалваното определение следва да бъде отменено, а делото – върнато на районния съд за разглеждане на молбата по същество.

Вън от изложението, но във връзка с оплакванията в частната жалба, които са по същество, следва са се посочи, че съгласно чл. 61, ал. 2 ЗН недееспособните приемат наследството само по опис. Посоченото правило охранява интересите на кръга от лицата по чл. 61, ал. 2 ЗН в случаите, в които пасивите на наследството превишават актива.

Искането за присъждане на разноски е неоснователно, тъй като се касае за едностранно производство.

Така мотивиран, Софийски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение № 2 040/04.04.2019 г., постановено по ч. гр. д. № 640/2019 г. по описа на РС – гр. Ботевград.

ВРЪЩА делото на Районен съд – гр. Ботевград за разглеждане на молбата съобразно указанията в мотивната част на настоящото определение.

Определението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         

    

          ЧЛЕНОВЕ: