Определение по дело №1535/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2167
Дата: 12 ноември 2019 г.
Съдия: Елеонора Симеонова Кралева
Дело: 20192100501535
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ ІІ - 2167                                                12.11.2019 г.                                             град Бургас

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,                                    втори въззивен граждански състав

На:  дванадесети ноември                                                 две хиляди и деветнадесета година

в закрито съдебно заседание на основание чл.267 ГПК, в следния състав:

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ТЕМЕЛКОВА

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ РУСЕВА-МАРКОВА

                                                                                                      ЕЛЕОНОРА КРАЛЕВА

Секретар

Прокурор

разгледа въззивно гражданско дело номер 1535  по описа за 2019 година.

 

На основание чл.268 ГПК, съдията – докладчик Е. КРАЛЕВА

ДОКЛАДВА ДЕЛОТО:

 

Производството по делото е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

Постъпила е въззивната жалба на „Контрол“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ж.к.“Братя Миладинови“ № 131, представлявано от управителя Дафина Качикова-Желязкова, против решение № 1522/17.06.2019 г., постановено по гр.д.№ 5408/2018 г. по описа на БРС.

С първоинстанционното решение е прието за установено по предявения иск от Кооперация „КИТКА”, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление гр.Стара Загора, ул.“Цар Симеон Велики” № 1А, представлявана от Светослав Йорданов Дамянов, против „КОНТРОЛ” ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ж.к.“Братя Миладинови” № 131, представлявано от Дафина Николова Качикова-Желязкова, че ответникът дължи на ищеца сумата от 6 500 лв. – главница, представляваща неплатена част от цената на продадени стоки, съгласно фактура № **********/07.03.2014 г., сумата 6 084.36 лв., представляваща мораторна лихва върху главницата от 16 500 лв., дължима за периода 15.03.2014 г. – 30.10.2017 г., законната лихва върху главницата от 16 500 лв. за периода 31.10.2017 г. – 11.01.2018 г., както и законната лихва върху главницата от 6 500 лв., считано от 12.01.2018 г. до изплащане на вземането, които вземания са част от предмета на Заповед № 5028/03.11.2017 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК, издадена по ч.гр.д. № 8242/2017 г. по описа на БРС, като отхвърля предявения иск за установяване дължимостта на мораторната лихва в останалата му част над уважения размер до предявения размер от 6 131 лв., както и за периода 07.03.2014 г. – 14.03.2014 г.

Със същото решение „КОНТРОЛ“ ЕООД е осъдено да заплати на Кооперация „КИТКА“ сумата от 1827.47 лв., представляваща част от направените от ищеца разноски в заповедното и в исковото производство, съответна на уважената част от иска.

 

Във въззивната жалба на „Контрол“ ЕООД се изразява недоволство от постановеното решение, като същото се счита за неправилно и незаконосъобразно, постановено при нарушения на материалния и процесуалния закон. Посочва се, че в нарушение на чл.146 ГПК районният съд не е изложил в доклада по делото правната квалификация на направените от ответника възражения, както и не е посочил кои от оспорените обстоятелства подлежат на доказване и чия е доказателствената тежест за тях. В тази връзка се сочи, че поради липсата на точен и пълен доклад съдът не е уважил като ирелевантни направените от ответника доказателствени искания – за допускане на съдебно-графологична експертиза, за задължаване на ищеца да представи исканите писмени доказателства, за допускане до разпит на свидетели и за задължаване на трето лице по чл.192 ГПК да представи документи. Сочи се също, че съдът е допуснал нарушение и като се е произнесъл по основателността на иска преди да е приключил фазата по събиране на доказателствата. Според въззивника, в резултат на така допуснатите от съда нарушения, възражението му по чл.301 ТЗ и останалите възражения в писмения му отговор на исковата молба са останали недоказани, като счита, че с оглед установяване фактическия състав на възраженията му, всички направени от него доказателствени искания пред районния съд са относими и следва да бъдат уважени.

По правилността на решението се изразява несъгласие с извода на БРС за неоснователност на направеното от ответника възражение по чл.301 ТЗ, като се счита, че този извод на съда е формиран въз основа на непреки доказателства и на предположения относно по-ранния момент на узнаване на извършените действия без представителна власт. В тази връзка се счита за неправилен извода на съда, че управителят на ответното дружество е узнал за извършените без представителна власт действия много преди получаването на исковата молба и тези действия са били потвърдени от него, като въззивникът счита, че осчетоводяването на данъчната фактура и ползването на данъчен кредит по нея са последстващи действия спрямо осъществяването на основния фактически състав на сделката и не доказват наличието на съгласие за сключването на договора, доколкото се извършват от лице, различно от управителя на дружеството, а именно счетоводител. Счита се също, че подобно съгласие не следва и от представеното писмо-потвърждение на салдо, тъй като в същото не са посочени параметрите на сделката, за да се приеме, че с подписването му се замества волеизявлението за сключване на договора. По отношение на това писмо-потвърждение на салдо, представено от ищеца с молба от 27.12.2018 г., ведно с други писмени доказателства към него, се сочи от въззивника, че същите не са му били връчени от съда за становище, поради което за ответника едва с въззивната жалба за първи път се открива възможността да оспори допълнително представените от ищеца писмени доказателства.

В заключение, моли въззивния съд да отмени обжалваното решение и да отхвърли предявените искове като неоснователни.

Във въззивната жалба са направени доказателствени искания при условията на чл.266, ал.3 ГПК – да бъдат уважени исканията по доказателствата, формулирани в отговора на исковата молба и в допълнителното становище на ответника. Направено е и искане за откриване на производство по оспорване истинността на представеното писмо-потвърждение на счетоводно салдо и за допускане на съдебно-графологична експертиза, която да даде заключение дали това писмо-потвърждение е подписано от управителя на ответното дружество. Искането обосновано с обстоятелството, че за наличието на този документ въззивникът е узнал едва от мотивите на първоинстанционното решение.

При проверката, извършена на основание чл.267, ал.1 ГПК се установи, че въззивната жалба е депозирана в законовия двуседмичен срок по чл.259 ГПК и от лице, което има правен интерес от обжалването, поради което е допустима.

 

В срока по чл.263, ал.1 ГПК е постъпил писмен отговор от въззиваемата страна Кооперация „КИТКА“, подаден чрез пълномощник адв.З.М., в който са изложени съображения за неоснователност на въззивната жалба и на неведените в нея доводи. Възразява се срещу доказателствените искания на въззивника, които се считат за неоснователни и ирелевантни. Моли съда да остави без уважение въззивната жалба като неоснователна и да потвърди решението на БРС като правилно и законосъобразно. Не са направени доказателствени искания. Претендират се направените пред настоящата инстанция съдебни разноски.

 

Бургаският окръжен съд, след проверка допустимостта на подадената въззивна жалба и отговора, намира, че делото следва да бъде внесено в съдебно заседание за разглеждане и решаване.

Доказателствените искания на въззивника „Контрол“ ЕООД не следва да се уважават. В производството пред първата инстанция ответникът е направил следните искания по доказателствата – за допускане на съдебно-графологична експертиза, която да установи дали оспорените фактура и приемо-предавателен протокол са подписани от посочения за получател Стоян Качиков; за допускане на съдебно-счетоводна експертиза за установяване дали процесната фактура е надлежно осчетоводена в счетоводствата на двете дружества; за задължаване на ищеца да представи документи за собствеността на продадените вещи; за призоваване като свидетел на Стоян Качиков за установяване какви вещи и документи са му били предадени, в какво състояние, какъв е гаранционния срок на вещите и имало ли е проявени дефекти, били ли са предявени рекламации и отстранени ли са те от продавача в гаранционния срок; за задължаване на основание чл.192 ГПК третото лице Стоян Качиков да представи предадените му от ищеца документи – инструкция за експлоатация, паспорт на инвентара и декларация за съответствие. Въззивният съд намира, че единствено относимо към настоящия спор е искането за назначаване на съдебно-счетоводна експертиза, което е било уважено от районния съд и приетата пред първата инстанция експертиза не е била оспорена от страните. Останалите доказателствени искания са неотносими към предмета на делото, тъй като предвид направеното от ответника възражение, че процесната фактура не е подписана от управителя на дружеството, то без значение е кое лице е подписало същата и дали подписът в нея е положен от Стоян Качиков, след като не се спори, че подписът не е на управителя, поради което искането за съдебно-графологична експертиза не следва да се уважава. В тази връзка, следва да се оставят без уважение като неотносими и исканията за разпит като свидетел на Стоян Качиков и искането по чл.192 ГПК, тъй като със същите няма да се установяват релевантни за спора факти и обстоятелства, предвид основното възражение на ответника за липса на облигационни правоотношения между страните по договор за покупко продажба н процесните вещи. С оглед горното, като не е уважил доказателствените искания на ответника „Контрол“ ЕООД, районният съд не е допуснал процесуално нарушение и доводите на въззивника в този смисъл за неоснователни.

Не следва да се уважават и направените във въззивната жалба доказателствени искания за откриване на производство по оспорване истинността на писмо-потвърждение на счетоводно салдо и за допускане на съдебно-графологична експертиза, която да даде заключение дали това писмо-потвърждение е подписано от управителя на ответното дружество, като въззивният съд намира, че същите за преклудирани. Оспореното доказателство е било представено от ищеца преди първото по делото съдебно заседание пред районния съд и при проявена по-голяма процесуална активност от страна на ответника същият е могъл да се запознае с доказателството и да го оспори в срок, което не е сторено от него. Ето защо, направеното за първи път във въззивната жалба искане е преклудирано и следва да се остави без уважение.

С оглед на гореизложеното и на осн.267, ал.1 ГПК, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОКЛАДВА на страните по възз.гр.д.№ 1535/2019 г. по описа на БОС постъпилата въззивна жалба от ответника „Контрол“ ЕООД, ЕИК ********* и постъпилия писмен отговор от въззиваемия-ищец Кооперация „Китка“, ЕИК *********.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ доказателствените искания на въззивника „Контрол“ ЕООД за назначаване на съдебно-графологична експертиза, както и за ангажиране на писмени и гласни доказателства и пред въззивния съд.

 

На всяка от страните да се връчи препис от настоящото определение.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ:1.                             2.