Определение по дело №349/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 416
Дата: 18 юли 2018 г. (в сила от 15 август 2018 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20181400200349
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно  заседание на осемнадесети юли, две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

   Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Лилия Горчева и прокурора Параскева Кръстева, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 349 по описа за  2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. А.А.Р., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, изтърпял е повече от половината от наложеното му наказание, поради което моли молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св. А.Р..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор Режимна дейност А.А.-М., която изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

А.А.Р. е осъден с решение от 18.01.2016год. по дело № 10 Вs 219/15z на Върховен Областен съд Линц – Република Австрия на четири години лишаване от свобода за престъпление трафик на хора по § 114, ал.1 и ал.3, т.2 от Имиграционния закон на РА. С определение № 498/14.02.2017год. на СГС по ЧНД 5406/2016год. решението на Австрийския съд е прието за изпълнение с размера на наказанието, което е постановено от четири години лишаване от свобода при първоначален режим „Общ“ за престъпление което по българския НК изпълва разпоредбата на чл. 280, ал.2, т.1, 3 и 4 НК. С определението на СГС е приспаднато времето, през което осъдения е бил предварително задържан, както и времето, през което е търпял наказание лишаване от свобода в Р Австрия.

Л.св. Р. е започнал да търпи наложеното му наказание от четири години лишаване от свобода на 01.07.2015год., като до момента е изтърпял фактически 3 години и 17 дни, от работа му се зачитат 1 ден, или общо изтърпяно 3 години и 18 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 11 месеца и 12 дни.

При това положение, осъденият Р. е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив е със средни стойности - 43 точки. Рискът от вреди по време на престоя за служителите на затвора и останалите лишени от свобода е нисък. Рискът от вреди за обществото след освобождаването му е със средни, клонящи към високи стойности. С оглед констатираните дефицитни зони при постъпване на осъдения в затвора, като цели и задачи в плана на присъдата са заложени:  ограничаване влиянието на затворническата субкултура; формиране на критично отношение към криминалното поведение; съхраняване на социалните контакти; индивидуална работа по промяна на нагласите и затвърждаване на трудовите навици. При изготвената текуща оценка е установено леко повишаване на риска от рецидив в рамките на средните стойности –на 44 точки. Запазва се и риска от вреди за обществото.  При осъденото лице се наблюдава запазване на оневинителните нагласи и негативното отношение към постановената присъда. Съобразно изготвената за настоящето производство оценка, рискът от рецидив запазва своите средни стойности, като има повишаване с един пункт, а рискът от вреди за обществото остава среден клонящ към висок.

До момента л.св. Р. има примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Не е награждаван поради липса на положителни прояви. Спазва законовите и режимни изисквания и няма регистрирани агресивни прояви. Не е имал конфликтни взаимоотношения с други лишени от свобода или служители.  Има заболяване дископатия, като за същото е лекуван и в МЛС.

По отношение на извършеното престъпление, л.св. Р. продължава да е с оневинителни нагласи. Не осъзнава сериозността на деянието и неговата обществена опасност. Не разпознава вредите, които има вероятност да причини с поведението си.

Договорените дейности в плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем. По отношение заложената цел за затвърждаване на трудовите навици осъдения не демонстрира ангажираност. Няколкократно му е предлагано да бъде включен в трудова дейност, съобразена със заболяването му, но същият отказва предоставената му възможност. Не са постигнати в пълен обем и поставените цели в зона нагласи. Липсва критично отношение към извършеното и е налице негативно отношение към постановената присъда, която смята за незаконосъобразна.

За времето на престой в ЗООТ л.св. Р. не поддържа контакти със семейството си. Получава подкрепа от свои познати, с които прави свиждания. Ограничените социални контакти и липсата на близки взаимоотношения със семейството са рисков фактор за неговата ресоциализация в обществото. Индивидуално-корекционната работа с него следва да продължи в посока промяна в нагласите, формулиране на критично отношение към извършеното престъпление, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване, изграждане на мотивация за включване в работна група и затвърждаване на трудовите навици.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент риска от рецидив при л.св. А.Р. запазва средните си стойности,  риска от вреди за обществото също запазва средните си клонящи към високи стойности. Осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Демонстрираното примерно поведение в условията на контролирана среда не е показател за наличие на трайна промяна на личността, ориентирана към спазване на законите. Налице е само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно л.св. Р. е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си същият не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне, което е основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, която е в размер на 11 месеца и 12 ден.

Съобразно разпоредбата на чл. 441 НПК, осъденият А.Р. няма право да подава нова молба за УПО в 6 месечен срок от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения А.А.Р., роден на ***год. в гр. ****, с постоянен адрес ***, понастоящем в Затвора гр. Враца, български гражданин, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му по НЧД 5406/2016год. на СГС наказание  лишаване от свобода в размер на четири години, при първоначален режим „Общ“, с остатък 11 месеца и 12 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: