Решение по дело №10074/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 9
Дата: 16 януари 2020 г.
Съдия: Веселина Цонева Топалова
Дело: 20194200910074
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 21  

 

гр.Габрово, 16.01.2020 г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д  А

 

ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в открито  заседание на деветнадесети декември през две хиляди и деветнадесета година  в състав:

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:   В.ТОПАЛОВА

                                                               ЧЛЕНОВЕ :   .....................................

при секретаря ...В.Григорова.......... и в присъствието на прокурора .................................... като разгледа докладваното от съдия Топалова т.д. № 74...... по описа за 2019... г. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по  чл. 625 и сл. от ТЗ.

Образувано е по молба на „НИДЪЛ” ЕООД гр. Дряново за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството.

 В молбата се сочи, че дружеството има публични задължения, които не е в състояние да обслужва. Дружеството не разполага с парични средства и активи за покриване на задълженията. С оглед на това е изправено пред фактическа невъзможност да погасява текущите си задължения.

Иска се да бъде обявена неплатежоспособността с определяне на началната дата, като бъде открито производство по несъстоятелност. Моли да бъде спряно производството по чл.632 ТЗ, тъй като нямало налични активи и средства за издръжка на производството.

Съдът като обсъди изложените в подадената молба обстоятелства, събраните по делото доказателства – писмени доказателства, данни от Агенция по вписванията, Национална агенция по приходите и сектор "Пътна полиция"- ОД МВР Габрово, както и заключението на изслушаната съдебноикономическа експертиза, и като съобрази обявените по партидата на търговеца в търговския регистър счетоводни документи, намира за установено от фактическа страна следното:

„НИДЪЛ” ЕООД гр. Дряново е регистрирано в търговския регистър при Агенция по вписванията през 2013 г.

Към настоящия момент дружеството има данъчни и осигурителни задължения.

 Публичните парични задължения му са в размер на 5 835.85 лв., за които няма наложени обезпечения  по реда на ДОПК и не е започнато принудително изпълнение, съгласно постъпила по делото справка, издадена от Национална агенция за приходите.

Съгласно заключението на изслушаната и приета по делото икономическа експертиза, коефициентът на обща ликвидност, като показател за способността на дружеството да извършва своите текущи плащания към кредиторите, при общ норматив 1.25-1.5 е имал стойност под приемливите препоръчителни стойности. Коефициентът за финансова автономност, като показател за способността на дружеството да посреща дълготрайните си задължения, е бил през по-голяма част от изследвания период под единица, което означава превишаване на задълженията спрямо собствения капитал, а на финансова задлъжнялост  над единица през две от петте години изследван период.

 Стойностите на коефициентите за ликвидност до 2018 г. са били близки до тези, характеризиращи дружеството като способно да покрива текущите си задължения с наличните краткотрайни активи, тъй като тогава е притежавало краткотрайни активи. Влошаването на финансовото съсътояние започва през 2018 г., когато коефициента на обща ликвидност пада от 3.80 на 1.10 пункта, а към 4.09.2019 г. вече е 0.09, когато дружеството вече не притежама материални запаси  и краткотрайни активи освен парични средства в размер на 528.49 лв. Коефициентите на финансова автономност и на финансова задлъжнялост показват, че дружеството е било изцяло зависимо от кредиторите си и е било свръхзадължено.

За дружеството-молител не се установява към датата на приключване на устните състезания по делото да разполага с имущество, включително парични средства и бързоликвидно имущество. В този смисъл са констатациите на икономическа експертиза, както и обясненията на вещото лице в проведеното открито съдебно заседание.

Лисват вписвания, отбелязвания и заличавания по партидата на молителя в Службата по вписванията. За дружеството няма данни за регистрирани пътни превозни средства пред ОД на МВР, сектор "Пътна полиция".

Съдът намира за необходими за покриване на първоначалните разноски в производството по несъстоятелност по чл. 629б, ал. 1 от ТЗ, ако производство бъде открито, разноски са в размер на 2000 лв.

 При така установеното от фактическа страна, от правна страна съдът приема следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 607а, ал. 1 от ТЗ, производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен.

 Неплатежоспособността е обективно състояние, в което изпада търговец, когато не е в състояние да изпълни свое изискуемо парично задължение, породено или отнасящо се до търговска сделка, публичноправно задължение към държавата или общините, свързано с търговската дейност на търговеца или задължение по частно държавно вземане, както и задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко 1/3 от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от 2 месеца (чл. 608, ал. 1 от ТЗ).

 В случая, въз основа на установеното от фактическа страна, следва да се направи извод, че молителят - длъжник е неплатежоспособен .

 Към датата на приключване на устните състезания по делото, дружеството има изискуеми публичноправни задължения към държавата, свързани с осъществяваната от него търговска дейност. Тези задължения не са изпълнени, което предполага неплатежоспособност (чл. 608, ал. 3, изр. 1 от ТЗ). Няма събрани доказателства и обстоятелства, които да сочат на финансово-икономическото състояние на длъжника, при което той да може да изпълни задълженията - краткотрайните активи на дружеството да са достатъчни за покриване на краткосрочните му задължения.

Като начална дата на неплатежоспособността следва да бъде определена датата 3.09.2019 г., когато са били извършени последните плащания. Съгласно установеното финансово състояние на дружеството, коефициентът на обща ликвидност на дружеството към тази дата е бил под препоръчителните стойности,  както и под общата норма са коефициентът на финансова автономност и реципрочният коефициент на финансова задлъжнялост. Дружеството е било декапитализирано.

Поради това следва да се приеме, че след 3.09.2019 г. икономическото състояние на молителя е било трайно влошено, като той е бил неплатежоспособен.

Затрудненията на молителя не са временни, нито той разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията, без опасност на интересите на кредиторите (чл. 631 от ТЗ).

Съгласно възприетото от фактическа страна, наличното имущество на длъжника не е достатъчно за покриване и на началните разноски в производството по несъстоятелност, които съдът определя на 2000 лв.

 Предвид всички тези обстоятелства, съдът следва да обяви неплатежоспособността на молителя - длъжник, да определи началната й дата, да открие производство по несъстоятелност, но и да обяви длъжника в несъстоятелност, да постанови прекратяване дейността на предприятието на длъжника и да допусне  обезпечение чрез налагане на запор и възбрана, като спре производството по реда на чл. 632, ал. 1, вр. чл. 710 от ТЗ.

 На длъжника и кредиторите следва да бъде указано, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписване на решението, ако бъде удостоверено, че е налице достатъчно имущество или ако бъде депозирана по сметка на Окръжен съд Габрово сумата, необходима за предплащане на първоначалните разноски по несъстоятелността от 2 000 лева (чл. 632, ал. 2 от ТЗ). Ако в този срок не бъде поискано възобновяване на производството, съдът ще прекрати производството по несъстоятелност и ще постанови заличаване на длъжника от търговския регистър (чл. 632, ал. 4 от ТЗ).

 Условие за заличаването в този случай е представянето на удостоверение от ТП на НОИ гр. Габрово за предаване на разплащателните ведомости по чл. 5, ал. 10 от КСО от дружеството. Удостоверението ще бъде изискано служебно от съда, но на несъстоятелното дружество, следва да бъде указано предаването на ведомостите на НОИ.

На основание чл. 620, ал. 1 от ТЗ в тежест на длъжника следва да бъдат възложени разноските от 250 лева държавна такса по молбата по  чл. 625 от ТЗ. Сумата ще бъде събрана от масата на несъстоятелността, ако производството по делото бъде възобновено.

На основание изложеното, съдът

Р Е Ш И:

ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на „НИДЪЛ” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дряново, ул. М.Преображенски № 5 и ОПРЕДЕЛЯ НАЧАЛНА Й ДАТА на 3.09.2019 г. г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение НИДЪЛ” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дряново, ул. М.Преображенски № 5.

ОБЯВЯВА в несъстоятелност НИДЪЛ” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дряново, ул. М.Преображенски № 5.

 ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на НИДЪЛ” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дряново, ул. М.Преображенски № 5.

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на НИДЪЛ” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дряново, ул. М.Преображенски № 5.

СПИРА производството по т. д. н. № 74/2019 г. по описа на Окръжен съд Габрово.

 УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписване на решението, по молба на длъжника или на кредитор, ако бъде удостоверено, че е налице достатъчно имущество или ако бъде депозирана по сметка на Окръжен съд Габрово сумата, необходима за предплащане на първоначалните разноски по несъстоятелността от 2 000 лева.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че ако в едногодишен срок от вписването на решението за спиране на производството по несъстоятелност не бъде поискано неговото възобновяване, съдът ще прекрати същото и ще постанови заличаване на длъжника от търговския регистър.

 УКАЗВА на длъжника, че за заличаването му в търговския регистър следва да бъде изпълнено задължението за предаване на разплащателните ведомости по чл. 5, ал. 10 от КСО от дружеството.

ОСЪЖДА НИДЪЛ” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дряново, ул. М.Преображенски № 5 да заплати на сметка на Окръжен съд Габрово сумата от 250 лева, разноски по делото.

Решението подлежи на вписване в търговския регистър, съгласно чл. 622, вр. чл. 624 от ТЗ.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията, за вписване в търговския регистър.

 Решението може да бъде обжалвано пред Апелативен съд В.Търново в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър, включително от лицата по чл. 613а, ал. 2 от ТЗ.

 

 

 

 

 

 СЪДИЯ: